A magyar csapat eredményei:
Aranyérem
0
Ezüstérem
0
Bronzérem
1
HUNKovács Richárd
12:20ÖkölvívásHarrison Garside-Richard Kovacs
HUNDósa Dániel
13:05VívásDaniel Dosa-Abdelrahman Tolba
HUNMárton Anna | Pusztai Liza
14:30VívásLiza Pusztai-Anna Marton
HUNSzűcs Luca
14:30VívásLuca Szucs-Yoana Ilieva
HUNMagyarország
20:05VízilabdaMagyarország-Kanada
HUNMagyarország
21:00KézilabdaArgentína-Magyarország
NyílNyíl

Holnap kezdődik a demográfiai csúcs Budapesten

anya baba csecsemő család kisfiú
Vágólapra másolva!
Holnaptól ismét Budapestre figyel a világ: Magyarország ötödször rendezi meg a budapesti demográfiai csúcsot. Nagy értéke ezeknek a találkozóknak, hogy itt őszintén tudunk és merünk beszélni demográfiai ügyekről – véli Fűrész Tünde. A Kopp Mária Intézet a Népesedésért és a Családokért, a KINCS elnöke a Magyar Nemzetnek adott interjúban elmondta, hogy a háború okozta nehéz gazdasági helyzetben sem került háttérbe a családügy a kormányzati politikában, sőt új intézkedésekkel igyekeznek megvédeni a magyar családok biztonságát.
Vágólapra másolva!

A holnap kezdődő budapesti demográfiai csúcs (BDS) már az ötödik, így akár hungarikumnak is tekinthető. Novák Katalin a rendezvény honlapján közzétett államfői köszöntőjében kiemeli:

a demográfiai válság továbbra is számos országot fenyeget, az Ukrajnában dúló háború és az ebből eredő gazdasági és energiaválság pedig globális kihívást jelent a családok fizikai, anyagi és lelki biztonsága szempontjából.

Ezért az idei csúcstalálkozó központi témája a demográfia és a biztonság.

Hagyományt teremtettünk

Fűrész Tünde szerint hagyományt teremtettünk azzal, hogy 2015 óta kétévente Budapest ad otthont a demográfiai és családügyi kérdések nemzetközi stratégiai fórumának. Idén négy kontinensről mintegy hatvan állam- és kormányfő, egyházi vezető, véleményvezér, médiaszemélyiség, civil szervezeti vezető jön el, hogy megossza gondolatait arról, miként teremthetünk biztonságos, kiszámítható jövőt a családok és a következő generációk számára. Nagy értéke ezeknek a csúcstalálkozóknak, hogy itt őszintén, a családok szerepének hangsúlyozásával beszélhetünk a demográfiai ügyekről.

Nyugat-Európában lassan már nem lehet a demográfia és a család szavakat együtt használni, nálunk viszont a család és a gyermek áll az együtt gondolkodás és a tapasztalatcsere középpontjában.

Fő demográfiai kérdések a fókuszban

Fűrész Tünde úgy látja, hogy amíg Afrikában a népességrobbanás a legfőbb kihívás, a többi kontinensen már a népességfogyás problémája fenyeget. Egyre kevesebb az olyan ország, ahol a népességszám fenntartásához szükséges 2,1-es termékenységi rátát elérik. Afrikán kívül néhány közép-ázsiai és dél-amerikai ország, valamint Izrael tartozik e körbe.

Fotó: Csudai Sándor - Origo

A tanácskozáson idén is számos állami vezető vesz részt, többek között Orbán Viktor, Giorgia Meloni olasz miniszterelnök, továbbá Szerbia és Bulgária elnöke, de négy kontinensről érkeznek a miniszteri panelbe is, amelynek Csák János, a családügyért is felelős kulturális és innovációs miniszter, valamint Hornung Ágnes családokért felelős államtitkár a házigazdái.

Nőtt a gyermekvállalási kedv

Az elnök szerint a Covid-járvány ellenére 2021 kiemelkedő év volt a gyermekvállaláshoz kapcsolódó demográfiai mutatók szempontjából:

kétszer több házasságkötés, uniós átlagot jócskán meghaladó termékenységi ráta és születésszám-növekedés jellemezte.

2011 és 2021 között nagyon sikeres évtizedről beszélhetünk, az unióban nálunk növekedett legnagyobb mértékben a házasságkötési és a gyermekvállalási kedv, uniós sereghajtóból felkerültünk a felső harmadba.

Forrás: Shutterstock

Hozzátette:

2022-ben a 27 uniós ország közül 26-ban kevesebb gyermek született, 16-ban nálunk nagyobb mértékben csökkent a születések száma, egyedül Portugáliában volt kis növekedés 2021-hez képest.

Az is igaz, hogy kevesebben házasodnak, de tavaly még így is nyolcvan százalékkal többen, mint 2011-ben. A háború okozta gazdasági válság miatt Európa-szerte tapasztalható a házasságkötés, a családalapítás, a gyermekvállalás elhalasztása.

Az instabilitás, a változásokkal teli, bizonytalanabb idők nem kedveznek a házasságkötéseknek és a gyermekvállalásnak, amihez a legfontosabb tényezők éppen a stabilitás és a biztonság.

Forrás: Shutterstock

Egyre aggasztóbb a migrációs helyzet

A helyzetet nehezíti, hogy a gazdasági gondok mellett a migrációs és az értékválság is aggasztó mértékben mélyül Európában.

Fűrész szerint talán egyszer az európai politikai döntéshozók is meghallják az emberek hangját és akkor a családot sokkal előrébb helyezik a döntéseikben úgy, mint Magyarországon.

Ezért is sorsdöntő, hogy milyen eredményt hoznak a jövő júniusi európai parlamenti választások.

Kedvezőbb helyzetben vagyunk, mint más uniós országok?

A KINCS Hungarostudy 2021 kutatása szerint a magyarok a házasságot tekintik a legideálisabb együttélési formának, a fiatalok még mindig legalább két gyereket szeretnének. Fűrész Tünde úgylátja, hogy

Ahhoz, hogy a bizonytalanságok ellenére se halasszák el a gyermekvállalást, segíteni kell őket. Nem véletlen, hogy az idei évtől a kormányzat a harminc év alattiak gyermekvállalásának erősítését célozta meg számos új intézkedéssel – mondta el.

Forrás: Pénzügyminisztérium

Miért változik a CSOK?

Arra a kérdésre, hogy a CSOK feltételei is változnak, miért szűnik meg jövőre ez a támogatás az ötezer főnél nagyobb lélekszámú településeken, azt mondta:

2015 óta közel 230 ezer család vette igénybe a csokot, vagyis minden ötödik gyermeket nevelő család ennek köszönhetően tudott nagyobb, újabb lakásba költözni.

Az átalakításokkal nem spórolni kíván a kormány, hanem elvégzi azokat a finomhangolásokat, változtatásokat, amelyek által még célzottabb lesz egy-egy támogatás.

Jövőre több mint 3300 milliárd forint áll rendelkezésre a költségvetésben a családok támogatására, tehát a családügy továbbra is prioritás marad még a nehéz gazdasági helyzet ellenére is. Nem úgy, mint 2008–2009-ben, amikor a gazdasági válság hatására még azt a nagyon kevés családtámogatást is elvették az akkori baloldali kormányok, ráadásul pont abban az időszakban, amikor a Ratkó-unokák még gyermekvállalási koruk csúcsán voltak. Akkoriban csökkent a születések száma a nagy létszámú szülőképes női korosztály ellenére. A tavalyi népszámlálás eredménye szerint Magyarország népessége több mint háromszázezerrel csökkent 2011-hez képest, de a 15 év alatti korosztály létszáma nem csökkent, ugyanúgy 1,4 millió maradt, mint 2011-ben, ami annak köszönhető, hogy sokkal kevesebb szülőképes korú nő átlagosan több gyermeket hozott világra 2011–2022 között.

Fűrész Tünde, a Kopp Mária Intézet a Népesedésért és a Családokért (Kincs) elnöke Forrás: MTI/Czeglédi Zsolt

Az anyagi támogatás mellett hogyan lehet megőrizni, erősíteni a családok biztonságát, illetve biztonságérzetét?

Az elnök szerint két területe van annak, hogy a családok erősek maradjanak és gyarapodjanak. Az egyik az anyagi segítség, az adókedvezmények, a kedvező kamattámogatású kölcsönök vagy a csed100, amelyek anyagilag előnyös helyzetbe hozzák azokat, akik gyermeket nevelnek. A másik a családbarát szemlélet és környezet kialakítása. Ma már az élet majdnem minden területén a család mint érték és fókusz természetes módon jelenik meg, például Családbarát Hely tanúsító védjeggyel már több mint háromezer szervezet rendelkezik.

A demográfiai csúcsról több információ és a program ITT érhető el!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!