Ezt mutatja be a múzeum tárlata, melynek összefoglalójában a Petőfi Irodalmi Múzeum kiemelte:
Petritől mindig is távol állt az intézményesülés. A szabályokat, a kötelezettségeket megkérdőjelezte, és inkább a sajátos meglátásait követte.
Ezért kerestek egy olyan helyiséget a tárlathoz, amely nem szokványos módon adja vissza a küldetés lényegét. Ezért alkották meg a Petri-teret, amely a múzeum kertjéből nyíló egykori Károlyi Étteremben, ma raktárban, lesz megtekinthető.
A bezárt étterem, a szakács nélkül maradt konyha szimbolikusan vonatkozik Petrire, ugyanakkor a verseiben szereplő tárgyak megmutatkoznak a maguk anyagi raktárvalóságukban is - írták a múzeum közleményében.
A rendhagyó kiállítás Petri költészetének két fontos elemére épít: a nézés elfogulatlan cselekedetére, illetve a tárgyak szövegszervező erejére. Megfigyelés, a tárgyak, tények, dokumentumok rögzítése a tekintet által.
A hangsúly az egyén személyes látásmódján és a környezet viszonyán van. A térben megtapasztalhatóvá válik a „nézés gyönyöre", a költőtől idézve: „minden látvány / a maga más-más módján színöröm". A látogatók nem csak Petri szemén keresztül tekinthetnek a rendhagyó terepre, egyénileg is kezükbe vehetik a térben rejlő tárgyakat, és maguk kedvére alakíthatják azokat, átadva magukat az alkotói folyamat lendületének.
A térformálással nyomot hagyhatnak a kiállításban és megoszthatják egyéni látásmódjuk viszonyát a tárgyi környezettel kapcsolatban.
A kiállításhoz kapcsolódik az Örökhétfő programsorozat, ahol minden hétfő este a résztvevőkkel közösen lesz megismerhető a Petri életmű, a Petri-szöveguniverzum. Emellett beszélgetésekkel, zenei programokkal és előadásokkal is várják a látogatókat, melyek során olyan bátran kísérletező művészekkel is együttműködnek, akik Petri György hatását és inspirációját megélik meg a saját alkotói munkájukban.
A Petri-tér megnyitója egy kétnapos eseménysorozatra épül 2024.02.09-én és 10-én, és várhatóan április közepéig lesz látogatható, kizárólag a megadott időpontokban.