Vasárnap reggel negyed tízkor érkezett a jelzés a katasztrófavédelemhez, hogy Gyulán egy négyszintes társasház egyik lakóját nem lehet elérni. A tűzoltók behatoltak a Béke sugárúti társasház földszinti lakásába, ahol egy holttestet találtak.
A lakásban szén-monoxid jelenlétét mutatták ki.
A tűzoltók kiürítették a társasházat, összesen kilenc embert kísértek ki. Mivel a mérgező gáz más lakásokban is kimutatható volt, egy nagyteljesítményű ventilátorral átszellőztették a társasházat. A szén-monoxid forrása egy fürdőszobában működő nyílt égésterű vízmelegítő volt. A hat négyzetméteres fürdőszobában minden nyílászáró be volt csukva.
Az áldozat egy idős nő, a lakásban nem volt szén-monoxid-érzékelő.
A kis koncentrációban is halálos szén-monoxid akkor jön létre, ha zárt térben nyílt láng ég és nem megfelelő a levegő-utánpótlás. A tűz elhasználja a helyiség levegőjét, tökéletlen égés jön létre, amelynek a mellékterméke a szén-monoxid.
Ha az otthonunkban nyílt lánggal működő berendezést használunk, gondoskodni kell az állandó és automatikus szellőzésről, nem elég néha kinyitni az ablakot.
A megfelelő szellőzés mellett a fűtőeszközöket, vízmelegítőket évente egyszer célszerű szakemberrel ellenőriztetni. A nyílt égésterű fűtőeszközök és vízmelegítők mellé érdemes szén-monoxid-érzékelőt is beszerezni"
- fogalmazott Origónak küldött közleményében, Mukics Dániel tűzoltó alezredes, a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság szóvivője.
Tegnap reggel Tápiószecsőre riasztották a hatóságokat egy szén-monoxid mérgezésben meghalt ember miatt, délután pedig egy gacsályi, görög katolikus idősotthon lakóit vitték kórházba, miután bejelzett az otthonban kihelyezett szén-monoxid-érzékelő. December 30-án egy kamasz halt meg gázmérgezésben Budapesten, pár nappal korábban egy pécsi férfinek okozta a halálát a színtelen-szagtalan gáz. De nem csak télen veszélyes ez. Két évvel ezelőtt egy nyári napon négy holttestet találtak egy budapesti lakásban. Kiderült, hogy mindegyikük a szén-monoxid áldozata.