A köztársasági elnök jogállásáról és javadalmazásáról szóló 2011. évi CX. törvény a következőképpen fogalmaz:
A köztársasági elnök az Országgyűléshez intézett írásbeli nyilatkozatával lemondhat megbízatásáról. A lemondás érvényességéhez az Országgyűlés elfogadó nyilatkozata szükséges.
Kocsis Máté, a Fidesz frakcióvezetője beszélt arról a Kossuth Rádió Vasárnapi újság című műsorában, mikor lehet új köztársasági elnöke hazánknak. Úgy fogalmazott, hogy amennyiben Novák Katalin vasárnap írja alá a lemondását, az Országgyűlésnek tizenöt napon belül döntenie kell annak elfogadásáról.
Ez azt jelenti, hogy február 26-án a tavaszi ülésszak első napján meg is tudják hozni a döntést. Amennyiben a parlament a lemondást elfogadja - amihez a frakcióvezető nem fűz komolyabb kételyeket -, akkor attól számítva harminc napon belül meg kell választani az új államfőt.
Ez azt jelenti, hogy márciusban lesz új államfője Magyarországnak.
A törvény úgy rendelkezik, hogy a köztársasági elnök mandátuma ilyen esetben legkorábban a nyilatkozatot követő 15-ik napon szűnik meg. A szabályok szerint tehát „ha a köztársasági elnök megbízatása valamely okból idő előtt megszűnik,
az új köztársasági elnök hivatalba lépéséig a köztársasági elnöki jogkört az Országgyűlés elnöke gyakorolja.
Az új köztársasági elnök megválasztásáig Kövér László házelnök helyettesíti Novák Katalint.
A köztársasági elnök helyettesítése idején az Országgyűlés elnöke képviselői jogait nem gyakorolhatja, és helyette az Országgyűlés elnökének feladatát az Országgyűlés által kijelölt alelnök látja el.
– olvasható a jogszabályban.