A klímás fűtés hatékonyságát több tényező is befolyásolhatja, még akkor is, ha a legoptimálisabb és legújabb klímakészüléket választjuk. Ajánlott kifejezetten fűtésre optimalizált hőszivattyút beépíttetni, ugyanis ezek műszaki tulajdonságait éppen arra fejlesztették ki, hogy az épület kizárólagos fűtése csekély energiafelvétel mellett megvalósítható legyen. Ez az alacsony energiabefektetés pedig lehet egy fűtő klíma, amely kiegészítő fűtőberendezésként már képes kellemes hőmérsékletet teremteni az otthonunkban. Emellett lényeges, hogy szakember segítségével olyan légkondicionálót válasszunk, ami alkalmas a teljes tér befűtésére. A túl nagy vagy túl kicsi berendezés amellett, hogy nem lesz energiahatékony, még a berendezés élettartamára is káros hatással lehet.
Stuller István, a Gree szakembere szerint a leglényegesebb szempont, hogy az épület mennyire szigetelt, mert ez jelentősen befolyásolja a fűtési hatékonyságot. Jó szigetelés esetén a hőveszteség kisebb, és így kevesebb energia kell a helyiségek melegen tartásához. Ugyanilyen fontos a nyílászárók minősége, ugyanis egy jól szigetelő ablak vagy ajtó szintén jelentősen csökkenti a hőveszteséget. Ugyanennyire lényeges a rendszeres karbantartás is, mert ha a berendezés elkoszolódik, a hatékonysága csökkenni fog.
A legújabb a legjobb?
Ha lakásfelújítás vagy házépítés előtt állunk, felmerülhet bennünk a kérdés, hogy érdemes-e az elérhető legújabb modellt megvenni, vagy egy régebbi, de megbízható márka egyik típusa is legalább olyan energiatakarékos és hatékony lesz, tettük fel a kérdést a Gree lakossági klíma üzletági képviselőjének.
„Léteznek kifejezetten fűtésre optimalizált klímák. Ezeket úgy tervezik meg, hogy a lehető legalacsonyabb mértékű villamosenergia felhasználás mellett a lehető legmagasabb fűtési energiát legyenek képesek leadni. A Gree gyár mindig élen járt az innováció területén, mérnökei folyamatosan új technikai megoldásokat dolgoznak ki, így minél újabb egy modell, annál valószínűbb, hogy már rendelkezik azokkal a korszerű fejlesztésekkel, melyek révén elérhető az legenergiahatékonyabb működés. Ide sorolhatók például a mesterséges intelligenciával rendelkező klímaberendezések is, mint a Gree Smart R. Továbbá arról se feledkezzünk meg, hogy az újabb és újabb európai környezetvédelmi rendelkezésekkel is arra próbálják ösztönözni a gyártókat, hogy nagyobb hangsúlyt fektessenek a berendezéseik energiapazarlásának csökkentésére.”
Egyéni igények
Ha speciálisak az otthonunk adottságai, vagy éppen az életvitelünk olyan, hogy az energiahatékonyság érdekében érdemes előre tervezni a klimatizálást, akkor is vannak lehetőségeink, hiszen a légkondicionálókat már az egyéni igényekre tervezik.
„Ma már elérhetőek olyan okos légkondicionálók, amelyek képesek tanulni a felhasználói szokásokat, és ez alapján optimalizálni a szükséges energiafelhasználást, illetve léteznek olyan okosotthon-vezérlő egységek, melyek folyamatosan ellenőrzik és automatizálják a berendezés működését, ezáltal mindig csak az éppen szükséges energiát fogja felhasználni az üzemelés közben.” – részletezi Stuller István.
TOP 5 tipp a profitól
Íme 5 jó tanács a szakértőtől, hogy mindig ideális legyen a hőmérséklet az otthonunkban energiapazarlás nélkül:
1. A készülék nem sugárzó hőt állít elő, hanem közvetlenül a környezet levegőjét fűti, így nem tudjuk eltárolni az előállított hőt. Ezért arra kell figyelni, hogy a már felfűtött levegőt igyekezzünk bent tartani a helyiségben. Rövid ideig szellőztessünk, hogy ne hűljön ki a lakás.
2. Cseréljük ki a nyílászárókat modern, jól szigetelt típusra, vagy mi magunk is gondoskodhatunk a régi nyílászárók jobb szigeteléséről. Erre számos utólagos megoldást találhatunk az interneten.
3. Soha ne kapcsoljuk ki teljesen a berendezést! Néhány fokkal vegyük csak lejjebb a hőmérsékletet, amíg senki nem tartózkodik otthon vagy nem használunk egy adott szobát. Sokkal több időre és energiára van szükség egy helyiség újbóli felmelegítéséhez, mintha alapjáraton temperáljuk azt.
4. A klímákat évente kétszer szükséges karbantartani a hűtési és fűtési szezonok előtt képzett klímaszerelő segítségével, azonban a karbantartás nem egyenlő a szűrők tisztításával, hiszen azokat legalább havonta egyszer érdemes takarítani. Ha a felhasználás mértéke megköveteli, akár hetente 1-2 alkalommal is megéri átmosni és portalanítani a hatékony működés érdekében.
5. Mint minden fűtési megoldásnál, a klímával fűtött terek esetében is szükséges helyiségenként az egyedi fűtés biztosítása, nagyobb tér esetén akár több klímaberendezés is javasolt az egyenletesebb hőelosztás és a jobb komfortérzet eléréséhez.