Az utóbbi években jelentős mértékű külföldi forrásokat kapott a hazai baloldal a helyi sajtóorgánumainak megerősítésére, illetve az online térben és a közösségi médiában is erős vidéki portálok létrehozására. Mi ennek az oka, mit akarnak a külföldi donorok elérni?
Történelmi vereséget szenvedett el tavaly a baloldal. Hiába fogtak össze a pártok, hiába olvasztották be a Jobbikot és a Momentumot a szivárványkoalícióba, és hiába érkezett komoly anyagi támogatás a tengerentúlról, végül elbuktak.
Most rosszabb állapotban vannak, mint az összefogás előtt.
Másik oldalról nézve viszont borzalmasan rossz befektetés volt anyagilag támogatni a Márki-Zay Péter vezette listát. A kormányellenes sajtót ez idáig is dotálták Brüsszelből és Washingtonból, tény, hogy a Biden-adminisztráció ez elmúlt években, a Soros-hálózat pedig a rendszerváltoztatás óta jelen van, de kétségtelen, hogy egyre növekszik a beavatkozás mértéke. Ennek oka pedig egyértelműen az, hogy a donorok stratégiát váltottak.
Ha az ellenzéki pártok nem tudtak demokratikusan kormányt buktatni, akkor most megpróbálják az önmagát „független–objektív" sajtónak nevező kormányellenes, sokszor aktivista újságírást megerősíteni. A cél az, hogy a közvéleményen keresztül elbizonytalanítsák a magyarokat.
Lehet összefüggés a baloldal kampánypénzbotránya és a dollármédia külföldi finanszírozása között?
Egyértelmű korreláció áll fenn.
Nemcsak, hogy ugyanazok a donorok, de a két csatorna csak együtt tudja kifejteni hatását.
Abban hisznek, hogy ha demokratikusan nem sikerült megdönteni az Orbán-kormányt, akkor más eszközökkel kell megpróbálni. Ha sikerül a baloldali pártoknak az egyre szélsőségesebb eszközökkel és a botránypolitikával a társadalmi rendet megbontani, a kormányellenes sajtóval pedig az embereket elbizonytalanítani, akkor meginog a politikai stabilitás. Ha sikerül meggyengíteni a Fidesz pozícióját, akkor a kormány nem tud sikeres szuverén politikát folytatni.
Ez most a rövid távú stratégia. Ezért megy a hangulatkeltés a baloldalon, ezért mennek neki a kordonnak és munkájukat végző rendőröknek az ellenzéki politikusok.
A legtöbb pénz ebben az esetben is Soros György amerikai spekuláns érdekeltségeitől érkezett. Várható, hogy további pénzekkel támogatják majd ezeket a médiumokat?
Kritikus szintet ért el a külföldi befolyás a magyar nyilvánosságban. A XXI. Század Intézetnél készítettünk erről egy hosszabb tanulmányt, Veszélyben a médiaszuverenitás címmel. A kutatás során világossá vált számunkra, hogy
a balliberális médiában a donorok között dobogós helyen szerepelnek a Soros György által irányított-birtokolt Nyílt Társadalom Alapítványok, az Amerikai Egyesült Államok kormányügynökségei, a nemzetközi alapítványhálózatok és a globális nagyvállalati szektor szereplői.
Mindez felveti annak a kérdését, hogy a finanszírozással együtt politikai megrendelés is érkezik-e? Vizsgálatunk eredményei szerint igen.
Várható, hogy a nyomásgyakorlás, ami a háborúhoz való viszonyunkat illeti, azaz arra próbálják rákényszeríteni a kormányt, hogy szállítsunk fegyvereket mi is az orosz–ukrán frontra, erősödni fog az előttünk álló hónapokban. Ezzel együtt nőni fog a beáramló támogatások nagyságrendje is.
Pécsre, Debrecenbe, Sopronba és más helyi médiumokhoz is rengeteg pénz került. Hogyan tudják ezekkel a forrásokkal befolyásolni az emberek látásmódját? Egyáltalán, hatásos ez a módszer?
A tengerentúli és a brüsszeli donorok célja elsődlegesen az, hogy a kormányellenes médián keresztül gyengítsék a politikai stabilitást, de mivel
jövőre önkormányzati választások lesznek, így mindez kiegészül azzal a szándékkal is, hogy minél több helyen sikerüljön olyan politikai csoportokat és személyeket önkormányzati pozícióba juttatni, amik és akik kiszolgálják majd a birodalmi érdekeket.
Mivel az ellenzéki pártok arra készülnek, hogy a nagyvárosokban nem pártként, hanem civil szervezetekbe rendeződve indulnak el, így van esély arra, hogy ha meg tudják téveszteni a választópolgárokat, akkor hatékonyan lépnek fel és sikereket érnek el.
Így a külföldi befektetések nagyobb haszonnal járnának majd. Nem is beszélve arról, hogy a jelenlegi jogszabályok szerint civil szervezeteken keresztül ismét el tudnák fogadni a baloldali pártok a tengerentúlról érkező támogatásokat.