A baloldal álomvilágban él az atomenergiával kapcsolatban

Vágólapra másolva!
Néhány nappal ezelőtt a Hit Rádióban Kanász-Nagy Mátéval, az LMP frakcióvezető- helyettesével vitáztam az atomenergia jövőjével kapcsolatban. A Képviselő úr a Facebook-oldalán a vitáról az alábbi tájékoztatást adta: „az atomenergiának nincsen helye Magyarországon. Elavult, drága, kockázatos és (orosz) függőséget okoz, a megújuló energiákba kell befektetni". Aki kíváncsi arra, hogy a vitában mi hangzott el, itt is megnézheti. Alábbiakban röviden összefoglalom az elhangzottakat.
Vágólapra másolva!
Kép: Kanász-Nagy Máté Facebook-oldala

A Képviselő úr már mondandója elején ellentmondásba keveredett, hiszen arról beszélt, hogy az atomenergiának nincs helye Magyarországon, ami azt is jelenti, hogy már most sincs szükség a jelenleg üzemelő, a hazai termelés közel felét biztosító Paksi Atomerőműre és a majdani Paks II. Atomerőműre, amit friss adatokkal cáfoltam.

A műsorvezető a bevezetőben elmondta, hogy már az Európai Parlament is zöld és fenntartható áramtermelési módként ismerte el az atomenergiát. Kanász-Nagy Máté viszont továbbra is atomenergia-mentes világot vizionál és kivezetné az atomenergiát Magyarországról. Nos, az atomerőművek olyannyira „elavultak" és „szükségtelenek", hogy a világon és Európában ma valóságos atomreneszánsznak lehetünk tanúi.

Jelenleg 18 országban 58 új blokkot építenek, a jövőben pedig további 430-450 új egység építése kezdődhet el a világon. 2023 és 2030 között további 50 új blokk átadása várható. Egy mértékadó nemzetközi szervezet jelentése erről itt olvasható. A teljesség igénye nélkül, csak Európában Magyarország mellett Nagy-Britannia, Franciaország, Hollandia, Svédország, Lengyelország, Csehország, Szlovákia, Románia épít, illetve tervez új atomerőműveket, vagy hosszabbítja meg a jelenleg üzemelő egységek üzemidejét.

A svéd kormány két évvel ezelőtt nemet mondott az atomenergiára, de az energiakrízis miatt kénytelen volt beismerni: atomerőművek nélkül, csak megújuló energiaforrásokkal nem lehet ellátásbiztonságot garantálni. Emlékezetes a tavalyi szárazság, amikor a vízerőművek termelése Skandinávia-szerte visszaesett. Emiatt ma már üzemidő-hosszabbításokban és új blokkok építésében gondolkodnak!

A világ más részeiben is egyre több ország ismeri fel, köztük olyanok is, mint az olajban és gázban mérhetetlenül gazdag Szaúd-Arábia, hogy hosszú távon egyidejűleg ellátásbiztonságot, a klímavédelmi célok elérését és az olcsóbb áramot csak és kizárólag atomerőművekkel lehet garantálni. Ha követjük Kanász-Nagy Máté gondolatmenetét, akkor ezek az országok egytől egyig tévúton járnak...

Az álomvilág találkozás a kőkemény szakmai érvekkel

A Paks II. projekt gazdasági vonatkozásaival kapcsolatban a Képviselő úr pontatlan adatokat mondott a beruházási összegekkel és a megtérüléssel kapcsolatban. Az igazság az, hogy két új paksi blokk megtérülését az Európai Bizottság lezárult vizsgálata is alátámasztja, hiszen a megállapítások szerint a projekt visszahozza a befektetett tőkét és jelentős nyereséget fog hozni a tulajdonosnak, a magyar államnak. Arról nem is beszélve, hogy az áramárak elmúlt években tapasztalt növekedése a jövőben is várhatóan megmarad az európai áramigények növekedése és a kapacitáshiány miatt, ezért a Paks II. Atomerőmű megtérülése garantált.

Arról nem is beszélve, hogy a két új paksi blokk garantált üzemideje legalább 60 év, az orosz hitelt és kamatait az üzembe helyezést követő 16 év alatt kell visszafizetni, tehát azt követően még olcsóbban termelhet majd a két VVER-1200 típusú egység. Az atomerőművek építése pedig globálisan nem drágább, hanem olcsóbb lesz, hiszen a technológia fejlődik, és jelentős építési tapasztalat is rendelkezésre áll. Ezzel szemben a megújuló energiaforrások nem ingyen vannak, hiszen a beruházásokhoz hatalmas közvetett vagy közvetlen állami támogatásokra van szükség, miközben a nap- és szélerőművek időjárás-függősége további óriási rendszerfejlesztési feladatokat és költségeket generál.

Kanász-Nagy Máté ugyanakkor elismerte, hogy az atomenergia zöld, hiszen elmondta, hogy az atomerőmű működése „a szén, az olaj vagy a gáz felhasználásához képest nagyságrendekkel kevesebb szén-dioxid-kibocsátással jár", de nagyobb a kibocsátása, mint a nap- és szélerőműveké.

Ezzel szemben az ENSZ Európai Gazdasági Bizottság tanulmánya szerint a teljes működési időre vetítve a legkisebb szén-dioxid-egyenértékkibocsátással az atomerőművek (5,1–6,4 g/kWh) rendelkeznek. A naperőművek kibocsátási értékei – technológiától függően – 7,4 és 83 g/kWh, a szélerőműveké pedig 7,8 és 23 g/kWh között változnak.

Hogyan működik egy modern atomerőmű?

Képviselő úr azzal a ténnyel sem tudott mit kezdeni, és nem reagált arra, hogy az atomenergiának a legkisebb a terület- és a nyersanyagigénye is, e tekintetben szintén megelőzi a nap- és szélerőműveket.

Kanász-Nagy Máté a két új paksi blokk hűthetőségét is próbálta megkérdőjelezni, de ezzel kapcsolatban elmondtam, nem kell aggódnia, hiszen az orosz tervezők arra is gondoltak, hogy Pakson a legforróbb nyári napokon se legyen szükség a Dunába visszavezetett hűtővízre vonatkozó korlátozások miatt a blokkok visszaterhelésére. Alacsony vízállás és magas vízhőmérséklet esetére az új melegvízcsatorna mellett kiegészítő csúcshűtő berendezés áll majd rendelkezésre, amely a hűtővizet hűtőcellák segítségével visszahűti a Dunába való visszaengedés előtt.

Kanász-Nagy Máté azzal próbálta igazolni a kizárólag a megújulókra alapozó energiarendszerek létjogosultságát, hogy „Dániában és Hollandiában vannak olyan napok, amikor ez energiaigény 100 százalékát megújuló energiákból állítják elő."

Elmondtam neki, hogy egy év nemcsak néhány órából, napból áll. Egy villamosenergia-rendszernek az év 365 napján, 0-24 órában képesnek kell lennie kiszolgálni a fogyasztókat. Dánia esetében nincs szó a megújulók kizárólagosságáról, hiszen például tavaly a termelés 25 százalékát fosszilis, döntően szénerőművek biztosították. Sőt, ez sem volt elegendő, hiszen a dánok folyamatosan importálnak áramot más országokból, például Norvégiából és Svédországból is. Az utóbbi országból importált áram azt jelenti, hogy a dánok végeredményképpen svéd atomerőművekben megtermelt áramot is fogyasztanak...

Pakson is ilyen típusú blokkok fognak megépülni és kereskedelmi üzembe állni

Egy országgyűlési képviselőtől furcsa volt azt hallani, hogy neki nem az a célja, hogy „a jelenlegi energiaigényünket kielégítsük". Ő egy olyan világot képzel el, ahol az igények nem növekednek, hanem csökkennek. Ezért a csökkenő termelés miatt nem lesz szükség folyamatos termelést biztosító atom-, szén- és gázerőművekre sem. A megújulók majd mindent megoldanak. Ez ugyan jól hangzik, de sajnos nincs semmi köze a valósághoz.

A realitásoktól való elrugaszkodás, hogy Kanász-Nagy Máté és az LMP a közlekedés zöldítését sem fogadja el, hiszen az elektromos autókhoz szükséges debreceni akkumulátorgyár ellen próbálja hangolni a közvéleményt. Számára és az LMP számára nem érv a munkahelyteremtés, a nemzetgazdasági érdek.

A való világban, és nem az LMP álomvilágában, ha zöldíteni kívánjuk a közlekedést, a fűtést és újabb iparágakat akarunk Magyarországra telepíteni, akkor ezzel a villamosenergia-igények a közeljövőben nagymértékben növekedni fognak. Ezeket pedig télen-nyáron, éjjel-nappal ki kell szolgálni. Tehát az időjárásfüggő megújulók mellett elengedhetetlenül szükség lesz a klímabarát áramtermelést biztosító atomerőművekre és egyéb, folyamatos termelést biztosítani képes erőművekre is.

Kanász-Nagy szerint ehelyett az import-export lehetőségére kellene támaszkodni. Nos, ez is képtelenség. A szakemberek tudják, hogy már most is kapacitáshiányos a rendszer, és a jövőben ez tovább romlik, ezért az importlehetőségek be fognak szűkülni, meg fognak szűnni. Éppen ezért kell Magyarországnak még inkább az önellátásra törekednie.

A csak támogatással működtethető nap- és szélerőművek termelésének kiszabályozása is hatalmas összegekbe kerül. Elmondtam neki ezt is, hogy az atomellenes Németországban sorra kapcsolják vissza a széntüzelésű erőműveket, ezért Magyarország már most is sokkal zöldebb, mint Németország. A klímabarát (megújuló+atom) villamosenergia-termelés részaránya Magyarországon 64, Németországban viszont csak 56,5 százalék volt! Ez a különbség a javunkra a jövőben még nagyobb lehet.

Kanász-Nagy Máté próbált a kiégett nukleáris üzemanyag-kazetták kérdésével érvelni az atomenergia ellen, mondván, ezek tárolása nem megoldott, és ez súlyos teherként nehezedik a jövő generációkra.

Orosz, már üzemelő technológia a nukleáris üzemanyagciklus zárása érdekében

Elmondtam a hallgatóknak, hogy Oroszország élen jár az üzemanyagciklus zárásában, ami többek között azt jelenti, hogy a kiégett üzemanyagot újrafeldolgozzák, kinyerik belőle a még felhasználható izotópokat, új üzemanyagot gyártanak belőle. Ez már a jelen, egyes orosz reaktorokban már tesztüzemben ilyen üzemanyagot használnak. Hozzátéve azt is, hogy az ideiglenes tárolás is teljes biztonsággal megoldott, Finnországban van konkrét, végleges megoldás. Mindez azt is jelenti, hogy az atomenergia hosszú ideig szolgálhatja majd az emberiséget.

Kanász-Nagy Máté és az LMP álomvilága messze esik a valóságtól. Az energetika kőkemény fizikai valóság, szakmai és gazdasági kérdés, ezért nincs helye a hangulatkeltésnek. Ezért is mondtam a vita zárásaként, hogy a Paks II. Atomerőmű meg fog épülni, és a dolgok jelen állása szerint már most látható, hogy szükség lesz a Paks II. Atomerőművön kívül egy harmadik atomerőműre is.

Hárfás Zsolt
atomenergetikai szakértő,
az atombiztos.blogstar.hu oldal szerzője

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!