Fleck Zoltán jogszociológus, Gyurcsány Ferenc egyik főideológusa fél évvel ezelőtt keményen beleszállt azokba az akadémikus kollégáiba, akik "nyugdíj előtt állnak vagy már nyugdíjasok" és "alamizsnáért vagy a nyugalomért" ahelyett, hogy szabadon véleményt formálnának, inkább "meghunyászkodnak" - írta legújabb bejegyzésében a tuzfalcsoport.blogstar.hu.
Fleck a napokban is adott interjút az egyik baloldali sajtóorgánumnak, amelyben már lényegesen messzebb ment, lényegében a nyugdíjasok választójogának létjogosultságát kérdőjelezte meg, mondván,
ennek a korosztálynak már nincs annyi ideje az életben, mint a fiatalabb korosztálynak, így pedig nem reagál olyan minőségben a jövőbeli feszültségekre, mint az utána következő generációk.
Éppen ezért - Fleck szerint - még a lehetőségét sem kellene megadni a nyugdíjas honfitársainknak, hogy a távoli jövőt érintő ügyeket érdemben befolyásolhassák: „miért a nyugdíjasokra bízzuk a 30 év múlva bekövetkező katasztrófát?"- teszi fel a kérdést a jogi egyetem tanára.
Fleck egyébként még a 2022-es választások során beszélt arról a baloldali propagandalap HVG-nek, hogy egy 8–9 fős testület alkotja azt a közjogi szakértői csapatot, amely a kormányváltásra készülő ellenzék alkotmányos módosításait dolgozza ki. Szólt arról is, hogy
nagy valószínűséggel egy '22-es ellenzéki győzelem után időlegesen le kell mondanunk a jogállam tiszta érvényesüléséről. De ez soha nem volt másként rendszerváltáskor, nagy forradalmak után.
Fleck egyébként említett kijelentésével tulajdonképpen egy az egyben megismételte a Momentum-alapító Kádár Barnabás pár évvel ezelőtti, szélsőségesen gerontofób és antidemokratikus kijelentéseit.
A momentumos politikus a lengyel választások eredményeinek kontextusában vetette fel a nyugdíjasok, sőt, nyugdíjazástól függetlenül az összes 60 év feletti szépkorú szavazati jogának megvonását, mondván, nem „ők szenvedik meg annak (döntésük - a szerk.) következményeit", hanem a fiatalok. A helyzetet csak súlyosbította, hogy a kifejtetteket hallgatólagosan az összes baloldali párt akceptálta, ugyanis egyetlen elítélő nyilatkozat sem került kibocsátásra a nagy port kavaró ügyben.
A Gyurcsány Ferenctől kitüntetésben részesülő Fleck - aki a bukott kormányfő által szervezett Magyar Demokratikus Charta szóvivői tisztségét is betöltötte - 2011-ben részt vett abban az akcióban, amelyben Gyurcsányt Nagy Imréhez hasonlítva, előbbi mentelmi jogának megvonását "koncepciós pernek", és a jogállam végének állították be.
A „szocialista" kormány bukását követően Fleck az MSZP programjának elvi és ideológiai megalapozására hivatott programtanács rendszeres résztvevője volt, majd 2013-ban a Gyurcsány–Bajnai-szövetség „Választási Monitoring Bizottság" nevű alternatív (illegitim) választási bizottságában vállalt központi szerepet.