A mostani csádi misszió célja Csád stabilitásának, ezáltal Európa és Magyarország biztonságának erősítése, az Afrika felől fenyegető újabb migrációs hullámok fékezése. A magyar katonák jelenléte erősíti a terrorizmus elleni küzdelmet, valamint segítik a Hungary Helps Programban zajló humanitárius segítségnyújtás és helyi fejlesztések zavartalanságát – közölte korábban a Honvédelmi Minisztérium.
Csád az egyik olyan Száhel-övezetbeli ország, amely ha összedől, tömegek indulnak meg Európa felé, és már így is nehezen birkózik meg Európa ezzel a kihívással, de a magyar katonák ezzel is hozzájárulnak a térség, hazánk és Európa stabilitásának garantálásához.
A magyar kormány álláspontja továbbra is az, hogy a bajt helyben kell kezelni, megoldani, nem pedig importálni, és Európába hozni.
A Magyar Honvédség fejlesztést, támogatást akar Csádba vinni, hogy az ottani életkörülmények javuljanak, helyben segítsenek az ott élőknek, ezáltal fel se merüljön az a gondolat az ottaniakban, hogy elinduljanak az Európai Unió felé. Ezáltal a magyar katonák segíthetnek abban, hogy újabb tömegek ne induljanak meg Európa felé.
A tervezett magyar katonai misszió katona-szakmai szempontból is jelentősnek számít, mivel a térségben jelen lévő más nemzetekkel együttműködésben, de önálló magyar szerepvállalásként indulhat el. A csádi katonai misszió bejelentésekor Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter elmondta:
a veszélyek korát éljük. Már két súlyos fegyveres konfliktus is zajlik, és milliószámra özönlenek a migránsok Európába Afrikából és a Közel-Keletről.
Ezt az álláspontot korábban Orbán Viktor miniszterelnök rögzítette: tehát a veszélyek korát éljük, ezért is fontos a katonai missziók indítása, a magyar katonák külföldi szerepvállalása. A miniszter hangsúlyozta, hogy
Magyarország kész további feladatokat vállalni Európa és Magyarország biztonságának megerősítéséért.
A csádi katonai misszió indítása tehát azért fontos, mert a Száhel-övezetben lévő Csádnak kulcsszerepe van az afrikai migráció megfékezésében. Amennyiben Csád instabillá válik, akkor teljesen átszakadhat a migrációs gát Európa felé. A miniszter szerint mivel nem a bajt kell idehozni, hanem a segítséget oda kell vinni, ahol arra szükség van, a magyar kormány úgy döntött, hogy komplex támogatást nyújt az országnak; az elmúlt hetekben a Hungary Helps Program keretében humanitárius és fejlesztési központ nyitását készítette elő, illetve több héten át orvos- és humanitárius misszió segítette a helyiek ellátását.
Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter szerint a brüsszeli bevándorláspárti politika nagy bajt hozott Európára, a bevándorlók tömege biztonsági kockázattal és terrorizmussal fenyegeti Európát. Hozzátette: erre az izraeli-gázai események és a brüsszeli terrortámadás európai következményei is figyelmeztetnek, a bevándorlókkal együtt a közel-keleti konfliktusok Európa nagyvárosaiban is megjelentek, erőszakos tüntetések indultak.
Magyarország továbbra is a béke megőrzését, a migráció megállítását és a határok védelmét tartja az első számú feladatnak
– fogalmazott a minisztérium közleménye szerint Szalay-Bobrovniczky Kristóf.
A kormány nevében a Honvédelmi Minisztérium (HM) benyújtotta az Országgyűlésnek a csádi katonai misszió indítására vonatkozó javaslatát – közölte a tárca szerdán az MTI-vel. A minisztérium kiemelte, hogy a mostani határozati javaslat benyújtásával a kormány arra tesz javaslatot, hogy
2024 tavaszán egy legfeljebb 200 fős katonai missziót is indítson Csádba annak érdekében, hogy megfékezzük a migrációt, segítsük a terrorizmus elleni küzdelmet, és támogassuk a humanitárius segítségnyújtást.
Szalay-Bobrovniczky Kristóf hangsúlyozta, hogy a tervezett magyar katonai misszió katonaszakmai szempontból is jelentősnek számít, mivel a térségben jelen lévő más nemzetekkel együttműködésben, de önálló magyar szerepvállalásként indulhat el – közölte a HM.
A NATO-szövetségesek 2004 óta négy hónapos váltásokban, rotációban védik a balti államok légterét. A feladatban időről időre való aktív részvétel hatalmas felelősség és megtiszteltetés is egyben, ami egyértelműen bizonyítja a Magyar Honvédség állományának magas szintű felkészültségét.
Magyarország a NATO értékes tagja és nem csupán a tagság előnyeit akarja élvezni, hanem hozzájárul a NATO kollektív védelméhez, ennek értelmében
a magyar légierő 2015 és 2019 után 2022-ben, már harmadik alkalommal teljesített szolgálatot a Baltikumban, vezető nemzetként.
Az ukrajnai háború miatt a Baltikum biztonsága kiemelt figyelmet kap, ezért a felelősség is értelemszerűen megnőtt a korábbiakhoz képest. A Magyar Honvédség jelezte szándékát, hogy 2025-ben újra részt szeretne venni Magyarország a Baltikum légtérellenőrzésében.
Jelenleg közel 800 katonánk szolgál távol a hazájától, 3 földrész 14 országában, 9 különböző misszióban.
Hazánk 1995 óta vesz részt a balkáni szövetségesi műveletekben. 2010-től kezdve Magyarország tábornoki szinten támogatja az EUFOR Althea-művelet vezetését. 2010 januárjától 2023 márciusáig Magyarország biztosította az EUFOR ALTHEA művelet törzsfőnöki beosztását (dandártábornok). 2024 januárjától pedig magyar parancsnok vezeti majd az EUFOR Althea-műveletet Szarajevóban.
Szalay-Bobrovniczky Kristóf korábban elmondta:
a magyar kormány egyik prioritása a Nyugat-Balkáni régió stabilitásának megőrzése, hiszen a térség országai fontos szerepet játszanak az illegális migrációs hullámok féken tartásában.
Magyarország évtizedek óta részt vesz a regionális nemzetközi katonai missziókban, amelyek között az egyik legfontosabb az Európai Unió EUFOR ALTHEA művelete Bosznia-Hercegovinában. A miniszter aláhúzta: a magyar katonák katonaszakmai és szövetségesi szerepvállalásának egyik legnagyobb elismerése, hogy számos alkalommal tölthettek már be vezető pozíciót a térség misszióiban.
Dr. Sticz László vezérőrnagy személyében tehát 2024 januárjától egy éven keresztül magyar tábornok irányítja az Európai Unió bosznia-hercegovinai műveletét, az EUFOR ALTHEA missziót.
A vezérőrnagy kinevezését az EU Katonai Tanácsa és Hubert Cottereau altábornagy, a NATO műveleti parancsnokságának törzsfőnök-helyettese, egyben az ALTHEA művelet EU műveleti parancsnoka is támogatta – emelte ki a miniszter. Dr. Sticz László vezérőrnagy jelenleg a Magyar Honvédség Haderőmodernizációs és Transzformációs Parancsnokság parancsnoka. Eddigi pályafutása során szolgált már a Nyugat-Balkáni Hadszíntéren, valamint a NATO Szövetséges Erők Európai Főparancsnokságán is, így hazai és külföldi beosztásai ellátása során átfogó tapasztalatokat szerzett a haderőfejlesztés és -tervezés területein.
A Magyar Honvédség 2024-től az EUFOR ALTHEA parancsnoki és egyes kulcsbeosztásai, valamint az eddig is biztosított erők mellett további erőkkel is hozzájárul a művelethez, a többi között helikopteres légiszállítási és légi kiürítési képességgel, úgynevezett „ROLE-1" (műveleti területen katonaorvosok által biztosított) egészségügyi ellátási szint képességgel, tűzszerész csoporttal, robbanóanyag kereső kutyás képességgel, és katonai rendész csoporttal.
A CIKK A KÖVETKEZŐ OLDALON FOLYTATÓDIK! LAPOZZON A FOLYTATÁSÉRT!