A bilaterális találkozón - amely az első ilyen volt a két miniszter között - a kétoldalú kapcsolatok áttekintése, a két ország hadseregeinek fejlesztése, a jelenlegi és jövőbeni együttműködési lehetőségek, az ukrajnai háború, illetve a Nyugat-Balkán helyzete került terítékre.
Ha két ország lehet egymáshoz közel - mind történelmileg, földrajzilag, mind geostratégiai érdekek szempontjából -, akkor Szlovákia és Magyarország az, és eszerint is dolgozunk együtt
- jelentette ki Szalay-Bobrovniczky Kristóf.
A miniszter, aki nagyon fontosnak nevezte a mostani kétoldalú találkozót, elmondta:
Magyarország és Szlovákia is a V4-es csoport, az EU és a NATO tagja, s eszerint végzi a dolgát, és mindkét ország elkötelezett a NATO keleti szárnyának megerősítése mellett.
A magyar honvédelmi tárca vezetője rámutatott: mindkét ország hadserege komoly fejlesztési úton halad, ezt a magyar hadsereg évekkel ezelőtt kezdte, és folytatja tovább.
Az előállt globális nehézségek ellenére is elkötelezettek vagyunk a megkezdett haderőfejlesztési programunk mellett, és a következő években meg fogjuk vizsgálni az együttműködés lehetőségeit is ezen a területen
- jelentette ki Szalay-Bobrovniczky Kristóf.
Megjegyezte: Magyarország a védelmi kiadások terén jövőre eléri a 2 százalékot, amire úgy tekintenek, mint egy alapszint, aminek tovább kell nőnie.
A magyar miniszter elmondta: a találkozón röviden áttekintették a szomszédos Ukrajnában dúló háború kérdését is, "Egyetértettünk abban, hogy - ha ennek elérése módjában különbözik is az álláspontunk - mindketten azt szeretnénk, hogy minél hamarabb a béke álljon újra elő, és a háború megszűnjön" - jelentette ki Szalay-Bobrovniczky Kristóf.
A Nyugat-Balkán helyzete kapcsán rámutatott:
mindkét ország elkötelezetten figyeli az ottani eseményeket, és érdekelt a régió stabilitásának fenntartásában, mind a bosznia-hercegovinai, mind pedig a koszovói helyzet tekintetében.
Jaroslav Nad köszönetet mondott a két ország közötti baráti kapcsolatokért, és kiemelte a kitűnő védelmi együttműködést, amelyet példaértékűnek nevezett. Elmondta: a találkozón a fennálló együttműködésekről és ezek további bővítéseinek terveiről is szó volt, köztük a két ország hadseregének modernizációs folyamata tekintetében.
Elmondta: a megbeszélésen szó volt az ukrajnai helyzetről is, amelynek kapcsán örömének adott hangot afelett, hogy egyetértés volt közöttük abban: a konfliktust minél hamarabb rendezni kell.