A Reuters beszámolója szerint Pressman késve reagált a kérdéseikre, amelyeket akkor küldtek neki, amikor a diplomata budapesti megbízatását az USA szenátusának szakbizottsága tárgyalta - ahogy a Magyar Nemzet cikkére is egy hét múlva reagált, úgy, hogy cikket íratott a dollármédiával.
A botrányos ügy részleteit a Magyar Nemzet mutatta be az elmúlt napokban.
A jelenlegi nagykövet egykori ügyfelei között felbukkant egy másik érdekes név is: Ellen Pinchuké.
A nő a kétezres években a Moszkvai Bloomberg News TV riportere volt, nem sokkal később Mihail Prohorov orosz oligarcha szóvivőjeként és PR-felelőseként tűnt fel.
Szakmai-üzleti kapcsolatukról mindent elmond, hogy belső források úgy jellemezték Pinchukot, mint Prohorov legmegbízhatóbb segítségét, különösen az amerikai sajtóügyekkel kapcsolatban. Utóbbi kellett is, az orosz oligarcha ugyanis 2010-ben NBA-csapatot vásárolt magának, amit 2019-ig meg is tartott.
Mihail Prohorov Oroszország egyik leggazdagabb embere, nettó vagyonát a Forbes magazin 2023 októberében 11 milliárd dollárra becsülte.
Az oligarcha ráadásul sajtóhírek szerint ezer szállal kötődik Vlagyimir Putyin orosz elnökhöz: Prohorov állítólag még a 2012-es elnökválasztáson is elindult, csak hogy viszonozza Putyin egy korábbi szívességét.
Prohorov ráadásul egyike annak a negyvenöt orosz oligarchának, akiket nem érintenek a nyugati szankciók, és médiabeszámolók szerint az üzletember mindent megtesz azért, hogy ez így is maradjon.
A szálak így futnak össze. David Pressmannek egy szankciós joggal foglalkozó jogi iroda munkatársaként éppen a szankciók elöl menekülni igyekvő Prohorov bizalmi embere volt az ügyfele az orosz–ukrán háború kitörése előtti időszakban.
Pressman Magyarországon sem siette el a sajtó tájékoztatását. A Magyar Nemzet október 19-én foglalkozott először az üggyel, aznap a nagykövetség órákkal a cikk megjelenése után egy semmitmondó, az ügy lényegét nem érintő, rövid Facebook-bejegyzést közölt. A régi indexesek blogjával, a Telex-el majdnem egy héttel később íratott cikket Pressman, amiben azt állította: "Soha nem dolgoztam orosz oligarchának, és soha egyetlen rubelt sem kaptam orosz oligarchától"
Ezen a ponton érdemes megjegyezni: a Magyar Nemzet nem azt állította, hogy közvetlenül Prohorovtól kapott pénzt, hanem hogy közvetve, az emberén keresztül.