Jogsegély keretében fordult az egyik külföldi hatósághoz a Bige László szolnoki cégét érintő büntetőeljárásban a Nemzeti Nyomozó Iroda (NNI) – derült ki a nyomozás felügyeletét ellátó Szabolcs-Szatmár-Bereg Vármegyei Főügyészség tájékoztatásából. A főügyészség hozzátette: a megkeresésre eddig csak részben érkezett válasz. Azt a vádhatóság nem árulta el, hogy melyik országtól és pontosan mit szeretne beszerezni az NNI. Ez lehet akár tanúvallomás, illetve valamilyen okirati bizonyíték is, melyek előmozdíthatják az eljárást. Adott esetben egy olyan részinformációról is szó lehet, aminek beszerzése után be tudják fejezni a nyomozást, az aktákat pedig vádemelési javaslattal át tudják adni az ügyészségnek.
Az ügy előzménye, hogy még 2018 novemberében nagyszabású rendőri akció zajlott a szolnoki műtrágyagyár területén. A rendőrség és a katasztrófavédelem munkatársai valósággal megszállták a szolnoki gyárat. Végül nyilvánosságra került, hogy az NNI veszélyes hulladékra elkövetett hulladékgazdálkodás rendjének megsértésének bűntette miatt folytat eljárást a Bige Holding Kft.-vel összefüggésben.
A nyomozásban első körben három személyt gyanúsítottak meg a rendőrök, majd később még két emberrel bővült az érintettek köre.
Ők mindannyian Bige vállalkozásához köthető személyek, és mindenki szabadlábon védekezhet.
Bige László ebben az ügyben nem gyanúsított, ugyanakkor két másik eljárás jelenleg is folyamatban van ellene.
Mindkét ügy bírósági szakban van, az egyikben 2021 októberében többek között hűtlen kezelés miatt emeltek vádat ellene és öt munkatársa ellen, mert kétmilliárd forinttal károsíthatták meg a vállalkozó saját cégét.
Ez az eljárás jelenleg tárgyalási szakban van.
A másik, minősített vesztegetés miatt folyó eljárásban nem jogerősen, bizonyítottság hiányában áprilisban ugyan felmentették az üzletembert, de a Szabolcs-Szatmár-Bereg Vármegyei Főügyészség fellebbezést jelentett be, és börtönt kért Bigére. Ezzel az indítvánnyal egyezően, a Debreceni Fellebviteli Főügyészség a napokban be is nyújtotta a fellebbezését a Debreceni Ítélőtáblára.
A műtrágyakirályt 135 millió forintos korrupcióval vádolják: a vádirat szerint Bige 2009-ben üzleti kapcsolatba került az egyik cége termékének értékesítésével foglalkozó társaság vezetőjével. Ekkor felajánlotta a cégvezetőnek, hogy nagy mennyiségű, valótlanul leértékelt műtrágyát ad át részére.
Az ajánlat arról is szólt, hogy a számla nélküli értékesítésből befolyt összegeket a férfi mindezért cserébe átadja Bigének.
Az ügyészség szerint a készpénzért, számla nélkül eladott termékekért 2010. januártól októberig több alkalommal befolyt, összesen 135 millió forintot a műtrágyakirály meg is kapta.
Bige László nem először került összetűzésbe a magyar hatóságokkal - 1998-ban előzetes letartóztatásba helyezték, több tíz milliós adócsalással és 15 millió forintos vesztegetéssel meggyanúsítva. A bíróság akkor végül felmentette Bigét.
A közelmúltban újra gazdasági bűncselekmények gyanújával vették őrizetbe, most azzal gyanúsítják, hogy több mint 800 millió forint vesztegetési pénzt fogadott el úgy, hogy eközben közel kétmilliárd forinttal károsította meg a saját cégét. A bíróság 2021. április 17-ig elrendelte Bige László bűnügyi felügyeletét. Eszerint nem hagyhatta el lakóhelyét, és nyomkövetőt kellett viselnie.
Legutóbb a Gazdasági Versenyhivataltól (GVH) rekordnagyságú, 14,1 milliárd forintos bírságot kapott. A vörös báróhoz köthető cégek ugyanis árkartellezésbe kezdtek. A GVH megállapította, hogy Bige céghálózata, a Nitrogénművek Vegyipari Zrt. és vállalkozáscsoportjának több tagja éveken keresztül korlátozta a piaci versenyt és az importot.
Bige László egyébként 2022-ben aktívan segítette a baloldal kampányát.