Az elnök köszöntőjében kiemelte, hogy a háború és szankciók alapjaiban változták meg a gondolkodásunkat az energiapolitikáról. Rámutatott arra is, hogy minden veszély, egyben lehetőséget is jelent. Mint mondta
Magyarország az elmúlt 12 évben tett a legtöbbet az energiaellátás diverzifikálásáért a kontinensen, úgy mint interkonnektorok kiépítése, határon átnyúló gázvezetékek építése, paksi atomerőmű bővítése.
Emellett felértékelődik a saját magunk által megtermelhető energia, mint például a geotermikus energia – tette hozzá.
Rámutatott: nincs egy kizárólagos megoldás, több kisebb, vagy nagyobb energiaforrás együttesen biztosíthatja hazánk energiaszuverenitását.
Magyarország közmondásosan jó geotermikus adottságokkal rendelkezik, és bár
az elmúlt 12 évben a geotemikus beruházások száma négy és félszeres volt az azt megelőző időszakénak,
Magyarország vonakodott eddig kihasználni ezeket az adottságokat. Ennek oka az, hogy a geotermikus beruházások komoly költésigénnyel járnak, nem elhanyagolható pénzügyi kockázatot hordozhatnak, továbbá és a hőpiac és a hőtermelés nagyon szoros együttműködést igénylik.
Szólt arról is, hogy széleskörű szakmai és társadalmi konszenzus mutatkozik abban, hogy
a geotermikus energia minél szélesebb körű hasznosítása elengedhetetlen hazánk energiaszuverenitásának megerősítéséhez.
Az SZTFH elnöke öt pontban foglalta össze a szükséges lépéseket: támogató állami szabályozásra van szükség, amely egyablakos rendszerben egyszerűbb és felesleges bürokráciától mentes jogi kereteket és eljárásrendet biztosít. Kiszámítható beruházói környezetet kell kialakítani, amely a megtérülési költségeket tervezhetővé és kiszámíthatóvá teszi a beruházók számára. Felelős állami adatvagyon-gazdálkodást kell folytatni, mert csak így biztosítható a befektetők számára minden nélkülözhetetlen információ.
Maximalizálni kell a kitermelt energia hatékony felhasználását és ösztönözni kell a kaszkádrendszer kialakítását,
amely lehetővé teszi az eltérő igényű létesítmények csatlakozását, így minél több kitermelt energiát felhasználva. Tovább ösztönözni kell a partnerséget, hiszen a különböző állami, önkormányzati és magántulajdonú létesítmények egy hálózatba kapcsolására van szükség, amelyhez az érintett felek nyitottsága elengedhetetlen.
Az elnök kiemelte, hogy
a Klaszter életre hívásához a szakma legszélesebb spektrumából hívtak szakértőket.
Mint mondta, a geotermia hazai fejlesztési lehetőségeinek felmérése kulcsfontosságú abból a szempontból, hogy szimplán geopolitikai érdekből ne más európai, vagy globális szereplők döntsenek a hazai energiaszuverenitás ügyében. A elnök felidézte, a kialakult energiaválság enyhítése érdekében, 2022 őszén a jogalkotó a geotermikus energia kinyerésének és energetikai hasznosításának az engedélyezési és felügyeleti hatásköreit teljes egészében a Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatóságára bízta.
Kiemelte,
a geotermia hazai elterjedéséhez szükséges, hogy a szabályozást érintő részletkérdésekben tudásmegosztás alakuljon ki, ezért az SZTFH kezdeményezte a Magyar Geotermia Klaszter létrehozását.
Azzal céllal alapítjuk meg a Magyar Geotermikus Klasztert hogy az energiaszuverenitás érdekében Magyarország minden lehetséges eszközzel fokozni tudja a Kárpát-medence kivételes geotermikus potenciáljának kiaknázását – fogalmazott a Hatóság elnöke. Az elnök külön hangsúlyozta, hogy a résztvevők széles köre hivatott reprezentálni a szakmai, tudományos, befektetői és kivitelezői oldal minden hazai érintettjét, így az ő feladatuk a párbeszéd alapjainak megteremtése a hazai gazdasági szereplők körében is.
Biró Marcell szólt arról is, hogy a geotermiával kapcsolatban a Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatósága
nyolc állomásos országos rendezvénysorozatot indított, mely során a Hatóság szakértői bemutatják a geotermikus energia minél szélesebb körű alkalmazásának előnyeit és az új szabályozási keretrendszert.
Kiemelte azt is, hogy a geotermikus energiapotenciál bemutatása során a helyi vállalkozások és ipari szereplők figyelmét fel lehet hívni arra, hogy az ország határain belül elérhető energiaforrásnál nincs értékesebb, az önfenntartó Magyarország az ellátásbiztonság és a nemzeti szuverenitás kulcsa.
Címlapi képünk illusztráció!