Szijjártó Péter a Magyar Külügyi Intézet 50 éves fennállására rendezett konferencián elmondta, rendkívüli kihívások érik a világ országait, és benne Európát és Magyarországot is. A külgazdasági és külügyminiszter szerint az elmúlt 30 évben a globális biztonság most van a legrosszabb helyzetben. Ebben a helyzetben pedig Magyarországot is rendkívüli kihívások érik.
Ha összevetjük a tagállami külpolitikákat az Európai Unióban, akkor a legnagyobb legitimációja a magyarnak van.
A miniszter úgy látja, a magyar kormány rendelkezik a legnagyobb politikai támogatottsággal az EU-ban, és mivel a legutóbbi választáson a külpolitikai témák uralták a kampányt, így a magyar külpolitika rendelkezik a legnagyobb legitimitással. A magyar külpolitika szuverén és magyar - tette hozzá. Amíg ez a kormánya lesz Magyarországnak, addig a külpolitika szuverén lesz és magyar.
A most formálódó világrend nem lesz egypólusú, de azt nem lehet tudni, hogyan viszonyulnak majd egymáshoz a különféle pólusok. Mindezzel párhuzamosan pedig nagyon komoly gazdasági átalakulások zajlanak a világban. Ebben a helyzetben pedig a szuverén külpolitika legfőbb célja az ország fizikai és gazdasági szuverenitásának a biztosítása - mondta a miniszter. Szijjártó Péter szerint sikeres a szuverén magyar külpolitika, mert sikerült kimaradni a háborúból, és egyetlen lépést sem tettünk, amely a háború meghosszabbításához vezetett volna, vagy pedig többen haltak volna meg a háborúban.
Mi azt képviseljük, hogy életeket kell menteni, tehát nem akarunk több halott embert látni, és még nagyobb pusztítást látni, és ehhez ahhoz van szükség, hogy a háború véget érjen.
A miniszter rámutatott arra, hogy mindent el kell követni, hogy a háború ne globalizálódjon.
Szijjártó Péter elmondta, hogy az eddigi stratégia megbukott a háborúban, és a szankciók is megbuktak.
Ennek oka, hogy Oroszország nem gyengült meg, és nem kényszerült térdre. Itt az ideje, hogy Európa mérleget vonjon, és beismerje annak szükségszerűségét, hogy kell egy másik stratégia.
Az Európai Uniónak a békét kellene szétterítenie a világon.
A magyar külpolitika sikereket ért el a közel-keleti konfliktusban: megtartottuk a stratégiai szövetségünket Izraellel, megtartottuk a kapcsolatokat az arab országokkal, és megmentettük a honfitársaink életét - húzta alá Szijjártó. Az egész világ érdekét szolgálja, ha sikeresek lesznek a terrorellenes műveletek - tette hozzá.
El kell kerülni az eszkalációt a Közel-Keleten, és emellett ne veszítsük el az Ábrahám-egyezmények szellemiségéhez való visszatérést.
570 magyar embert sikerült hazahozni, az első között jöhettek el Gázából a magyarok, és mindhárom magyar gyermek és hölgy kiszabadulhatott a Hamász fogságából - mondta a miniszter.
Mindezt csak a kölcsönös tiszteleten alapuló párbeszéddel lehetett elérni.
Szijjártó Péter a magyar külpolitika sikereként említette a migrációt is. Magyarország a kezdetektől fogva kiállt amellett, hogy van különbség a menekültek és a migránsok között. Hatalmas volt a nyomás a magyar kormányon, és mindezek ellenére áll a kerítés és nincsen kötelező kvóta sem - ismertette a külügyminiszter.
Az elmúlt évek példátlan gazdasági válságaiból mindig erősebben jött ki Magyarország, mint ahol a válság előtt volt. Ennek oka a szuverén válaszok megadása volt - mondta Szijjártó Péter. Mind a világjárvány, mind a háború gazdasági hatásainak a kezelésében a megelőzésre helyezte a súlypontot a kabinet.
A magyar nemzetgazdaság rekordokat döntött meg a mögöttünk hagyott időszakban, így mind a tőkebefektetések, mind az export tekintetében minden korábbi eredményt sikerült felülmúlni.
A következő években tovább fog nőni a nyomás a magyar külpolitikán. A miniszter megerősítette, hogy Magyarország nem járul hozzá az uniós csatlakozási tárgyalások megkezdéséhez.