Lassan egy éve a baloldal finanszírozási botrányaitól hangos a magyar sajtó. Miért tartja lázban még mindig a közvéleményt ez az ügy?
A közvéleményt azért tartja lázban a baloldal finanszírozási botránya, mert a magyar választási rendszerbe ilyen mélyen még nem nyúltak bele külföldről. Ennek az ügynek a teljes feltárása pedig egyelőre nem történt meg, egy eddig fel nem oldott igazságtalanságról van szó, ami okkal váltja ki a választók felháborodását. Mindenki azt várja, hogy lássuk tisztán, mi is történt valójában. Ezért nagyon fontos, hogy a magyar szakszolgálatok foglalkoztak és továbbra is foglalkoznak a kérdéssel.
Karácsony Gergely hetek óta nem tud érdemi válasszal szolgálni arra a kérdésre, hogy miként került a mozgalmához a több mint 500 millió forint értékű készpénz, nagyobb részt euróban és angol fontban. Meddig „húzhatja az időt" a főpolgármester a válaszadással?
2010-ig következmények nélküli országban éltünk, 2019 óta pedig következmények nélküli a fővárosunk.
Ez amiatt van, mert az ellenzék következmények nélküli politikát folytat. Karácsony Gergely leginkább akkor fogható meg, ha bíróságon kell választ adnia a mindenki által elvárt kérdésekre. Persze attól sajnos okkal tarthatunk, hogy a valódi felelősségre vonás nehezen lesz elérhető a nyomozó hatóság részéről, miután egy előre kitalált rendszerrel állunk szemben, melynek egyik fontos része éppen az lehetett, hogyan kerüljék el a jogi számonkérhetőséget. A guruló dollárok úgy érkeztek hozzájuk, hogy azzal megpróbálták kijátszani a magyar jogszabályokat.
Ugye senki nem hiszi el, hogy 500 millió forintot csak úgy összekalapoztak az utcán? Ezt nevezik pénzmosásnak. Abból is ez az egyik legamatőrebb változat lehet, ha ilyen könnyen lebuktak vele. Elnézve Karácsony Gergely városvezetését, persze nem is lepődhetünk meg ezen.
Mi történhet a NAV nyomozása után?
A NAV nyomozása után, amennyiben összeáll egy arra megfelelő anyag, az ügyészség megfontolhatja a vádemelés lehetőségét. Pozitív döntés esetén a bíróságon folytatódhat tovább az ügy. Ugyanakkor nem érdemes elébe szaladni a folyamatoknak, különösen egy ilyen súlyú ügyben, amely példa nélküli a rendszerváltás utáni Magyarországon. Az alaposság kritériuma ilyenkor hatványozottan fontos, hogy a vádhatóság valóban célt érhessen. Ez minden magyar választó és a magyar államrend érdeke.
Miért hallgat továbbra is a baloldal az ügyben?
Virtuálisan menekülőre fogták. Úgy lehetnek vele, "nem szól szám, nem fáj fejem".
A guruló dollárok ára, hogy hallgatnak a külföldi megrendelőről. A magyar észjárással és a szakszolgálatokkal azonban nem számoltak.
Ezen pedig utólag jogi értelemben is bukhat a magyar belpolitikába történő külföldi beavatkozási kísérlet. Ami csak azért maradt kísérlet, mert a magyar választók bölcsen összezártak, miután a 2022-es választáson is a nemzeti érdek mellett álltak ki. Visszatérve a botrányhoz, mára egyre több mindent tudunk.
A választási kampányukat külföldről finanszírozták, ami miatt már az Állami Számvevőszék is vizsgálatot folytat. A tiltott pártfinanszírozás mellett a költségvetési csalás és pénzmosás gyanúja is felmerül.
A nemzetbiztonsági jelentés egyébként már önmagában véve is egy elképesztő hálózatról rántotta le a leplet, de ha a részletek feltárásával a vádak beigazolódnak, akkor a politikai és a büntetőjogi következményekkel egyszerre kell majd szembenézniük Karácsony Gergelyéknek. Az talán pedig csak a hab a tortán, hogy a pénzek Bajnai Gordonnál landoltak. Sokat elárul a szerepleosztásról az is, hogy újra előkerültek ismert személyek a Gyurcsány-korszakból, mint Szigetvári Viktor és Ficsor Ádám. Perjés Gábor pedig az egyik új név a palettán, aki a 99 Mozgalomnál végrehajtója volt a pénzek mozgatásának.
Ez az egész ügy, mint a politikai korrupció minősített esete, arra világít rá, hogy szükség van a kampányfinanszírozási szabályok szigorítására.
A dollármédia botrányai is egyre erőteljesebbek. Mi lehet az oka, hogy Munk Veronika most elmondta: rajta és a Telexen kívül álló döntés volt, hogy ne legyen többé főszerkesztő?
A külföldi érdekek mentén politizáló dollárbaloldal és a magyarellenes dollármédia lényegét tekintve egy és ugyanaz. Beszédes, hogyha egymás mellé tesszük a felek egy-egy mondatát. Míg a Telex azt írta, "Munk Veronika bizalmi okok miatt nem lett fő részvényes", addig a volt főszerkesztő úgy fogalmazott "jobban hiszek az olyan tartalomban, amiért az olvasó hajlandó adni pénzt." Ki-ki szűrje le ebből, milyen viszonyok lehetnek a dollármédiában. Az álszent jelző talán a legkifejezőbb a helyzet leírására. Ezzel szemben a magyar érdek világos, amelyet a választók jövőre megerősíthetnek a szavazatukkal.