A polgármester a tisztségéből a fegyelmi eljárás ideje alatt, a fegyelmi határozat kihirdetéséig felfüggeszthető. A rá kiszabható fegyelmi büntetés lehet megrovás vagy a polgármesteri illetményének, tiszteletdíjának csökkentése legfeljebb húsz százalékkal – nyilatkozta a Magyar Nemzet kérdésére ifj. Lomnici Zoltán, a Századvég jogi tanácsadója annak kapcsán, hogy az I. kerületi képviselő-testület fegyelmi eljárást indított V. Naszályi Márta, a városrész baloldali polgármestere ellen.
A polgármester sorozatos törvénysértései akadályozzák a testület törvényes működését és a képviselők tájékoztatáshoz való jogát.
Az eljárás többek között önkormányzati támogatások, tanszer- és gyógyszertámogatások elmaradása, valamint a képviselő-testület munkájának akadályoztatása miatt indult.
A polgármester számos képviselő-testületi határozatot sem hajtott végre, amelynek következményeit a helyi közösségnek kellett elszenvednie. Tizenöt napos határidőt adtak V. Naszályi Mártának a törvénysértések megszüntetésére, de ennek nem tett eleget, így elindították a fegyelmi eljárást.
Gulyás Gergely Kristóf önkormányzati képviselő továbbá bejelentette, hogy egy vizsgálóbizottság felállítását kezdeményezik a Ruszwurm cukrászda ügyében.
A vállalkozás 2011 óta működik az I. kerületben, de 2016 óta sem bérleti díjat, sem más kötelező hozzájárulást nem fizetett az önkormányzatnak.
Az ügy kiterjed vesztegetési vádakra is, amelyekben a Pest Vármegyei Rendőr-főkapitányság folytat nyomozást.
Ifj. Lomnici Zoltán arról tájékoztatott, hogy a fegyelmi eljárás két fő szakaszra osztható: első a vizsgálati, második a döntési szakasz. A vizsgálatot a vizsgálóbizottság harminc napon belül köteles lefolytatni, s a vizsgálat lezárását követő nyolc napon belül készíti el a jelentését. A vizsgálóbizottság elnöke a jelentés elkészítését követő tizenöt napon belüli időpontra hívja össze a képviselő-testület ülését. A grémium pedig a vizsgálóbizottság elnöke által összehívott ülésen, de legkésőbb nyolc napon belül dönt érdemben a polgármester fegyelmi ügyében. Az alkotmányjogász szerint az eljárás az említett lépések miatt hónapokat vehet igénybe, a vita további pereskedések esetén pedig évekig húzódhat.
Az alkotmányjogász elmondta: a polgármester a fegyelmi büntetést eredményező rendkívüli testületi ülés jogszerűségének felülvizsgálatára a közigazgatási hivatalhoz fordulhat, és ha az ülést jogszerűnek találják, fellebbezést nyújthat be a munkaügyi bírósághoz. További lehetőség, hogy a képviselő-testület a fegyelmi eljáráson túl akár közigazgatási pert is indíthat a polgármester megbízatásának megszűnése érdekében.
Ha a bíróság megállapítja a felelősségét, az ítélet jogerőre emelkedésének a napjával megszűnik a polgármester megbízatása.
A képviselő-testület kormánypárti tagjai politikailag abban érdekeltek, hogy az eljárás mielőbb befejeződjön, és V. Naszályi Márta fegyelmi felelősségét megállapítsák. Ezzel szemben V. Naszályi Márta és a baloldal politikai érdeke az, hogy az ügy minél tovább húzódjon, és a felelősségét ne állapítsák meg egészen 2024. június 9-ig, az önkormányzati választások idejéig. V. Naszályi Márta újrázása eleve kétséges, és az ellenzék nagy kockázatot vállalna, ha a törvényi fegyelmi vétség megállapítása után is támogatná őt. Igaz, a kihátrálás mögüle viszont az elmúlt évek helyi kudarcának beismerését is jelentené – vonta le a következtetést a szakértő.