Muraszemenyén, Molnáriban, Murarátkán és Tótszerdahelyen kezdődött meg vasárnap az árvízi védekezés a megáradt Mura folyó miatt.
Muraszemenyén mintegy ötven önkéntes dolgozott a gát megerősítésén, homokzsákokkal védtek körbe három lakóházat, az egyik ingatlanban élő idős embernek el kellett hagynia otthonát a magas víz miatt.
Az önkéntesek csaknem 2500 homokzsákot használtak fel a védekezéshez, őket egy munkagép is segítette a munkálatokban.
Murarátkán, a településen átmenő 7538-as utat a falu közepén lezárták, mobilgátat helyeztek ki.
A település minden része megközelíthető maradt azonban.
Tótszerdahelyen hetven önkéntes közel 13 ezer homokzsákkal erősítette meg a Mura töltését, itt is munkagépek és szállítójárművek segítettek a védekezésben.
Molnáriban százötven önkéntes dolgozott a helyi töltés magasításán, amihez 15 ezer homokzsákot használtak fel. A munkában Bak, Nagylengyel, Zalaszentiván, Molnári, Pórszombat és Gellénháza települési önkéntes mentőcsoportjai, a Pelso járási, a Göcsej járási, valamint a Zala mentőcsoport tagjai vettek részt.
A Mura vízállása hétfőn kora délután 548 centiméter volt Letenyénél. A szakemberek éjfélre várják a tetőzést, az előrejelzések szerint azonban keddtől kedvezőbb időjárási fordulat áll be, aminek következtében megindul a folyó apadása - jelezte a zalai katasztrófavédelem.
Hétfő reggel a Dráván Őrtilosnál is megdőlt a valaha volt legmagasabb vízállás.
Az előrejelzések szerint a hatalmas csapadékmennyiségét okozó ciklon várhatóan még keddig a térségben marad, de a korábbiakhoz hasonló mennyiségű csapadékra már nem kell számítani.
A Rába Szentgotthárdnál és Körmendnél a hétvégén megközelítette a valaha volt legmagasabb vízállást, most már mindkét szakaszon apad.
A következő napokban a folyó a nyílt ártereken okoz majd elöntéseket, de
lakott területeket közvetlenül nem fog veszélyeztetni.
A Sajón lévő árhullám a folyó határszakaszán Sajópüspökinél vasárnap kora délután tetőzött, azóta lassú apadás kezdődött.
A folyó középső szakaszán Sajószentpéternél kedden várható tetőzés. Az árvízvédelmi készültségek továbbra is éjjel-nappali figyelő- és járőrszolgálatot tartanak - részletezték.
A Rába, a Mura, a Dráva és a Sajó mentén több olyan település van, ahol az önkormányzat védekezik, mert nincs állami védvonal. Azokhoz a településekhez, amelyeknél a polgármester szükségesnek tartja, az OVF műszaki irányítót biztosít - írta közleményében a vízügyi főigazgatóság.