A szabály az: ha háború van a szomszédban, nem érezheted magad biztonságban
- fogalmazott a Kossuth Rádió Jó reggelt Magyarország! című műsorában Orbán Viktor, kiemelve: nemcsak a fizikai épségünk van veszélyben, hanem a gazdaságunk biztonsága is hiányzik, a sérülékenységet és veszélyeket pedig jól mutatta a Lengyelországba csapódott rakéta.
A kormányfő szerint, ha azt folytatjuk, amit eddig csináltunk, ha Európa úgy tekint magára, mint aki részese ennek a háborúnak, akkor egyre mélyebben vonódik majd be ebbe a konfliktusba, akkor az a veszély, amely fenyeget bennünket egyre erősebb lesz. A miniszterelnök kiemelte: a szankciós politika egy lépés a háború felé.
Mint mondta, ha valaki ily módon beavatkozik egy konfliktusba, akkor állást foglal az egyik háborúzó fél mellett, és lépést tesz a háború irányába.
Februárban Európa még óvatosan viszonyult a háborúhoz, majd egyre több olyan intézkedést hoztak, amelyekkel részeivé váltak a konfliktusnak.
Lépésről lépésre csúszunk bele ebbe a háborúba, nagyon veszélyes dolog, amit Európa művel. Mi békét akarunk, de rajtunk kívül senki nem követi ezt az irányvonalat – tette hozzá. Jó ötletnek tűnik egy szankció, igazságosnak is érezhetik sokan, de magunknak ezzel nagyobb kárt okozunk, mint Oroszországnak, akiket megcéloztunk a szankciókkal – jelentette ki.
A szankciós politikával kapcsolatban a miniszterelnök arról beszélt, a politika bizonyos esetekben olyan mint az otthoni életünk. Ha valami nem sikerül, akkor vagy számot vetünk, vagy utóbb a kudarc érzését úgy dolgozzuk fel, hogy máshogyan emlékezünk a történtekre. – Az önbecsapás nem segít, le kell beszélnünk az európai vezetőket arról, hogy gyermekded módon utóbb máshogyan emlékezzenek dolgokra, mint ahogy azok valójában történtek – fogalmazott.
A készülő kilencedik szankciós csomagról szólva Orbán Viktor hangsúlyozta, Magyarország sosem támogatta a szankciókat, és sikerült is elérnünk mentesítéseket.
Általában nem tartjuk jó európai politikának a szankciók politikáját, ha pedig meghozzák ezeket a döntéseket, ahhoz mindig ragaszkodnunk kell, hogy ránk nézve valamilyen kivételes szabályt kialkudjunk, éppen ezért a legpusztítóbb hatások alól mindig sikerült mentesítést kiharcolnunk
- hívta fel a figyelmet a kormányfő. Mint mondta, a konzultáció is ezért fontos, mert kemény harcokat vívunk az EU-ban és nagyon fontos, hogy a mindenkori magyar kormány maga mögött tudhassa a magyar emberek támogatását. Amit a magyar kormány mond, azt az egész magyar nemzet így gondolja – véli a miniszterelnök, aki szerint nagy csaták árán, de el fogja érni, hogy ha lesz kilencedik szankciós csomag például az atomenergia kérdésében, mentesítést nyerjünk.
A gazdasági helyzetre térve a kormányfő elmondta: az újabb árstopokkal kapcsolatban ellensúlyozni igen, csökkenteni nem tudják az inflációt. Kifejtette, van egy 11 pontos akcióterve a kormánynak, amelynek része volt a tojás- és a burgonyaárstop.
Nyolc termékre vonatkozik jelenleg az árstop.
A védekező intézkedések közé tartozik a rezsicsökkentés fenntartása az átlagfogyasztásig, ez 180 ezer forintot jelent családonként - tette hozzá.
"Mi nem kibekkelni akarjuk a bajt, ezért cselekedni kell" - mondta a kormányfő. "Három nagy válságot kezeltünk (Gyurcsány kormány utáni krízis, migrációs válság, Covid-válság), és ezek során mindig cselekedtem, és most ugyanígy védekezünk az infláció ellen" - tette hozzá.
Mi szeretnénk kimaradni az általános európai tendenciából, hogy jövőre se legyen recesszió
- fogalmazott Orbán Viktor. A kormányfő úgy vélte, nem szabad a legfontosabb nemzetstratégiai célokat feladni.
Orbán Viktor arról is beszélt, hogy az egész kormányzás a tapasztalatokból levont dolgok értékeléséből áll.
A választás után, amikor a kormány megalakult, akkor nem voltak még szankciók, de azóta megérkeztek a szankciók, és emiatt a magas energiaárak hosszabb ideig velünk lesznek, és ehhez a kormány szerkezetének is alkalmazkodnia kell
- mondta.
A kormányfő szerint éppen ezért kényszerültek arra, hogy önálló energiaügyi minisztérium legyen. Hozzátette, szükséges a hadiipar fejlesztése, ezért Palkovics László a hadiipar élére áll.
Orbán Viktor szólt arról is, hogy az idei tél megoldottnak tekinthető, mert van elegendő energiaforrás ahhoz, hogy több mint fél éven keresztül működjön az ország. Tavasszal újra kell tölteni a tartalékokat a következő télre. Akik lemondtak az orosz gázról, azoknak máshonnan kell pótolniuk a forrásokat - tette hozzá.
HA A DÉLI ÁRAMLAT MŰKÖDIK TAVASSZAL, AKKOR FEL TUDJUK TÖLTENI A TÁROZÓINKAT
- mondta a kormányfő.
Mindezek mellett megfizethető árú energiaforrás kell, és ezért növelni kell az itthon előállított energia mennyiségét.
A baloldali pártok finanszírozásáról azt mondta a kormányfő, tanulmányozzák az esetet. Meg kell hallgatnia a titkosszolgálatok vezetőinek a véleményt, hogy az érintett ügy titkosításának a feloldásáról döntsenek - tette hozzá. Jó okunk van arra, hogy megdöbbenjünk, de a helyzet egyszerű.
A magyarországi választást megelőző időszakban a magyarok bizalmát kérő pártok egy részét külföldről fizették.
Dollármilliókról van szó. Mit ígértek cserébe? - tette fel a kérdést a kormányfő. Ha adnak pénzt, akkor kérnek cserébe valamit - tette hozzá.
Az biztos, hogy ellentétes Magyarország nemzeti érdekeivel, hogy külföldről beavatkozzanak a választásokba.
Ez átverése a magyar polgároknak - mondta a kormányfő.