Szánthó Miklós, az Alapjogokért Központ főigazgatója úgy fogalmazott, hogy bár az Egyesült Államok továbbra is őrzi szuperállam szerepét, de e majdnem hegemón pozíciója leáldozóban van, új vetélytársak jelentkeztek, például Kína és más felemelkedő országok, amelyek igenis érdekeltek abban, hogy az eddigi világrendet saját szájuk íze szerint formálják át.
Ezért is veszélyesnek tartja a háború folytatását és ezen keresztül Európa Oroszországról való totális leválasztását, mert „ezzel Moszkvát Peking karjaiba lökjük". Ha pedig ez megtörténik, az kezelhetetlen kihívást jelenthet szerinte a nyugati civilizáció számára.
A békepárti magyar álláspont ezért egész Európa és a Nyugat érdekét jobban képviseli, mint „a brüsszeli szirénhangok"
– mondta.
Szánthó Miklós vitatta, hogy Kína leszállóágban lenne, hiszen az ázsiai állam már számos gazdasági mutatóban leelőzte az Európai Uniót. Amerikával kapcsolatban pedig megjegyezte: ha az USA európai fókuszai megváltoznak, és Németország helyett Lengyelország lesz Washington fő európai partnere, akkor abban a rendszerben „Magyarországnak lehet keresnivalója".
A Magyarország elszigeteltségére vonatkozó baloldali megjegyzésekre Szánthó Miklós úgy reagált: ez optikai csalódás, a sajtó által kontrollált, „nem normális dolgokat csináló", háborúpárti, migránspárti, progresszív, fősodrú baloldali politikai áramlat mondja ezt, pedig a valóság az, hogy „Magyarország továbbra is a Nyugat része, csak megmarad normálisnak".
Szánthó szerint azonban az azonnali tűzszünet és a béketárgyalás vezetne célra.
Szánthó Miklós végül úgy fogalmazott, hogy nemzetstratégiai érdek a napokban Budapesten tárgyaló állami vezetők országaival foglalkozni.