Szinte megállíthatatlanul ömlik Magyarországra a külföldi működő tőke évek óta, csak az elmúlt három évben a magyar GDP 14 százalékát fektették be hazánkba külföldi tulajdonú vállalatok, és jelenleg semmi nem utal arra, hogy ez a jövőben bármennyire is változna – írta a Világgazdaság.
A zöld átállás, amiben kulcsszerepe van az elektromosságnak, szinte kikényszeríti például az autóipari beruházásokat, akkumulátorgyártást.
Az autóipar Magyarország húzóágazata, ezt a Világgazdaság által megkérdezett szakértők, elemzők is megerősítik különböző formákban.
Virovácz Péter, az ING Bank vezető elemzője kiemelte, amilyen a magyar gazdasági berendezkedés és az ipari struktúra, az határozza meg, milyen típusú közvetlen külföldi tőkebefektetés érkezik hozzánk.
Ráadásul egy-egy autóiparban létrejövő munkahely további 1,3 munkahelyet tud megtartani a beszállítói hálózaton, illetve azon keresztül, hogy a dolgozók elköltik a jövedelmüket
– emelte ki az elemző, hangsúlyozva, hogy a közvetlen hozzáadott érték mellett a továbbgyűrűző hatásokat is vizsgálni érdemes.
Regős Gábor, a Makronóm Intézet szakmai vezetője arra hívta fel a figyelmet, hogy 1990 előtt nem alakulhattak ki versenyképes magyar vállalkozások ezért a régió rászorult, illetve a mai napig rászorul a külföldi tőkére. Ez nem jelenti annak kizárólagosságát, azonban a kintről érkező beruházások gyorsabban valósultak meg és teremtettek munkahelyeket, amelyekre a 2010-es években nagy szükség volt – emlékezetes, és tíz év alatt sikerült is egymillió új álláshelyet létrehozni.
Magyarország uniós viszonylatban élen járhat majd az akkumulátorgyártásban és annak technológiájában, a termelőkapacitások pedig jelentősen hozzájárulnak a GDP bővüléséhez
– zárul az elemzés.