A vírust először a kínai Vuhanban fedezték fel, ahol az illetékesek kíméletlen szigorral próbálták megakadályozni a terjedését. A nyugati világ egyes számú szaktekintélye, az USA tisztifőorvosa, aki már az AIDS-járvány idején is jelentős befolyással rendelkezett, Dr. Anthony Fauci szabta meg azt az intézkedés- sorozatot, amit úgy az USA-ban, mint Európában – Svédország kivételével –, több- kevesebb szigorral bevezettek.
Arra csak mostanában derült fény, hogy
Fauci egyidejűleg több mellékállást is betöltött, többek között hosszú idő óta ő irányította az amerikai hadsereg egyes biológiai fejlesztéseit is.
Fauci útmutatásának megfelelően maszkviselésre köteleztek mindenkit, tesztelésekkel kellett igazolni, hogy fertőzöttek vagyunk vagy nem, és hónapokig tartó lezárásokat vezettek be. A tanítás és a munkavégzés home office-ban történt, kijárási- és bevásárlási korlátozásokat léptettek életbe. Mindez súlyos gazdasági visszaesést és pszichológiai károkat eredményezett - írja bejegyzésében a történész.
Az emberek féltek, a betegség új volt, senki nem tudott róla semmit.
Biztató és megnyugtató volt, hogy nagyon hamar megjelent az oltóanyag, amit azok az országok, amelyek megengedhették maguknak, ingyen biztosítottak mindenkinek. Szinte párhuzamosan készültek el vele a kínaiak, az oroszok, a britek és az amerikaiak is.
Orbán Viktor szokás szerint kihúzta a gyufát, amikor a legveszélyeztetettebb, hatvan év feletti korcsoportok számára gyorsan kínai és orosz oltóanyagot szerzett be.
A „keleti nyitásnak" köszönhetően lett elég maszk, lélegeztetőgép és minden, ami akkor szükségesnek tűnt. A magyar védekezés végig középutas maradt – fogalmazott Schmidt Mária –, nem tartozott a szigorúbbak közé. Az oltás felvétele nem volt kötelező, csak az egészségügyi és szociális dolgozóknál.
Az orosz és kínai védőoltások beszerzésével Magyarország beoltottság szempontjából az éllovasok közé került, ugyanakkor
az Unióban példátlan módon megsértette az USA hatalmas gyógyszerlobbijának az érdekét, amely Európában az általuk támogatott Pfizer védőoltás kizárólagos terítésében volt érdekelt.
Schmidt Mária tudományos alaposságú bejegyzése az oltóanyaggyártók között kialakult versenyről, a magyar kormány intézkedéseiről és a gazdaságokat megrendítő korlátozások hátterében felsejlő összefüggésekről teljes terjedelmében a Látószög blogon olvasható.