Milyen év van a magyar baloldal mögött annak ismeretében, hogy Márki-Zay Péter lebuktatta a dollárbaloldalt, és a történelmi választási bukásuk mellett a rendszerváltás óta legnagyobb pártfinanszírozási botrányt is elhozta 2022?
2010 óta a legrosszabb évén van túl a magyar baloldal. Az utolsó mentsvárként kikiáltott előválasztás és a közös indulás nem hozta el a várt eredményt, sőt a Fidesz-KDNP eddig nem látott győzelmének lehettünk tanúi.
Valójában a 2022-es vereséget a mai napig nem tudta feldolgozni az ellenzék, gyakorlatilag az összes baloldali párt vegetál, még Gyurcsány Ferenc is csak annyit tudott elérni, hogy pártja támogatottsága ne csökkenjen.
A választási vereséghez hasonlóan a pártfinanszírozási botrány kirobbanása is teljesen váratlanul érte a magyar baloldalt. Ennek a botránynak viszont csak az első felvonásán vagyunk túl, a jelenleg is folyó vizsgálatok miatt a baloldal megtehette, hogy próbálja kerülni a témát, de ezek a hatósági vizsgálatok egyszer véget érnek.
Onnantól kezdve mindenkinek papírja lesz arról, hogy pontosan milyen mértékben volt érintett a rendszerváltozás óta kirobbant legnagyobb pártfinanszírozási botrányban.
A baloldal számára hatalmas csapás volt a brüsszeli korrupciós botrány kirobbanása is, amely azzal kezdődött, hogy Gyurcsányné egyik szövetségesét, Eva Kailit, az Európai Parlament egyik szocialista alelnökét bilincsben vitték el a belga hatóságok. Mire számíthat az európai baloldal 2023-ban?
A korrupt európai baloldal számára Eva Kaili ügye tragikus következményekkel fog járni. Az eddig erkölcsi magasságokból prédikáló balliberális politikusokról kiderült, hogy a korrupció igen közel áll a szívükhöz. Mindez azért nagyon fontos, mert így mindenki láthatja, hogy
az Európai Parlament az európai szintű korrupció melegágya, és ezt a helyzetet nemcsak megpróbálták óvni a balliberális politikusok, hanem a saját meggazdagodásuk érdekében éltek is a kínálkozó lehetőségekkel.
Ezt követően hitelesen nem vádolhatják Magyarországot korrupcióval, már csak azért sem, mert a magyar kormány 2022 végén számos olyan intézkedést fogadott el, amelyek az Európában egyébként sem kirívó hazai korrupció szintjét tovább csökkenthetik.
Meddig folytathatja a magyar és európai baloldal azt a politikát, amely a politikai haszonszerzésről és nem az emberek valódi képviseletéről szól?
Már 2010-ben megtanulhatta volna a baloldal, hogy a magyarok nem tűrik el azokat a pártokat, akik nem hazánk érdekét tartják szem előtt. 2022-ben soha nem látott támogatást kapott az ellenzék Brüsszelből és Washingtonból egyaránt, mégsem sikerült semmi eredményt elérniük.
Gyurcsány Ferenc és társai nem képesek megérteni, hogy még amerikai pénzek segítségével sem lehet Magyarországon választást nyerni, ha közben a magyar emberek érdekével szemben politizálnak. Mindaddig, amíg nem vonulnak le a pályáról a sokszorosan bukott baloldali politikusok, addig nem várhatjuk el, hogy a baloldal gondolkodásában érdemi változás következzen be.
Mi várható 2023-ban Karácsony Gergely főpolgármestertől és a fővárosi vezetéstől?
Karácsony Gergely maga ismerte be, hogy
2023-ban nem indul fejlesztés Budapesten. Azok a fejlesztések, amik eddig megvalósultak, nagyrészt hibásak és túlárazottak voltak.
A budapesti lakosok semmi jóra nem számíthatnak Karácsony Gergelytől, viszont Karácsony Gergely nemcsak főpolgármesterként bukott meg, hanem a baloldali politikai elitből is kezd kiszorulni. Nem ura saját hivatalának, a baloldali pártok a szeme előtt küzdenek, és ezekkel a küzdelmekkel a főváros működését veszélyeztetik, miközben pedig Karácsony Gergely nem csinál mást, csak tehetetlenül ücsörög a székében. Ugyan a főpolgármester folyamatosan próbálja bizonygatni, hogy ő lesz a baloldal jelöltje a következő önkormányzati választáson is, de erről nem ő fog dönteni. Gyurcsány Ferenc a markában tartja a fővárost és bármikor képes arra, hogy megszorongassa Karácsony Gergelyt.
Hogyan értékelhető összességében a baloldali politika 2022-es éve, és mire számíthatunk tőlük idén?
2022 elhozta a teljes baloldali politikai elit bukását és a baloldali politika teljes kiüresedését. Miután nincs jele annak, hogy minőségi és a nemzet iránt elkötelezett baloldali politikusok jelennének meg, így ez a bukott elit képes volt megőrizni hatalmát.
Folyamatosak az átigazolások egyik baloldali törpepártból a másikba, mely küzdelem 2023-ban folytatódni fog. Donáth Anna visszatérése, mint Momentum elnöke hozhat némi izgalmat a politikai küzdelembe.
Visszatérésével kialakulhat egy valamelyest egyenrangú küzdelem a Momentum és a DK között, de továbbra is két olyan párt küzdelméről beszélünk, amelyek a 10 százalékos támogatottságot is csak néha-néha tudják elérni.
A többi ellenzéki párt, mint az MSZP, Jobbik, LMP és a Párbeszéd pedig csak papíron létezik, az állami párt-, illetve frakciótámogatásoknak köszönhetően még egy darabig létezni fognak.