Megnyílt „A Szabadságharc Mécsesei – Női sorsok és szerepek a szabadságharcban" című kiállítás

„A Szabadságharc Mécsesei – Női sorsok és szerepek a szabadságharcban” című kiállítás
„A Szabadságharc Mécsesei – Női sorsok és szerepek a szabadságharcban” című kiállítás
Vágólapra másolva!
A Magyar Batthyány Alapítvány és a Magyar Női Unió szervezésében, a Batthyány Lajos Alapítvány jóvoltából a Lónyay-Hatvany villa adott otthont az 1848-49-es szabadságharc 175. évi jubileumát ünneplő „A Szabadságharc Mécsesei – Női sorsok és szerepek a szabadságharcban" című kiállításnak. A kiállítás megnyitása egyben az idei évi Batthyány hét nyitánya is egyben, amelynek záróeseményére október 6-án kerül sor a Fiumei Úti Sírkertben lévő Batthyány-mauzóleumnál.
Vágólapra másolva!
„A Szabadságharc Mécsesei – Női sorsok és szerepek a szabadságharcban” című kiállítás Forrás:Magyar Batthyány Alapítvány

Idén márciusban a Magyar Batthyány Alapítvány és a Magyar Női Unió kezdeményezésére együttműködés jött létre a Katonai Emlékpark Pákozddal, a Nemzeti Örökségvédelmi Intézettel, a Görgey-körrel, a Magyarok Európában Egyesülettel és a Magyar Történelmi Társulattal.

A kiállítás célja az volt, hogy szervezett keretek közt emléket állítsanak a 2023-2024-ben 175. évi jubileumát ünneplő, 1848-49-es szabadságharcban meghatározó szerepet betöltő magyar nők hősiességéről, felejthetetlen és múlhatatlan tetteiről.

Legyen szó akár zászlóanyákról, ápolásszervezőkről és ápolónőkről, honvédnőkről vagy épp katonafeleségekről. A kiállításnak több apropója volt: egyrészt idén ünneplik a Magyar Honvédség fennállásának 175. évfordulóját, amelynek megalapítása gróf Batthyány Lajos nevéhez kötődik;

másrészt 135. jubileumi évfordulóját tartják gróf Zichy Antónia halálának, aki gróf Batthyány Lajos feleségeként hűségével és kitartásával állít példát mindannyiunk számára mind a mai napig.

Batthyány Schmidt Margit, a Magyar Batthyány Alapítvány és a Magyar Női Unió elnöke a kiállítás megnyitója alkalmából kiemelte:

A kiállításon megismerhetők az 1848-49-es forradalom és szabadságharc időszakát meghatározó női karaktereket a társadalom minden szintjén, akiknek hazafias tettei jelentős mértékben formálták Magyarország jövőjét. A kiállítással és tematikus kerekasztal-beszélgetéssel kezdetét vette a 2023. évi Batthyány hét is, amelynek záróeseménye a nemzeti gyásznapon, október 6-án a gróf Batthyány Lajos és gróf Zichy Antónia-díjak átadója lesz.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!