Ahogyan arról az Origo korábban beszámolt, úgymond megfenyegette a kormányt múlt szerdán Karácsony Gergely, és azt közölte, hogy
a baloldali városvezetés nem hajlandó befizetni a szegényebb önkormányzatok megsegítésére szolgáló 58 milliárdos budapesti szolidaritási adó teljes összegét. Pénze van a fővárosnak, az egész cirkusz nyilvánvalóan arra jó: megszorításokra készül Budapesten a baloldal.
A Világgazdaság végül leleplezte a főpolgármester hazugságát: kérdésükre ugyanis a Pénzügyminisztérium arról tájékoztatta a lapot, hogy a főpolgármester valótlan (természetesen kisebb) számot közölt a fővárosnak juttatott költségvetési támogatásokról,
A KARÁCSONY ÁLTAL ISMERTETETT 33 MILLIÁRD FORINTTAL SZEMBEN A KORMÁNY UGYANIS KÖZEL 46 MILLIÁRD FORINTOT AD A FŐVÁROSNAK.
A tárca részletekbe is bocsátkozott. Ezek szerint a főpolgármester említette 33 milliárd forint 21 milliárd forintos működési támogatásból és a BKV működtetését segítő 12 milliárdból adódik össze. Karácsony ugyanakkor további közel 13 milliárd forintnyi költségvetési összegről nem tett említést, ezt bérkiegészítésekre, valamint a fővárosi színházak támogatására kapja Budapest a kormánytól.
Így a főváros idén a központi költségvetésből nem 33, hanem közel 46 milliárd forint támogatáshoz jut. Összehasonlításképpen: ez az összeg 2019-ben 26 milliárd forint volt
– közölték a pénzügyi tárcánál.
Mint ismert: a Spirit FM rádióműsorában felszólította Karácsony Gergelyt, hogy sokkal erőszakosabban támadja a kormányt. Karácsony ezt teljesítette. Gyurcsány korábban úgy fogalmazott, hogy a főpolgármester nem hajlandó teljesíteni hazafias kötelességét, mert nem eléggé viszi bele Budapestet a kormány elleni harcba.
A vicces nevű "árnyékkormányinfón" ezután a bukott tévésből lett képviselő, Kálmán Olga elégedetten megdicsérte a szófogadó főpolgármestert. Kálmán Olga dicsérete így szólt: Egy főváros főpolgármesterének az a dolga, hogy képviselje az ott élők életét (...) Akkor ezt nem tudjuk másképp értékelni, mint hogy az egy helyes cselekedet volt politikailag.
A jelenet az alábbi videóban 0:47-nél látható:
Gulyás Gergely miniszter a Kormányinfón kifejtette: a Tarlós Istvántól örökölt komoly megtakarításokból és a növekvő adóbevételekből mára csődhelyzet lett.
Karácsony bejelentésével kapcsolatban megjegyezte:
Gyurcsány Ferenc két hete ráparancsolt Karácsony Gergelyre, hogy nem elég keményen bírálja a kormányt, és most megpróbál szót fogadni Gyurcsány Ferencnek.
Később több ponton cáfolta Karácsony Gergely állításait Varga Mihály pénzügyminiszter is. A tárcavezető a Facebook-oldalán kiemelte: a Karácsony Gergely vezette fővárosi önkormányzat 2019-ben 214 milliárd forint megtakarítást örökölt Tarlós István városvezetésétől, de a felelőtlen gazdálkodás eredményeként ezt mára 25,5 milliárd forintra csökkentették. Mint írta:
a baloldali városvezetés annak ellenére élte fel a tartalékokat, hogy a főváros adóbevételei minden korábbinál magasabbak, adóerő-képessége évről évre növekszik.
A főváros iparűzési adóbevételei idén várhatóan meghaladják a 271 milliárd forintot. Ezen felül a főváros további 46 milliárd forint támogatást kap a költségvetésből. A két bevétel együtt meghaladja a 317 milliárd forintot, ami 130 milliárd forinttal több a 2019. évinél. E mellett az ország leggazdagabb településeként sok más önkormányzathoz hasonlóan Budapestnek is szolidaritási hozzájárulást kell fizetnie a szegényebb települések támogatására, összesen 57,8 milliárd forintot. Hozzátette a miniszter:
a számok tehát világosan mutatják, hogy a főváros anyagi helyzetét nem a szegényebb települések megsegítésére fizetendő szolidaritási hozzájárulás veszélyezteti, hanem a 2019 óta folytatott felelőtlen, pazarló gazdálkodás.
A valós helyzet azonban egészen más, mint ami Karácsony vádaskodásából következne. Tarlós István már 2020 novemberében az Indexnek adott interjúban világosan, konkrét adatokkal alátámasztva cáfolt utódját. A volt főpolgármester úgy fogalmazott:
azt, hogy most mi a helyzet a város forrásai tekintetében – több mint egy év távlatából – nem akarom véleményezni. De azt pontosan tudom, mit hagytunk ott: tartalékként 160 milliárd forint értékpapírt és 40 milliárd forint készpénzt. Ez 200 milliárd forint. Hiába mondják azt, hogy ezt ők ki tudják tölteni projektetekkel, mert előkészített projekteket csak mi hagytunk ott, új előkészített projekt nincs. És az EIB-hitelkeretből, amit mi hagytunk ott, a felét nem hívtuk le. Az általunk hátrahagyott – az örököltnél két és félszer kisebb – adósságállományról azt kell tudni, hogy ez fejlesztési hitel, és ezeket nem most kell visszafizetni, a legkorábbi futamideje 2030-ban jár le, de nagyobbik rész 2044-ben, illetve 2049-ben. Majdnem harminc év múlva. Tehát nem az van ám, amit itt az emberek nagy része hisz, hogy 110 milliárdot most mindjárt vissza kell fizetni, hanem ezt 29 évre elosztva kell törleszteni.
Karácsonyék tehát jelentős – 200 milliárd forintos – tartalékkal vették át 2029-ben a fővárost, majd ennek a pénznek a nagy részét anélkül élték fel, hogy érdemi új beruházásokat, fejlesztéseket indítottak volna.
A fővárosi önkormányzatok pénzeszköz-állományát tartalmazó hivatalos adatokat összegezve is látható, hogy miközben a budapesti kerületek anyagi helyzete mindvégig – még a koronavírus-járvány idején is – stabil volt, addig a Fővárosi Önkormányzat 2021. évi előzetes tényadatok szerinti költségvetési egyenlege 62,7 milliárd forint hiányra teljesült. Megállapítható, hogy 2019 és 2021 vége között közel 115 milliárd forinttal csökkent a Fővárosi Önkormányzat pénzeszköz-állománya, ami 2022-re a 2021 végén lehívott 65 milliárd forint fejlesztési célú hitelkeret nélkül a lélektani 100 milliárdos határ alá zuhant volna.
Az Origo arról is beszámolt, hogy a dollármédia egyik zászlóshajója adott hírt arról, hogy a Budapestet csődbe vivő Karácsony Gergely állítólag levélben kérdezné meg az embereket, mire ne költsön a főváros. Mindez azt jelenti, hogy Gyurcsány bábja a megszorításokról fogja megkérdezni a budapestieket, mivel nincs más lehetősége. Ezzel a mostani beismerésével Karácsony egyértelművé tette, hogy ha ő marad a főpolgármester, emeli a jegy- és bérletárakat. Erre pedig azért lesz szükség, mert a főpolgármester korábban azzal a képtelen fenyegetéssel állt elő, hogy nem fizeti be a szolidaritási adót a kormánynak.
Mindezt nem teheti meg, hiszen a szolidaritási adót az adóhatóság előbb-utóbb mindenképpen beszedi, és akkor azt a pénzt valahonnan pótolni kell a fővárosnak, ami nem lehet más, csak megszorítás.
A Fővárosi Közgyűlés már most szerdán megszavazhatja a megszorításokat. Ha ez így is lesz, akkor is 41 milliárdos mínuszban marad Budapest. Ami biztos, hogy
Karácsony félti pozícióját, és mivel főpolgármester-jelölt akar lenni 2024-ben, mindenben követi főnöke, Gyurcsány utasításait.