Karikó Katalin kitüntetése óta tartott első magyarországi tájékoztatóján nagy eredménynek nevezte, hogy végre a tudományra ennyire nagy figyelemmel fókuszálnak. Bízik benne, hogy a jövőben mindez a kutatókra irányul majd. Soha nem álmodoztam arról, hogy így ünnepeljenek. A jövőben szeretnék visszatérni a kutatáshoz és a szakmámhoz. Nem akarok ünnepelt sztár lenni - mondta Karikó Katalin.
A fiataloknak azt üzente, hogy jó dolog kutatónak lenni és jó a kutatói pálya. Nagyszerű dolog egy-egy problémát megoldani - tette hozzá. Amikor az ember elsőként rájön egy-egy megoldásra, akkor az egy nagyszerű dolog - mondta Karikó.
Az én munkám nagyrészt mások munkájára is épül.
Maga a munka a hobbim - tette hozzá.
Karikó Katalin elmondta, fontos lenne a tudományos oktatás elősegítése. Ennek egyik oka, hogy nagyon gyorsan fejlődik a tudomány és az ismeretek.
Mindnyájunknak segíteni kell, hogy az emberek minél jobban megismerjék a tudományos eredményeket.
Szólt arról is, hogy nőként továbbra is az különbözteti meg a férfiaktól, hogy az előbbiek tudnak szülni, és emiatt természetesen valamilyen szinten hátrányban volt, de ez természetes dolog.
Aki segített, az mindig férfi volt a pályája során, míg egy nő fokozta le.
A tudományos álhírek terjedésének egyik oka az volt szerinte, hogy a valós tudósok rengeteget dolgoztak a pandémia alatt, és azok terjesztették az álhíreket, akiknek volt ideje stúdiókba járni. Amikor az emberek nem értettek meg valamit, akkor mindig volt félelem a társadalomban - hangsúlyozta Karikó Katalin. Úgy látja, hogy minél egyszerűbb nyelvezettel kell az emberekkel beszélni ezekről a tudományos tényekről.
1985-ben elhagytam az országot, ezért pontosan nem tudom, mi történik itt.
A kísérletekkel és a tudományos munkával foglalkozom - mondta Karikó Katalin. Beszélt arról is, hogy az oktatási rendszert igazából Amerikában ismeri csak. Természetesen fontos az iskola és a tanárok, de ugyanilyen fontos a szülői minta is a fiatalok előtt - tette hozzá.
Karikó Katalin elmondta, hogy gyerekként egyáltalán nem volt jó tanuló. Selye János könyvét 16 évesen olvasta, és ez sokat segített neki a stressz kezelésében. Arra koncentrálj, amin tudsz változtatni - fogalmazott a tudós. Ha mindenki így élne, akkor sokkal előrébb tartana mindenki - tette hozzá.
Nem mérgelődni kell a negatív dolgokon, hanem a pozitív fejleményekre kell figyelni.
Karikó Katalin a tudományos munka kapcsán példaként élt a Columbo című sorozattal, amikor a főszereplő mindig a kilógó és nem egyező dolgokra koncentrált a nyomozás során. Nagyon fontosnak nevezte, hogy az évek során megszerzett ismereteket felhasználja a munkájában, és csak így lehet megérteni a nagyobb folyamatokat.