Mint ismert, tavaly szeptemberben a kormány megállapodott az Európai Bizottsággal, többek közt 17 jogállamisági követelmény teljesítéséről. Múlt héten Budapestre látogatott az Európai Parlament Költségvetési Ellenőrző Bizottságának küldöttsége, és azt vizsgálták, hogy hol tart a kormány a feltételek teljesítésében. Ahogyan az várható volt, a delegáció szerint a feltételek nem nagyon teljesülnek.
A jövő héten adja elő a delegáció a megállapításait az Európai Bizottság előtt, a következő plenáris ülésen pedig határozatot fogad majd el a parlament a magyarországi helyzetről.
Daniel Freund a dollármédiának interjút adott magyarországi látogatásáról. A politikus kifejtette, hogy
a magyarországi helyzet mindannyiunk számára egzisztenciális fenyegetést jelent, ezért a Magyarországgal való foglalkozás valójában az egész Európai Unióval és annak jövőjével való foglalkozást jelenti. Meg kell védenünk az Uniót a szisztematikus korrupciótól.
Azt is mondta, hogy
Magyarország az Európai Unió legkorruptabb tagállamává vált.
Freund szerint 2010 előtt is volt Magyarországon korrupció, ám az a második Orbán-kormány megválasztása után tovább romlott a helyzet, szavai szerint „a közpénzek elcsatornázása egyre szisztematikusabbá és szervezettebbé vált". Úgy véli, hogy a magyar miniszterelnök jelenleg Európa legkorruptabb politikusa, indoklása alapján
ez nem pusztán mennyiségi, de minőségi értékelés egyben.
Magát egy korrupció ellen küzdő politikusnak titulálta, Freund úgy folytatta, hogy a mai magyar kormány természetes ellenfél, ennyi az ő személyes ambíciója.
Az elmúlt négy év alatt most vagyok itt nyolcadik alkalommal, és azt kell mondjam, a helyzet egyre rosszabb
– jelezte. Az interjú egy későbbi pontjában megjegyezte, ha ezt „szó nélkül tűrjük az unión belül, mindenki el fogja veszíteni a bizodalmát az intézményekben és azok vezetőiben". Daniel Freund elmondta, „Orbán Viktor korrupt kormánya ellopja az általam adóként befizetett eurókat – ahelyett, hogy klímaküzdelemre, a kontinens energia- vagy katonai biztonságára, gazdaságélénkítésre fordítaná?" Nos, Daniel Freund
az elmúlt években többször zsarolta és kritizálta Magyarországot, miközben annak az európai baloldalnak a képviselője, amelyik tele van korrupciós ügyekkel.
A látogatás időzítése nem puszta véletlen volt, ugyanis a hazánknak jogosan járó forrásokért zajló tárgyalásokban egy fontos mérföldkőhöz érkeztünk.
A látogatás egyik fontos, be nem vallott célja, hogy ismételten nyomást gyakoroljanak az Európai Bizottságra, hogy valamilyen módon akadályozza meg a mérföldkövek magyar teljesítésének elfogadását, és így a források megnyílását.
Korábban Kovács Attila, az Alapjogokért Központ európai uniós kutatási igazgatója fogalmazta meg így a látogatás lényegét:
ez sokkal inkább egy zsaroló missziónak tekinthető. Ez nem egy delegáció, nem egy tényfeltáró bizottság, hanem egy zsaroló misszió.
A mostani misszió tulajdonképpen ismét a hazánknak járó uniós források folyamatába történő politikai beavatkozásnak tekinthető, amelyben az Európai Parlament viszi a pálmát. Ezzel szintet lépett az uniós intézmények zsarolása. A zsarolásnak van politikai része, ideológiai része, van egy pénzügyi része - ismertette Kovács Attila.
A szintlépés Magyarország tekintetében abban érhető tetten, hogy ez egy háborús zsarolás.
Magyarországot szeretnék belekényszeríteni, belezsarolni a háborúba
– hangsúlyozta. Mint fogalmazott, a háborúval kapcsolatban Magyarország álláspontja kezdetektől fogva világos. A magyar kormány a brüsszeli ellenszéllel szemben megfogalmazta a helyes álláspontot.
A magyar álláspontot a kormány minden fórumon egyértelművé tette: fegyvernyugvás, a tűzszünet és béke.
Kovács Attila utalt az Orbán Viktor CPAC Hungaryn elmondott beszédére. A miniszterelnök ott megfogalmazta a magyar álláspontot.
A KORMÁNYFŐ EGYÉRTELMŰEN KIJELENTETTE, HOGY NEM A MIGRÁCIÓRA, NEM A GENDERRE ÉS NEM A HÁBORÚRA.
Daniel Freund, liberális EP képviselő Orbán Viktor beszédére reagálva azt mondta korábban, hogy "no money" (nincs pénz). Ezzel azt üzente a szélsőliberális képviselő az uniós intézmények nevében, hogy
aki nem áll be a sorba és nem mond igent a migrációra, a genderre, a háborúra, az nem kap uniós forrásokat.
Az Európai Parlament Költségvetési Ellenőrző Bizottság delegációjának látogatásánál kevés arcátlanabb dolog létezik.
A vizsgálat képmutató és kétszínű, figyelembe véve azt, hogy az EP-ben kitört az elmúlt évtizedek legnagyobb korrupciós botránya, továbbá olyan magyarországi EP-képviselők segítik a delegáció vizsgálatát, akik közvetetten érintettek a botrányban.
Eva Kailit, valamint három társát december 9-én tartóztatták le a belga hatóságok egy korrupció vádjával indított nyomozás részeként.
A belga rendőrség közlése szerint csaknem másfél millió eurót foglaltak le a brüsszeli régióban házkutatások során a korrupciós ügyben.
A vádak szerint a politikusok milliós összegeket fogadtak el Katartól és Marokkótól, hogy számukra kedvezően alakítsák az európai döntéshozatalt.
Mint arról korábban beszámoltunk, elszólta magát Daniel Freund, politikai zsarolás van a háttérben, ezért nem jön egyelőre az uniós pénz.
Cseh Katalin Momentumos EP-képviselő az 5 milliárdos csalás ügyében a mai napig nem tisztázta magát, ahol a mai napig tart a nyomozás, és az ügyben milliárdos nagyságrendben zároltak vagyont. A hazai ellenzéki segítség minden határon túlmegy. Az uniós intézmények látszólagosan törekszenek a kiegyensúlyozottságra, azonban a gyakorlatban elfogultság érhető tetten. A vizsgálatok során meghallgatták a konzervatív felet is, azonban teljesen figyelmen kívül hagyták a véleményeket.
JELEN LÁTOGATÁS ESETÉBEN SEM VOLT MÁSKÉNT, A DELEGÁCIÓ A NYÍLT TÁRSADALOM KOTTÁJÁBÓL JÁTSZOTT, ÉS A JELENTÉS MÁR A LÁTOGATÁS ELŐTT MEG VOLT ÍRVA.