Összességében minimálisan romlottak a világgazdaság idei évre vonatkozó kilátásai a Nemzetközi Valutaalap (IMF) legfrissebb előrejelzése szerint – számol be róla a vg.hu. A szervezet friss prognózisa szerint 2,8 százalékkal nőhet a globális gazdaság idén, szemben a januári 2,9 százalékos növekedést valószínűsítő jóslattal.
Az IMF a jövő évet is borúsabban látja, míg januárban 3,1 százalékos növekedést várt 2024-re, addig a mostani előrejelzés már csak 3 százalékkal számol, míg tavaly a globális GDP 3,4 százalékkal bővült.
A világgazdaság ismét erőteljesen bizonytalan szakaszba lépett az IMF szerint, az elmúlt három év sokkjainak hatásai nehezen megjósolhatók. Az infláció mindeközben több évtizedes csúcsra emelkedett számos országban a túlzott keresletélénkítés, az elhúzódó kínálati zavarok és a nyersanyagárak emelkedése miatt, ami viszont agresszív szigorítási hullámot váltott ki a világ jegybankjaiból az inflációs célok elérése, valamint az inflációs várakozások lehűtése céljából.
Mielőtt több bankcsőd rázta meg a pénzügyi szektort, az idei év elején már voltak jelek a világgazdaság stabilizálódására az Ukrajna elleni orosz invázió után, aminek következtében megugrott a nyersanyagok és energiatermékek ára. Ez jelentős irányváltásra és alkalmazkodásra kényszerített számos gazdaságot.
A fejlett országok növekedése azonban magasabb lehet a januári várakozásoknál, ezen országcsoport 1,3 százalékot adhat hozzá kibocsátáshoz idén, szemben a januárban jósolt 1,2 százalékkal, miközben a tavalyi bővülési ütem 2,7 százalék volt. A tavaly 3,5 százalékos GDP-növekedést tapasztaló eurózónában az idei növekedés 0,8 százalék lehet, 0,1 százalékponttal magasabb, mint a januárban várt, ugyanakkor 2024-ben csak 1,4 százalékos lehet az ütem, szemben a januárban prognosztizált 1,6 százalékkal.
Az eurózóna idei évre várt kedvezőbb teljesítménye annak a tükrében is meglepő, hogy közben a szervezet a német kilátásokat 0,2 százalékponttal rontotta, így idén 0,1 százalékot zsugorodhat a német gazdaság, míg 2024-ben a növekedés üteme 1,1 százalék lehet, ami 0,3 százalékponttal gyengébb a januárban jelzettnél. A német GDP tavaly 1,8 százalékkal nőtt.
Az amerikai gazdaság gyorsabban nőhet, mint az IMF januárban gondolta, mégpedig 0,2 százalékponttal, elérve ezzel az 1,6 százalékot.
A jövő évi növekedés pedig 0,1 százalékponttal lehet magasabb a januárban vártnál, elérheti az 1,1 százalékot, miközben a tavalyi növekedési ütem 2,1 százalék volt. Visszatérhet a növekedés az orosz gazdaságba, amely idén 0,7 százalékkal nőhet, szemben a januári 0,3 százalékos növekedést valószínűsítő jóslattal, ugyanakkor a jövő évi bővülés csak 1,3 százalék lehet, szemben a januárban várt 2,1 százalékkal, miközben tavaly 2,1 százalékot zsugorodott az orosz gazdaság.
Magyarország az IMF januári előrejelzésében nem szerepelt.
A friss becslés szerint a magyar GDP idén 0,5 százalékkal, jövőre 3,2 százalékkal nő a tavalyi 4,9 százalékos emelkedést követően.
A jelentés összeállítói szerint Magyarországon az infláció a tavalyi 14,5 százalék után idén 17,7 százalék, jövőre 5,4 százalék lesz, míg a munkanélküliségi ráta a tavalyi 3,6 százalék után 4,1 százalék lesz idén és 3,8 százalék jövőre.