A magyar baloldalnak évek óta az az egyik legfőbb célkitűzése, hogy megakadályozza a hazánknak járó uniós források megérkezését. A támogatások felfüggesztéséért folytatott lobbijukkal a legnagyobb fájdalmat talán a pedagógusoknak okozzák, hiszen az uniós pénzek jelentős részét a tanárok béremelésére fordítaná a kormány. Sorozatunk előző részeiben Gyurcsányné és a Gyurcsány-párt többi EP-képviselőjének az aknamunkáját mutattuk be, amelyben visszatérő elem, hogy a magyar jogállamiság állítólagos problémájára és egyéb mondvacsinált indokokra igyekeznek szabotálni az előirányzott uniós támogatások érkezését. Ebben a lobbiban a DK mellett a Momentum játssza a vezető szerepet.
Ironikus, hogy
épp Cseh Katalin a legaktívabb a források felfüggesztésének a szorgalmazásában, hiszen korábban a momentumos EP-képviselő családi vállalkozása, valamint az ahhoz kapcsolódó cégháló – bűncselekmény-gyanús körülmények között, összehangoltan – pályázott és nyert el összesen 4,8 milliárd forintnyi uniós támogatást.
Ráadásul már több mint fél éve ismert volt a nyilvánosság előtt a botrány, és már javában zajlott a nyomozás, amikor tavaly februárban az Európai Parlament elfogadta a Cseh Katalinról elnevezett, amellett kampányoló jelentést, hogy a kormány megkerülésével érkezhessenek hazánkba az uniós pénzek, például önkormányzatokhoz és álcivil szervezetekhez. – Az Európai Parlament elfogadta a Cseh-jelentést, magyar kezdeményezésre juthatnak a városok közvetlenül európai uniós pénzekhez! – büszkélkedett egy Facebook-bejegyzésében a momentumos EP-képviselő, hozzátéve, hogy ezen már évek óta együtt lobbiztak a Karácsony Gergely vezette fővárosi önkormányzattal.
Azt is ugyanekkora lelkesedéssel üdvözölte Cseh Katalin, hogy tavaly szeptemberben az EP elfogadta a hazánkat elítélő Delbos--Corfield-jelentést. Eközben pártjával tovább lobbizott azon, hogy miként lehet az általuk favorizált kedvezményezettek felé terelni az uniós forrásokat. Ugyanebben a Facebook-posztban arról is beszámolt, hogy az EP megszavazta azt a módosító indítványukat is, amelyben arra szólítják fel az Európai Bizottságot, hogy találjon módot az önkormányzatok és az – egyébként senki által meg nem választott módon politikai tevékenységet végző – „civil" szervezetek közvetlen pénzügyi támogatására.
Néhány nappal később, az ATV-ben beszélt arról is, hogy évek óta, a mandátuma felvételétől kezdve küzd az Európai Bizottságnál, hogy működjenek közre a magyar kormány elleni aknamunkában: „Hát én nagyon bízom benne, hogy az a folyamat, amely során az elmúlt három évben, talán kicsit a mi munkánknak is köszönhetően az Európai Bizottság igenis felvette a kesztyűt az Orbán-kormány ügyeskedéseivel szemben, ez most nem áll meg. (...). Most lenne itt az idő arra, hogy tényleg valódi, érdemi változtatások történjenek Magyarországon, hogy garantáljuk azt, hogy a pénzek jól legyenek elköltve".
E befolyásgyakorlás eredményeiről egy idén márciusban közölt Facebook-bejegyzésben számolt be Cseh:
Többek között a mi munkánknak is köszönhető, hogy az új hétéves költségvetésben már 40 milliárd euróval nőtt a közvetlen források összege, vagyis ezen pénzek elosztásáról nem a kormányok döntenek.
Hozzátette: azt is elérték, hogy a pályázó önkormányzatok és „civil" szervezetek közvetlen összeköttetésben állnak az Európai Bizottsággal, ami gyakorlatilag azt jelenti, hogy ott is a magyar kormány ellen lobbizhatnak.
Cseh Katalinnak az utóbbi időben közzétett bejegyzéseiből és nyilatkozataiból az derül ki, hogy továbbra is mindent megtesz azért, hogy akadályozza a kormány és a Brüsszel közti megegyezést és a jelenleg is zajló tárgyalási folyamatot. A Magyar Hangnak adott múlt heti interjúban például azt a képtelenséget állította, hogy „a Fidesz nem küzd azért, hogy az EU-s pénzek minél hamarabb megérkezzenek Magyarországra". Hozzátette ugyanakkor, hogy momentumosként épp azon dolgozik, hogy a források minél nagyobb hányadát osszák szét a kormányt megkerülve.
A momentumos képviselőnő a napokban egy propaganda kisfilmet is megosztott a közösségi média oldalán a „Cseh-jelentésről", amelyben a saját maga és pártja szerepét ünnepli abban, hogy sok „civil" szervezetet kötöttek össze a brüsszeli intézményekkel. A Momentumnak és a magyarországi baloldalnak a globális progresszív hálózatok által támogatott lobbija hatékonyságát mutatja, hogy míg a brüsszeli bürokrácia néhány éve még – Cseh szavaival – megmosolyogta a „közvetlen" EU-s támogatásokról szóló elképzelésüket, addig mára ez lett a Magyarország elleni nemzetközi támadások egyik fő iránya.
folytatjuk