Hétfő délelőtt derült, napos idő lesz, majd délután egyre több fátyolfelhő szűrheti a napsütést, az északi megyékben gomolyfelhők is képződhetnek. Késő délután, kora este észak felől záporok, zivatarok érhetik el az országot. Az esetlegesen kialakuló zivatarokat leszámítva gyenge vagy mérsékelt légmozgás valószínű.
A csúcshőmérséklet 30 és 36 fok között alakul.
Kedden napos időre kell számítani gomoly- és fátyolfelhőkkel. Nagyrészt száraz idő lesz, de főleg az északkeleti országrészben elvétve kialakulhat záporeső, zivatar. Az északi, északnyugati szél sokfelé megélénkül.
A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet 13-23, a legmagasabb nappali hőmérséklet 28-35 fok között várható, északkeleten valószínűbbek az alacsonyabb értékek.
Szerdán erőteljes gomolyfelhő-képződés mellett sok napsütésre lehet számítani. Főleg a nap második felétől elszórtan - nagyobb eséllyel az ország északi felén - előfordulhat zápor, zivatar. A délnyugati szelet élénk, sokfelé erős lökések kísérik.
A hőmérséklet hajnalban 13-23, délután 29-38 fok között alakul, északkeleten maradhatnak 30 fok alatti az értékek.
Csütörtökön az erőteljesebb gomolyfelhő-képződés és fátyolfelhők mellett általában többórás napsütés valószínű. Összességében akár több helyen előfordulhat zápor, zivatar. Az északnyugati, északi szél sokfelé megélénkül, zivatarban megerősödhet.
A minimum-hőmérséklet 15-23, a csúcsérték általában 26-32 fok között várható, de délen 33-37 fok valószínű.
Pénteken erőteljesebb gomolyfelhő-képződés várható, majd napközben északnyugat felől szárazabb levegő érkezik, délután már napos idő valószínű a laposabb gomoly- és fátyolfelhők mellett. A nap első felében szórványosan lehet számítani záporesőre, zivatarra, a nap második felében inkább csak keleten fordulhat elő egy-egy zápor. Az északi, északnyugati szél néhol időnként megélénkül.
A hőmérséklet hajnalban 14-20, délután 28-33 fok között várható.
Szombaton napos időre van kilátás, általában kevés gomolyfelhővel, csapadék nem várható és többnyire mérsékelt lesz a légmozgás.
A minimum-hőmérséklet 13 és 21, a maximum 29 és 34 fok között alakul.
Vasárnap napos idő valószínű, általában kevés gomoly-, illetve fátyolfelhővel, csapadék nélkül. Helyenként megélénkül a déli szél. A hajnali 14-23 fokról 31 és 36 fok közé emelkedik a hőmérséklet.
"Tartósan 30 fok feletti nappali hőmérsékletben szerveztünk nagy igénybevételnek van kitéve. Hőség hatására a perifériás erek kitágulnak, ami a szokásosnál is jobban terheli a szívet. Míg az egészségesek könnyebben alkalmazkodnak a meleghez, addig
különösen veszélyes a csecsemőkre, kisgyermekekre, szívbetegekre, magas vérnyomásban szenvedőkre, 65 évesnél idősebbekre.
Az ő esetükben fontos, hogy elegendő folyadékot - vizet és ne alkoholt - fogyasszanak, és a legmelegebb időszakban ne tartózkodjanak a napon. Ha a szervezet huzamosabb ideig ki van téve magas hőmérsékletnek, a hőháztartás felborulhat, melynek kapcsán az alábbi tünetek jelentkezhetnek:
szédülés, gyengeség, fejfájás, izomgörcsök, alvás-és koncentrációzavar, ödémásodás.
Illetve megnő az embólia és a szívinfarktus kockázata és felerősödik a gyulladási hajlam, például a lappangó gyulladások is belobbanhatnak" - fogalmazott dr. Bodócsi Réka belgyógyász szakorvos, majd arról beszélt, melyek a hosszan tartó hőség esetén leggyakrabban kialakuló állapotok.
A doktornő szerint ilyenkor kiszáradhatunk, mert az izzadás folyadék- és elektrolit vesztéssel jár, ami pótlás nélkül ilyen állapothoz vezet és napszúrást is kaphatunk, amelynek a tünetei abból adódnak, hogy a szervezet egyre kevésbé képes fenntartani a megfelelő belső hőmérsékletet. Sőt, akár hőkollapszus is előfordulhat, vagyis el is ájulhatunk a kánikulában.
"A hőség a vízháztartását könnyen felboríthatja, különösen azoknál, akik rendszersen vízhajtót szednek, ezért nagyon fontos a folyadékpótlás, amivel nem szabad megvárni a szomjúságérzet megjelenését.
Az alkohol mellett a magas cukortartalmú italok fogyasztását is kerüljük, mert ezek vizet vonnak el a szervezetből.
A koffeintartalmú italok pedig vízhajtó hatásúak. Forró napokon a szerveztünk eneregiaszükséglete körülbelül 10-15%-kal csökken. Ami az étkezést illeti, naponta többször érdemes kisebb mennyiségeket enni kánikula idején, de nem mindegy, hogy mit. A kalória- és zsírdús ételek fogyasztása fokozza az izazdást és a rossz közérzetet, ezért ezeket kerülni kell ilyenkor" - tette hozzá Dr. Bodócsi Réka.