Szijjártó Péter: Bulgária visszavonta a magyar energiabiztonságot is veszélyeztető, ellenséges törvényt

Szijjártó Péter, interjú, háború, külügy, Izrael, infláció
Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter évértékelő interjút ad az Origónak 2023. december 15-én a Külügyminisztériumban.
Vágólapra másolva!
Jó hír, hogy Bulgária visszavonta az orosz földgázszállításra vonatkozó tranzitdíjat megemelő törvényét, amely Magyarország biztonságos ellátását is veszélyeztette volna, így remélhetőleg sikerül visszatérni a korábbi, kölcsönös tiszteleten alapuló együttműködéshez - jelentette be Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter kedden Budapesten.
Vágólapra másolva!

A minisztérium közleménye szerint a tárcavezető a kormányülés szünetében arról számolt be, hogy a bolgár törvény súlyos kockázatokat jelentett Észak-Macedónia, Szerbia és Magyarország földgázellátása szempontjából, ugyanis a szállító, az orosz Gazprom erősen vitatta annak jogszerűségét.

Aláhúzta: ellenséges lépésről volt szó, már pusztán azért is, mert azt mindenfajta előzetes tájékoztatás nélkül hozta meg a szófiai parlament.

- emlékeztetett.

Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter. Fotó: Csudai Sándor - Origo

Hozzátette: ezután a bolgár kormány azt jelezte, hogy a törvényhozás készen áll a jogszabály visszavonására.

A miniszter közölte, hogy ma telefonon egyeztetett Marija Gabriel külügyminiszter kollégájával, aki arról tájékoztatta, hogy a tegnapi napon a bolgár parlament visszavonta azt a törvényt, amely extra adót, extra terhet vetett ki a Magyarországra történő földgázszállításra.

Szijjártó Péter ezt jó hírnek nevezte, ezáltal szavai szerint Magyarország földgázellátásának biztonsága terén vissza lehet térni a néhány hónappal ezelőtti állapothoz.

- fogalmazott.

A bolgár hivatalos közlönyben pénteken meg is jelenik ez a törvény.

Amennyiben ez megtörténik, akkor én utasítást fogok adni a brüsszeli állandó képviselőnknek arra, hogy vonja vissza Magyarország vétóját Bulgária schengeni csatlakozása vonatkozásában

- fűzte hozzá.

A miniszter rámutatott, hogy hazánk az éves földgázfogyasztása 85-90 százalékát importból fedezi, így kulcskérdés a megbízható partnerek megléte mind a forrás-, mind pedig a tranzitállamokat illetően.
Kiemelte, hogy a földgázellátás jórészt mára déli irányból érkezik, az erős nemzetközi nyomás ellenére Oroszországgal, Törökországgal, Bulgáriával és Szerbiával összefogásban kiépített, Török Áramlat nevű vezetéken keresztül, ami nélkül napjainkban nem lenne fenntartható Magyarország energiabiztonsága.

A Török Áramlaton keresztül idén csaknem 5,5 milliárd köbméternyi földgáz érkezett Magyarországra, miközben a teljes hazai fogyasztás évente 9-10 milliárd köbméter között van, és ez jól mutatja a vezeték kiszámítható működésének jelentőségét - összegzett.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!