Mint mondta Karikó Katalin, az ember nem azért dolgozik, hogy díjat kapjon, hanem hogy valamit megismerjen.
Az első reakcióm az volt, hogy el sem hiszem. Hiába mondták korábban, hogy esélyes vagyok, nem tudatosult bennem, hogy ez valóban megtörténhet.
Karikó úgy vélekedett az interjú során, hogy kezdetben nem volt olyan jó, mint amilyen később lett:
A kísérleteim nem hozták a várt eredményt. Kevés fehérje képződött, azok is gyorsan lebomlottak. Ezért gondolták a többiek, hogy felesleges az RNS-sel kísérletezni. Kezdetben az RNS valóban nem működött olyan hatékonyan, mint napjainkban. Nagyon sok munka kellett – szerkezetváltoztatás, tisztítás –, mire a jelenlegi szintre jutottunk. Akik ítéletet hoztak, valószínűleg nem voltak tudatában annak, hogy milyen fejlődést értünk el.
A friss Nobel-díjas szaktekintély a megpróbáltatásokról beszélve elmondta, hogy kezdetben pénz sem volt arra, hogy a programját támogassák. Számára azonban erőt adott a laborban elért sikerek, Karikó Katalin elképzelhetőnek tartja, hogy kezdetben nem jól tálalta az elért eredményeket, de tudta, hogy az RNS egyre jobb lesz.
Az RNS segítségével olyan fehérjét állítottam elő, aminek fiziológiai hatása volt. Mindig arra koncentráltam, hogy min tudok változtatni. Amikor Szegedről elbocsátottak, tudtam, hogy azon nem változtathatok. Kikerültem az Egyesült Államokba. Amikor itt lefokoztak, nem estem kétségbe, mert tudtam, hogy az asztalomat nem veszik el. A kísérleteket meg tudom csinálni. Csak rajtam múlik, hogy mit érek el. Az egykori brit miniszterelnök, Winston Churchill szerint akkor sikeres az ember, ha a kudarcok után felállva a korábbi lelkesedéssel halad tovább
- vélekedett Karikó Katalin.
A kételkedőkről elmondta, hogy folyamatosan munkára sarkallták, hogy még jobban dolgozzon. Emellett elmondta:
Sokat köszönhetek azoknak akik már a gimnáziumban elhitették velem, hogy kutató lehetek. Kisújszálláson nekem ez magamtól nem jutott volna az eszembe. Hittem a biológiatanáromnak, és sikerült. Szurkolók is kellettek ahhoz, hogy idáig jussak. Azaz mindenkinek köszönhetünk valamit - tette hozzá egy másik kérdésre válaszolva.
A jövőre tekintettel a tudós megosztotta a távlati terveit is. Elárulta az interjúban, hogy azt szeretné csinálni amit szeret, például olyan dolgokkal foglalkozni, ami a betegségekre jelent megoldást.
Egy nagyon súlyos betegség kezelésére szeretnék megoldást találni
- emelte ki. A szabadalom összeállításánál tartok, de többet akkor mondok erről, ha érdemi, pozitív információval szolgálhatok - tette hozzá az interjúban.