Ukrajna azért sem csatlakozhat a NATO-hoz, mert az egyenlő lenne harmadik világháború kitörésével, hiszen akkor egy NATO-tag és Oroszország hadban állna – jelentette ki egy csütörtök esti beszélgetésen Menczer Tamás a Magyar Nemzet tudósítása szerint. A Külgazdasági és Külügyminisztérium kétoldali kapcsolatokért felelős államtitkára a PROKON és a Batthyány Lajos Alapítvány programján vett részt, ahol a szervezők eredetileg vitát képzeltek el, azonban elmondásuk szerint sem a DK, sem a Momentum, sem a Párbeszéd politikusai nem vállalták az összecsapást a kormány államtitkárával.
Menczer Tamás az első kérdést arról kapta, hogy miért blokkolja Magyarország Ukrajna csatlakozását a NATO-hoz. Az államtitkár szerint az ukrán nemzeti vezetők szisztematikusan csorbították a kárpátaljai magyar kisebbség szerzett jogait.
Ezért konfliktus van Magyarország és Ukrajna között, ezt a háborúra való tekintettel az asztal szélére tette a kormány, de a magyarok elleni fellépések a mostani időkben is folyamatosak, és tendenciózusak –
jelentette ki az államtitkár.
A magyar támogatás alapvető feltétele, hogy visszaadják-e a magyar kisebbség 2015 előtt meglévő jogait. Amit Menczer szerint azonban Ukrajna vezetői tesznek az minden európai szabállyal, értékkel, és megállapodással szembe megy.
Egyetlen lehetőségünk van arra, hogy kiálljunk a kárpátaljai magyarokért: az, amit tesz a kormány. Ha ezt nem tesszük, semmi mást nem tudunk tenni – jelentette ki az államtitkár.
A második legfontosabb érdek az energiaellátásunk biztosítása. Az éves magyar földgázfelhasználás 80 százaléka orosz gáz, az éves olajfelhasználásunknak pedig tavaly 60 százaléka volt orosz kőolaj. Ma hétből hat szomszédos országgal van gázvezeték-kapcsolatunk, és az oroszok mellett a Shell-lel is kötött kőolaj-szerződést Magyarország – hárította el a diverzifikáció hiányáról szóló vádakat Menczer Tamás. Hozzátette: Azerbajdzsánnal kétmilliárd köbméter gáz megvásárlásáról szóló szerződést szándékozik kötni a kormány.
A Paks II projekt természetesen folytatódik, és mindent megteszünk azért, hogy felépüljön az atomerőmű új blokkja – válaszolt egy újabb témában feltett kérdésre Menczer Tamás. Az államtitkár hozzátette: orosz és francia cégek építik majd, a Roszatom lesz a fő beruházó, a német Siemens és a francia Framatom szállítaná például az irányítástechnikát. A francia vonal rendben van, de a német kormány politikai alapon blokkolja a Siemenstől rendelt technikát – árulta el az államtitkár. Tájékoztatása szerint Szijjártó Péter Moszkvában tárgyalt a napokban eredményesen a folytatásról.