Az Unióban és a NATO-n belül is lehetséges vitába szállni a nemzeti érdekeink mellett - mondta Csöbör Katalin, a Fidesz képviselője napirend előtt. Mi nem szólunk bele mások dolgaiba, és elvárjuk, hogy mások se szóljanak bele a dolgainkba, de mindenkinek elmagyarázzuk, mit szeretnénk tenni - tette hozzá.
A célunk 2010 óta, hogy megerősítsük nemzeti pilléreinket, védjük a hitünket
- hívta fel a figyelmet a képviselő. Csöbör szólt arról is, hogy a háború és a szankciós infláció mellett sem adtuk fel a céljainkat. Ebben a nehéz helyzetben is akadnak olyan ellenzéki vezetésű önkormányzatok, akik a nyugati szankciós politika mellett kampányolnak, miközben a kormánytól kérnek pénzt - tette hozzá. Beszélt arról is, hogy a miskolci baloldali önkormányzat is több megszorítást vezetett be.
Fónagy János, a Gazdaságfejlesztési Minisztérium államtitkára válaszában azt mondta, hogy a nemzeti önrendelkezés nemcsak a parlament működésében, vagy a honvédség erősítésében van, hanem a magyar ipar megvédésében is benne van. Felhívta a figyelmet arra, hogy a baloldali kormányok feladták a magyar ipart, és ezt a miskolci térség is alapvetően megérezte. Az ipar teljesítményét tovább kell növelni, és ehhez újabb beruházások kellenek.
A Miskolc-Debrecen-Nyíregyháza háromszögben vannak meg azok a tartalékok a munkaerőpiacon, amelyek révén újabb jelentős növekedést lehet elérni
- hívta fel a figyelmet Fónagy János.
Az orosz gazdaság nem semmisült meg, míg Európa gazdasága recseg-ropog a szankciók miatt - mondta Szászfalvi László, a KDNP országgyűlési képviselője napirend előtt. A brüsszeli szankciók felülvizsgálatára, tűzszünetre és béketárgyalásokra lenne szükség - mondta a politikus.
A magyar kormány célja a családok, a nyugdíjasok és a munkahelyek megvédése, és az ország biztonságának a megőrzése.
A szankciós infláció addig nem szűnik meg, amíg Brüsszel nem vizsgálja felül azokat - tette hozzá.
Minderre Menczer Tamás, a Külügyi és Külgazdasági Minisztérium államtitkára azt mondta, ha munka van, akkor minden van. 2010 előtt csak egy darab válság volt, de nem volt COVID, háború és energiaválság, de ezzel az egy válsággal csődbe vitték az országot.
A magyar emberek összefogásának köszönhető, hogy sikerült ebből a helyzetből kijönni, és a munkanélküliségi rátát jelentősen csökkenteni
- tette hozzá. A kabinet célja a munkahelyek megőrzése, és nem a segélyezés növelése. A szankciós politika valóban nagyban súlyosbítja helyzetet, és mi az oroszoknak a háború árát előre kifizettük az ostoba szankciókkal - mondta Menczer.
Amikor az Önök árnyékkormánya hatalmon volt, akkor 1100 milliárd, míg most 2800 milliárd jut egészségügyi ellátásra - mondta Rétvári Bence Komáromi Zoltán (DK) felszólalására. Önök vizitdíjat és kórházi napidíjat vezettek be, és a hálapénzt legalizálni szerették volna, míg a mostani kormány megszüntette a hálapénz rendszerét - tette hozzá a Belügyminisztérium parlamenti államtitkára.
Mostanra sikerült olyan mértékű béremelést megvalósítani, aminek a révén sikerült megszüntetni a hálapénzt.
Felhívta a figyelmet arra is, hogy a baloldal bezárta a Svábhegyi Gyermekkórházat, a Szabolcs utcai kórházat, a Schöpf-Merei szülészeti kórházat.
És mindezek után Ön beszél rombolásról?
Rétvári Bence arról is beszélt, hogy több DK-s politikus, köztük Komáromi is a kórházak jelentős részének a bezárását követelte. 6000 orvost és ápolót elbocsátott a baloldali kormány - tette hozzá.
Az Orbán-kormányok alatt volt a legtöbb útépítés, és útfelújítás - így reagált Csepreghy Nándor Lőcsei Lajos (Momentum) felszólalására. Pont ez a kormány volt, amely bekötötte az országos gyorsúthálózatba Egert - tette hozzá az Építésügyi és Közlekedési Minisztérium államtitkára. Felhívta a figyelmet arra, hogy valóban van vita az egri elkerülő út építéséről, de a magyar kormány azt a nyomvonalat fogja megvalósítani, amit a helyiek szeretnének.
Valóban az 1956-os szerepe miatt lehetnek kétségek Horn Gyulával kapcsolatban, de egy mozzanat alapján nem lehet őt megítélni - mondta napirend előtti felszólalásában Molnár Zsolt, az MSZP képviselője. Minderre Dömötör Csaba azt válaszolta, hogy sem az MSZP támogatottságáról, sem a dollárokról nem akart beszélni, de mivel szóba hozta ezért megteszi.
Ha rajtunk múlik, akkor egyetlen pártnak sem lenne szabad dollárt kapnia, de ezek mára beépültek a baloldal politikájába.
A Miniszterelnöki Kabinetiroda államtitkára felhívta a figyelmet arra, hogy a történészek dolga Horn Gyula megítélése, de a tevékenysége ellentmondásos. Nagyvonalúan elhallgatta azt a tényt, hogy milyen szerepe volt Hornnak az 1956-os megtorlásban, és ha így tesznek, akkor a mai napig nem tudnak elszámolni a Tanácsköztársasággal, 1956-tal és 2006-tal - mondta az államtitkár.
Kérdezze meg azokat a magyar állampolgárokat, akiket üldöztek a kommunista évtizedek alatt, és ha megkapta az ő véleményüket, akkor jöjjön vissza és beszéljünk arról, hogy legyen-e szobra a volt kormányfőnek!
A Horn-kormány alatt dobták oda a magyar ipart külföldi tulajdonosoknak, és eladták bagóért az energiaszektort, ha nem lett volna az a rablóprivatizáció, akkor sokkal előrébb járnánk - ismertette Dömötör Csaba.
A magyar gazdatársadalom jelentős veszteségeket kénytelen elkönyvelni az ukrán gabonaimport miatt - mondta Farkas Sándor Bencze János (Jobbik) felszólalására. Az Agrárminisztérium államtitkára rámutatott arra, hogy mivel a gabonaszállítmányok nem tudtak Afrikába eljutni hajón eljutni, így a vasúti szállításban állapodtak meg a felek.
A szállítmányok egy része azonban itt maradt, nemcsak Magyarország, hanem egész Európa gabonapiaci helyzetét felrobbantotta.
Farkas Sándor közölte, hogy a hazai termelők korábban arra számítottak, hogy magasabb áron tudják majd értékesíteni a terményeiket, de a bejövő ukrán gabona miatt nem mentek fel az árak. A kormány természetesen mindent megtesz, hogy a magyar gazdák is részesüljenek az uniós kárenyhítési forrásokból - mondta az államtitkár.
A magyarokra én nem mint emlős biomasszára hivatkozok, szemben Önnel - így reagált Dömötör Csaba Tordai Bence (Párbeszéd) felszólalására. A Miniszterelnöki Kabinetiroda államtitkára felelevenítette, hogy 2010 óta úgy nőtt a magyar gazdaság, hogy eközben csökkent az üvegházhatású gázok kibocsátása.
A napenergia részaránya 11 százalékra nőtt a hazai energiaellátásban, és mindez a jobboldali kormánynak köszönhető.
Felszámoljuk az illegális hulladéklerakókat, segítjük a kkv-k megújuló energiatermelését, és az ország területének 27 százaléka lesz erdősítve - tette hozzá. Dömötör felhívta a figyelmet arra, hogy a Párbeszéd elhagyta a nevéből a Magyarországot és bekerült a zöld szó, de a legjobb lett volna, ha Párbeszéd a zöldhasúakért nevet veszik fel, mert az fejezi ki legjobban a politikájukat, és az hasonlít legjobban a dollárokra.
Most minden európai ország célja, hogy az akkumulátorgyártást kiépítse, sőt, Frans Timmermans is tömeges akkumulátorgyártásra szólított fel az elektromos autókba - így válaszolt Koncz Zsófia Kanász-Nagy Máté (LMP) napirend előtti felszólalására. Az Energiaügyi Minisztérium parlamenti államtitkára kiemelte, hogy Németországban, Csehországban és Lengyelországban is gyors ütemben zajlik az akkumulátorgyárak kiépítése.
Magyarország érdeke, hogy ebben a versenyben részt vegyen, valamint a legszigorúbb környezetvédelmi szabályokat be kell tartani.