Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter elmondta, hogy egy harminc éves születésnapot ünnepelni kivételes dolog. Miért erős a magyar gazdaság? címmel megtartott előadásában kifejtette, hogy az elmúlt tíz év szerencsés volt, a világban béke volt, és a nem voltak ekkora áremelkedések, mint most. A világgazdaság prosperált, és az ország is kivette ebből a részét. Olyan cölöpöket vert le a kormány, amelyek a magyar gazdaságstratégiát sikeressé tették. Nagy Márton szerint az útról nem szabad letérni, csak finomhangolást kell végezni, hiszen gazdasági szuverenitásunkat ez adja, és ez a legfontosabb szuverenitás. A pénz sok mindennek az alapja, és nem mindegy, hogy függünk-e gazdasági értelemben valaki mástól.
A tárcavezető szerint
Nagy Márton szerint töretlen a kormánypártba vetett bizalom, és ez egy gazdasági virágzás érdeke. A gazdaságpolitika fő pillére a család. A munkaalapú társadalomban hisz a kormány. Fontos a teljes foglalkoztatottság elérése, amelyben még fejlődni kell, de a kérdés, ki akar dolgozni, mert ma aki szeretne, az tud dolgozni. A közmunka is segít abban, hogy jövedelemhez jusson az, aki egyébként korábban segélyre szorult. A miniszter szerint fontos, hogy 28 százalékos, az Unióban a legmagasabb a beruházási rátánk. Ilyen magassal más nem rendelkezik, és a mi gazdaságunk feldolgozóipar centrikus. Korábban Európa és Amerika, ma már Európa, de Ázsia is színre lépett. Nagy Márton szerint továbbra is Németország a legerősebb külkereskedelmi partnere az országnak, hazánk Kelet és Nyugat találkozási pontja.
A magyar nyitott gazdaság, 75%-on van a GDP arányos beruházások aránya. Rendkívül komplex beruházások vannak nálunk, a régi és új iparágak egyaránt. Fejlett úthálózattal rendelkezünk, és ma már egyre több gyorsforgalmi út van kiépítve, amely nagyban segíti a logisztikát is. Nincs még egy olyan uniós ország, ahol az államadósság 24%-át a lakosság birtokolná. Ez az arány az Unióban a legmagasabb, tehát a választóktól függünk, nem külföldiektől.
A bankrendszer az egyik legjövedelmezőbb és leghatékonyabb, erős likviditásban, és innovatív is.
Nagy Márton szerint összességében nézve a fentebb említett tíz pillér segíti, hogy a gazdaság tovább fejlődjön, de nem dőlhetünk hátra, és tovább kell növelni a kapacitásokat annak érdekében, hogy tovább lehessen bővülni. 2-3 százalékponttal akarják meghaladni ezt az értéket.
A kormány sokat tett a termelékenységi ráta javítására, de még mindig messze vagyunk a kívánt céltól. A gazdaság növekedéséhez egyre több energia és áram kell, sokan állnak át gázról áramra.
A tárcavezető szerint 500 ezer munkahelyet teremt a gazdaság, de ehhez kell munkaerő is. Ha nincs magyar, akkor elképzelhető, hogy jöhetnek majd vendégmunkások. A logisztikának kiemelt jelentősége lesz a jövőben. Nagy Márton szerint tovább kell csökkenteni az államadósságot, és a logisztika elérje az 5-ről 10 százalékra növekedjen, tehát elérje a GDP 10 százalékát.
Pénzügyi, gazdasági biztonságot adni a családoknak kiemelt feladat, de még mindig sok a teendő.