Élesen kettévált a világ közvéleménye. A nyugati világ vezetői háborús lázban élnek, amelynek következtében egyre veszélyesebb fegyvereket szállítanak Ukrajnába. Soha ilyen közel nem voltunk ahhoz, hogy egy lokális háborúból világháború legyen
- hívta fel a figyelmet a Kossuth rádió Jó reggelt Magyarország! című műsorában Orbán Viktor.
A kormányfő szerint egy évvel ezelőtt még abban reménykedtünk, hogy ez a fegyveres konfliktus nem terebélyesedik igazi háborúvá. Közben mindennek az ellenkezője történt.
Egy év után a háború sokkal durvább, mint valaha volt, komoly esély van arra, hogy Ukrajnával szövetséges országok katonái is részt vegyenek a háborúban –
mutatott rá. A magyar szolgálatok úgy látják, hogy mindkét oldalon százezer felett van az emberveszteségek száma. Összeadva a két oldal veszteségeit 200-300 ezer ember már biztosan nem tér haza – jegyezte meg.
A miniszterelnök kiemelte: Mi vagyunk az egyetlenek, aki békepártiak a Vatikán mellett. Mindenkinek mások az érdekei. Bizony van itt jócskán üzleti spekuláció, gazdasági érdekek. Ezek egyáltalán nem zárhatók ki. Ez így van ennél a háborúnál is – húzta alá.
Véleménye szerint Magyarország biztonságára nézve, van olyan helyzet, amikor az embernek megtámadják a hazáját.
Tehát egy országnak legyen hadserege, arra szükség van. Ehhez hazaszerető emberekre van szükség. A nemzeti kultúra ezért nagyon fontos
- mutatott rá.
Kiemelte azt is: Mindenkinek tisztában kell lennie azzal, hogy mit kell tennie, ha baj van. Mint mondta, elszoktunk a háborús veszélytől, ezért ma nem tudná megmondani egy orvos, egy tanár, ha baj van, hova kell menni. Ugyanakkor volt már ilyen tudásunk, ezért újra kell éleszteni – fűzte hozzá.
Harmadik lépésben pedig kellenek azok az emberek, akik megvédik a hazát. Ezért fontos, hogy a hadsereg ütőképes legyen. Növelni kell a katonái számát, a hivatástudatukat, emelni kell a képzési szintjüket és modern technológiát kell a részükre bocsátani.
Magyarország a béke oldalán áll, hazánknak ugyanakkor nem szabad védtelennek lennie. Kárt okozni Magyarországnak nem lehet
- rögzítette a kormányfő. Szavai szerint hazánkban a többség békepárti, míg a baloldal háborúpárti. – A nemzeti oldal képviseli a békét Magyarországon, és ők vannak többségben. Amíg viszont külföldről finanszírozzák a baloldalt, addig elvárják tőlük, hogy háborúpártiak legyenek – tette hozzá.
A miniszterelnök kitért arra is: az európai hatalmi rendszer átalakításáról csak úgy beszélhetünk, ha a háború kimeneteléről is beszélünk. Mint mondta, felelős politikusként erről nem spekulálhat a nyilvánosság előtt.
Nagy lehetőség nyílt ki azok előtt, akik szeretnék megváltoztatni a hagyományos európai viszonyokat, a francia-német tengelyt
- emelte ki Orbán Viktor. Megjegyezte: az ukrán háború mögött most az amerikaiak ott vannak. – Az Egyesült Államok nem akar tűzszünetet – szögezte le a kormányfő, majd kitért rá, hogy a 2024-es amerikai elnökválasztás hozhat ebben változást.
Orbán Viktor az infláció kapcsán azt mondta, hogy december 31-ére egyszámjegyű lesz a pénzromlás. Bízik benne, hogy ezt gyorsan érjük el, míg mások szerint nem. Az év végére tíz százalék alá kell szorítani az inflációt, és az ehhez szükséges döntéseket a kormány meghozta - tette hozzá. A meghozott 20 intézkedés az infláció ellen széleskörű elfogadottságnak örvend - mondta a kormányfő.
Orbán Viktor közölte, ha a szankciókat holnap megszüntetnék, akkor a felére csökkenne az infláció, és visszatérne egy 2-3 százalékos sávba. Erre jelenleg Európában nincsen esély, és mi nem tudjuk a szankciós politikát eltörölni.
Azokat a szankciós döntéseket meg tudjuk vétózni, amelyek közvetlenül fenyegetnék a magyar érdekeket.
Orbán Viktor a gyermekvédelmi törvényről azt mondta, három ügyben van kibékíthetetlen ellentét Brüsszellel: a migráció kérdésében, a háború kérdése és a genderkérdés. Ezekben feloldhatatlan ellentét van.
Brüsszel ragaszkodik ahhoz, hogy a gyermeknevelés terén a szülők szerepe háttérbe szorítható. Aktivistákra bízná a gyereknevelést Brüsszel
- mondta a kormányfő. Egyszer csak azt vesszük észre, hogy a pedofil-bűncselekmények száma megnő. A szülőknek joguk van ahhoz, hogy a kormány megvédje a gyerekeiket - tette hozzá. Ezek feloldhatatlan ellentétek, és mivel mi nem fogunk engedni, ezért Brüsszelnek kell majd a végén engednie - zárta a kormányfő.