A Metropol arról ír, hogy Karácsony Gergely ezt a tervét, sőt hivatalos programját az akkori zuglói településképi arculati kézikönyvben is rögzítette, az oslói „Vonalkód" elnevezésű új üzleti negyed magasházait és felhőkarcolóit álmodta meg a rákosrendezői területre.
Ehhez képest most Karácsony, korábbi önmagát megtagadva, elképesztő vehemenciával kampányol a kormány ugyanerre a területre vonatkozó fejlesztési tervei ellen.
Miközben ahogy az Lázár János, a projektet felügyelő miniszter tegnapi sajtótájékoztatóján elhangzott: még nincs szerződés a befektetővel és kivitelezővel, és természetesen nincsenek még építészeti tervek sem a területen történő beruházásra.
A főpolgármesternek az sem számít, hogy saját korábbi hivatalos tervei ellen kell most harsányan állást foglalnia.
Karácsony Gergelynek talán emlékezetkiesése lehet, és elfeledkezett róla, hogy zuglói polgármestersége alatt még úgy tartotta, hogy Rákosrendező, a maga 69 hektárjával Budapest tartaléka és fejlesztendő területe, ahova magasházakat kellene építeni, pont mint Oslóban. Több oldalt is szenteltek a témának az abban az évben elkészült Zuglói Településképi Arculati Kézikönyvben.
Zugló számára rendkívül fontos feladatot jelent az átalakulás, a fejlesztés előkészítése, a terület felértékelődését szolgáló beruházások támogatása, valamint az érintett szereplőkkel való intenzív, folyamatos együttműködés. A kerület jelenleg legnagyobb változás előtt álló területe a Rákosrendező
– szól a felvezetése annak, hogy épülhetnének akár felhőkarcolók is Zuglóban.
„A fejlesztési terület egy részén lehetőség van magasházak létesítésére is" – áll a 2017-es tanulmányban, amelybe az oslói „Vonalkód" elnevezésű üzleti negyed felhőkarcolóinak fotóit tették be illusztrációként.
Az oslói magasházak a 2010-es évek első felében, egy volt teherkikötő helyére épültek a norvég főváros keleti részén található Bjørvik negyedben. Rákosrendezőhöz hasonlóan ez a terület is évtizedek óta elhagyatottan állt, romos épületekkel volt tele, és a város szégyenfoltjának számított, mielőtt a kormány új sorsot szánt neki.
A „Vonalkód projekt" néven futott oslói magasházak megépítése kezdetben hatalmas társadalmi vitát váltott ki, jelenleg viszont már teljes egyetértés van abban, hogy az üzleti negyedként funkcionáló városrész nélkül ma kevesebb lenne a norvég főváros.
Ezt jól mutatja, hogy a területre eredetileg kilenc magasépületet álmodtak meg a tervezők, ma már viszont 12 torony emelkedik itt Oslo fölé - a 117 méterestől a 90 méteresig. Arról nem is beszélve, hogy az épületekbe költözött nemzetközi cégek 20 ezer új munkahelyet hoztak létre, jelentősen megnövelve ezzel Oslo gazdasági teljesítményét.
A főpolgármester a napokban „elképesztően rossz ötletnek" nevezte, hogy magasházak épüljenek a Budapest szívében elterülő, jelenleg illegális szemétlerakóként használt területre. Lázár János sajtótájékoztatója után pedig egyenesen úgy fogalmazott, hogy „magasházak egészen biztosan nem épülhetnek Rákosrendezőre".
Karácsony talán abban bízott, hogy senkinek sem jut eszébe átlapozni a 7 évvel ezelőtti arculati kézikönyvet, amiben még jó és megvalósítandó ötletnek tartotta a zuglói felhőkarcolókat oslói mintára.