Kálomista Gábor az Origónak adott interjúban elmondta az üggyel kapcsolatban, hogy múlt héten kaptak egy jelzést az írót képviselő ügynökségtől arról, hogy Martin McDonagh nem járul hozzá a darab olyan formában történő bemutatásához, mint amit a Thália csinál. Ez egyébként a főpróba napján történt, a premier előtti napon – tette hozzá.
Azt kérték, hogy vagy színes bőrű színész játssza el az említett főszerepet, vagy pedig ne maszkírozzuk el a színészt. Nos, azt fontos tudni, hogy innentől kezdve a darab dramaturgiai szempontból érthetetlenné válik, hiszen ez a darabhoz hozzátartozik
– mondta el a rendező, aki arra emlékeztetett, hogy A nagy kézrablást egyébként már 2016-ban bemutatták itthon, és azóta játsszák a Tháliában, szintén blackface-szel, de azóta senkinek semmi baja nem volt vele.
Egyébként megtudtuk, hogy egy amerikai néző a Thália Színház honlapját böngészte, és arra a következtetésre jutott – és ennek utána is nézett állítólag –, hogy Jámbor Nándor, aki a Toby nevű figurát alakítja, nem színes bőrű. Mivel nem cseréltük le a Tobyt alakító színészt, az ügynökség azzal fenyeget, hogy letiltják az előadást. Hivatalosan, az ügynökség ezen e-mailjén kívül ez idáig nem kaptunk semmit, nem volt más történés. Azóta is izgatottan várunk egy hivatalos értesítést arról, mi az elképzelésük
– mondta el Kálomista Gábor.
Az igazgató szerint ők annyit tettek, hogy jelezték a magyar ügynökség felé, ha van valami problémájuk, azt hivatalosan is közöljék a Színházzal. Hozzátette: a Thália ráadásul nem áll kapcsolatban az amerikai ügynökséggel, csak a magyarral. Leszögezte:
nyilvánvaló, hogy a darabot nem fogjuk levenni a műsorról, ugyanilyen szereposztással fogjuk játszani.
Az igazgató azt is elmondta, hogy egy névtelen feljelentés alapján reagál egy ügynökség, amely feléjük hivatalos értesítést nem küld, felettébb különös; ráadásul kíváncsi lenne arra az amerikai névtelen feljelentőre, akinek nincs más dolga, mint a Thália Színház télikertjének a honlapját böngészni. Kálomista Gábor arról is beszélt, hogy a színház maga az átváltozások művészetének színpada.
AZ ALÁBBI VIDEÓ A DARAB PREMIERJÉNEK ESTÉJÉN KÉSZÜLT! NÉZZE MEG!
Kálomista az Origo azon kérdésére, hogy mit tesznek, ha az említett fél perelni fog, azt válaszolta, hogy
ebben az esetben megvárjuk a bíróság bölcs döntését. Mi állunk a per elé. Nem követtünk el semmit, mi mindent a szerződés szerint betartva csinálunk, azt a darabot játsszuk, amit ez az író megírt, nem változtattunk rajta.
Kálomista arra is felhívta a figyelmet, hogy ezt a darabot a világ számos országában játsszák, nem csak a Tháliában, ezért sem érti, hogy a most felbukkanó személynek, és magának az ügynökségnek mi a problémája. Azt is hangsúlyozta, hogy
ők a Thália Színházba nem engednek be semmiféle politikai célzatú narratívát. Szerinte a köz életét mindenki úgy éli, ahogyan az neki jó, de a Thália Színház egy politikailag neutrális színház.
Nekünk nincs véleményünk, és személy szerint nekem sincs a BLM-mozgalomról. Ha valaki úgy érzi, hogy neki vezekelnie kell, akkor tegyen így, de szerintem Magyarországon nem mélyen gyökerező az, hogy a rabszolgaságról mit gondolunk, hiszen a Kárpát-medencében nem volt gyarmatunk, nem fosztottunk ki senkit és nem hurcoltunk el rabszolgákat
– mondta el az igazgató. Kálomista Gábor hozzátette:
ha vannak nemzetek, akiknek utólag ez gondot okoz és vezekelni akarnak, akkor az biztosan fájdalmas, és tegyenek így, de az, hogy Magyarországon csak azért le akarjanak tiltani egy darabot, mert van egy mozgalom, amelyet ez állítólag sért, azt nem tudom értelmezni. Mi Magyarországon kit tudunk ezzel megsérteni?
Hozzáfűzte:
megerőszakolni nem lehet a színházat. Sokan akarták már, sok mindent akartak, de a színház kiheveri ezt. Mivel nem új darabról van szó, ezért is teljesen érthetetlen számomra ez a hozzáállás.
A fenyegetőzésekre Kálomista annyit reagált, hogy ez nem jó irány, de ha valóban jogorvoslatot akar az író, akkor terelje hivatalos útra az ügyet.