A helyzet kritikus: minden második szállásadó problémát tapasztal az oldal működésében már több mint egy hónapja, és az érintettek 80%-ának a mai napig nem utalta át a globális szálláshelyközvetítő oldal az elmúlt hetek szállásdíjait.
Sőt, a válaszolók 34%-a azt jelezte, hogy a rendszer szerint nekik van tartozásuk az oldal felé. Az MTÜ a sérelmet szenvedett szolgáltatók támogatására jogsegély szolgálatot indít, és egyeztetést kezdeményez az érintett hatóságokkal.
Az online szállásfoglaló platform pénzügyi rendszerének nyári karbantartásra hivatkozva a Booking előzetesen közleményben tájékoztatta a szállásadó partnereit az utalások várható csúszásáról és a megszokott fizetési ütemezés július 27-e utáni helyreállításáról.
Bár azóta indultak a Booking.com részéről tranzakciók, a határidőt követően továbbra is akadozó ügyfélszolgálatról és késedelmes fizetési teljesítésről számolnak be a szállásadók.
Az ügynökség a probléma mélységének feltárására augusztus 4-én, pénteken kérdőíves felmérést indított a Nemzeti Turisztikai Adatszolgáltató Központban regisztrált szálláshelyek körében, amelyet eddig közel 6000-en küldtek vissza kitöltve, túlnyomó többségben (79%-ban) családi vállalkozásban üzemeltetett magánszálláshelyek és egyéb szálláshelyek. Az eddigi válaszolók közel felének működését nehezíti a fennakadás, 80%-a azt sérelmezi, hogy a szállásdíjat a mai napig nem kapta meg a szállásközvetítő cégtől.
Felháborító és elfogadhatatlan, hogy egy olyan ágazatban, amelyben az értékesítés mára nagyrészt az online térben zajlik, az egyik meghatározó multinacionális szereplője épp a kisvállalkozókkal szemben próbálja érvényesíteni erőfölényét, és ezzel családok ezreinek megélhetését veszélyezteti. Ráadásul teszi ezt éppen a főszezonban
- jelentette ki Guller Zoltán, a Magyar Turisztikai Ügynökség igazgatóságának elnöke.
Hozzátette: az MTÜ egyeztetést kezdeményez a témában az érintett hatóságokkal, a bajba jutott vállalkozások számára pedig jogsegély szolgálatot indít.
A károsultak kérdéseit a jogsegely@mtu.gov.hu e-mail címen fogadják.
Az MTÜ által indított felmérésben eddig 2 290 vállalkozás nyilatkozott úgy, hogy tartozik neki a szállásközvetítő cég. Mindössze 5% válaszolta azt, hogy ez az összeg 100 ezer forint alatti, míg 30%-nak 100-500 ezer forint közötti összeggel tartozik, 28%-nak 500 ezer és 1 millió forint közötti összeggel, 26%-nak viszont 1 millió feletti összeget nem utalt még el az online platform.
Megdöbbentő visszajelzés volt továbbá az is, hogy 34%-nál a rendszer nem a késedelmes fizetést jelzi, hanem tartozást az oldal felé. Mindössze 15% volt annyira szerencsés, hogy jelentős csúszással ugyan, de megkapta a szállásdíjat.
Az érintettek közel fele nehezményezte azt is, hogy a kifizetési határidő folyamatosan változik a felületen. A felmérés kiterjedt a tájékoztatás módjára is: a válaszolók 25%-a nem kapott semmilyen tájékoztatást, és ami szintén eléggé kifogásolható, hogy 25%-uk visszajelzése szerint a probléma kapcsán a Booking ügyfélszolgálata egyáltalán nem tudott segíteni.
A szolgáltatók válaszait még 2023. augusztus 11-ig várja az ügynökség - írja az MTÜ sajtóközleménye.