A csütörtöki testületi ülésen napirendre vették a Fidesz-KDNP előterjesztését, az Országgyűlés által elfogadott békepárti határozatot, de a napirendi pont tárgyalása során a momentumos képviselők vezetésével módosítást nyújtottak be, ami teljesen átfogalmazta az Országgyűlési szöveget - mondta Szabó László az Origónak. A Fidesz XI. kerületi képviselője közölte:
az eredeti határozatról nem is szavaztak, tehát a baloldal elutasította az Országgyűlés békepárti határozatát.
Szabó László azt mondta, hogy a Fidesz értelemszerűen a teljesen módosított szöveget nem szavazta meg. 17-en, tehát a teljes baloldal támogatta ezt az átírt javaslatot, a Mi Hazánk tartózkodott.
Az Országgyűlés márciusban az orosz-ukrán háborúval összefüggésben elfogadott békepárti határozatának támogatására hívta fel még április 26-án a magyarországi településeket Szita Károly (Fidesz-KDNP), a Megyei Jogú Városok Szövetségének elnöke. A somogyi vármegyeszékhely polgármestereként is dolgozó politikus a témában tartott sajtótájékoztatón azt mondta:
még ezen a héten elküldi a parlamenti határozatot minden magyarországi polgármesternek, arra kérve őket, terjesszék a közgyűlés, illetve képviselőtestület elé, tűzzék napirendre és fogadják el, ezzel is erősítve Magyarország békepárti álláspontját.
"Mondjunk határozott nemet a háborúra, szorgalmazzunk mi is a mielőbbi békét, hiszen ez minden magyar település érdeke, csak ezzel garantálható a biztonságos, nyugodt élet, a települések további fejlődése" - hangsúlyozta. Úgy vélte,
az önkormányzatok kiállása azért is lenne fontos, mert a háború következményeit Európa és benne Magyarország is elszenvedi, a helyzetet csak fokozzák az elhibázott brüsszeli szankciók, erre erkölcsi és gazdasági értelemben is csak a béke lehet az egyetlen megoldás, de még mindig vannak olyanok, akik ebben a helyzetben is a háború pártján állnak.
Ursula von der Leyennek, az Európai Bizottság elnökének tavaly októberben írt és a magyarországi települések 80 százaléka által támogatott, a magas energiaárakat okozó szankciós politika megváltoztatását kérő levelére a közelmúltban az a válasz érkezett, hogy a szankciók jók, azokat fenn kívánják tartani, "a nehézségeket oldjuk meg magunk". Szita Károly rámutatott, Brüsszelre nem, de a magyar kormányra számíthatnak a magyarországi városok és falvak, amelyet az is bizonyít, hogy a kormánytól pénzügyi támogatást kaptak az energiaválság legnehezebb hónapjaiban.