Az Európai Tanács elnöke, Charles Michel által korábban kiküldött meghívólevél szerint az európai vezetők egy munkaebéddel kezdik meg az egyeztetéseket, amelyen António Guterres, az Egyesült Nemzetek Szervezetének (ENSZ) főtitkára is részt vesz, egyeztetve a „globális problémákról és kihívásokról".
Ugyancsak vendégként, videókapcsolaton lesz jelen az Ukrajnát érintő megbeszélés kezdetén Volodimir Zelenszkij ukrán elnök.
Charles Michel levele szerint kiemelt téma lesz az Ukrajnának szánt egymillió lőszer ügye, amelyet az európai hadiipar felpörgetésével kívánnak biztosítani az ehhez csatlakozó országok.
Magyarország nem vesz részt az ukrajnai lőszerszállításban, ugyanakkor nem is akadályozza a többi országot abban
- idézte az MTI Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter hét eleji kijelentését. Hozzátette: hazánk hozzájárulását az Európai Békekeretben a Nyugat-Balkán stabilitásának erősítésére és a migrációs nyomás mérséklésére fogja felhasználni.
A magyar miniszterelnök az EU-csúcs napirendje tekintetében újra megerősítette, hogy „Magyarország a béketáborhoz tartozik, ezért a háború kapcsán továbbra is az azonnali tűzszünetet és a béketárgyalások megkezdését szorgalmazza".
Ukrajna kapcsán kijelentette, az uniós tárgyalásokon mindig fel kell hívni a kijevi vezetés figyelmét arra, hogy az EU-tagságra pályázó Ukrajna nem hagyhatja figyelmen kívül a területén élő kisebbségek, így a magyarok jogait.
A gazdasági ügyek tekintetében az európai versenyképesség Kínával és az Egyesült Államokkal szemben kerül terítékre, továbbra is prioritásként kezelve a zöld- és a digitális gazdasági átállást. Míg az energetika területén az ellátásbiztonság, a kereslet és az árak csökkentése, valamint a diverzifikáció kap majd teret.
Magyarország a világkereskedelmi ügyekben nem a blokkosodás, hanem az összekapcsolódás, az összeköttetések fejlesztése mellett áll ki
- idézte az MTI Orbán Viktor szavait a gazdasági ügyeket illetően.
Az EU hosszú távú versenyképességének kérdése Charles Michel szerint pedig azért is különösen fontos, mert az Unió jelenleg „több súlyos kihívással néz szembe".
Az EU-csúcson kiemelt prioritásként jelenik majd meg a migráció is, amely kapcsán korábban Giorgia Meloni olasz miniszterelnök az európai tagországok együttműködését szorgalmazta.
A kormányfő meggyőződése, hogy az Itáliára nehezedő migrációs nyomás megfékezése és a kontinens külső határainak megvédése csak közös erőfeszítéssel lehetséges. Célja elérése érdekében pedig „fajsúlyosabb" tagállamok vezetőivel egyeztetett az elmúlt napokban.
Az olasz kormány célkitűzései között szerepel a Földközi-tenger partvidékének ellenőrzése, az afrikai országokkal folytatott együttműködés, a határvédelem megerősítése, az emberkereskedők elleni fellépések, a kitoloncolások felgyorsítása.
Az európai migrációs reform szükségességét a magyar kormány is régóta szorgalmazza.