Megnyitó beszédében az elnök kifejtette, hogy napjainkra a cenzúra újra része a mindennapjainknak. Nemrégiben a brüsszeli döntéshozók is jogalkotásba kezdtek, amely a digitális tartalomszolgáltatásra vonatkozik, és nem az európai polgárok szólásszabadságát védi. Fűrész Gábor szerint amikor a cenzúrát tényellenőrzésnek nevezik, az a kommunista időket idézi.
Fűrész Gábor kifejtette, hogy a régi időkhöz képest a változásokat előidézte az internet térhódítása, és a legtöbb ember ma az internetet tekinti információforrásnak, ezt követi a televízió, majd az írott sajtó. Fűrész Gábor szerint a globalista elit sem fogta fel sokáig, hogy új technológiai cégek emelkednek fel, amelyek mára nagyban irányítják a kommunikációt.
Az elnök meglátása szerint a nagy változás 2016-ra tehető, amikor is a Brexit népszavazás történt, és megválasztották Donald Trumpot amerikai elnöknek. Mindkét esetben hatalmas szerepe volt az internetes kommunikációnak a politikusok és az emberek között, és
ez a globális politikai és gazdasági elit számára pánikot hozott. Ezért a jogrendszerekben elkezdték kitágítani a gyűlöletbeszéd fogalmát, és mára a szatíra, a mém is gyűlöletbeszédnek minősíthető, de akár az is, ha egy kifejezés vagy vélemény sérelmet okoz egy identitáscsoport tagjainak.
A morális pánik ürügyén elkezdték tehát a kereteket tágítani, amely egyre inkább vezet cenzúrához. Az amerikai elit körében már korlátozzák a véleményszabadságot emiatt: az elit tagjai ugyanis félnek a közvéleménytől. A félelmek pedig a cenzúrát erősítik, és a szólásszabadságot korlátozzák.
Fűrész Gábor elnök arról is szólt, hogy az elitperspektíva azt feltételezi, hogy az emberek nem képesek szűrni az információkat, ezért meg kell védeni őket, ez ennek az elitnek a narratívája. Az elnök hangsúlyozta, hogy a nemzetállami szuverenitás szempontjából is fontos ez a téma, hiszen a politikai nyilvánosság nagy része az internetes platformokon zajlik. A nagy technológia cégek azzal védekeznek, hogy magánszemélyekkel állnak kapcsolatban, amely egy bonyolult jogi helyzetet teremt. Szerinte nemzetállami perpesktívából az lenne a jó, ha az állampolgárok kifejezhetnék szabadon a véleményüket.
A brüsszeli jogalkotásra visszatérve Fűrész elmondta, hogy
Brüsszel saját cenzúrarendszer kiépítésébe fogott, és megbízhatónak nevezett NGO-hálózatok végeznék a tényellenőrzést, amely alapján Brüsszel tudná korlotozni a véleményszabadságot az interneten.
Fűrész meglátása szerint Magyarországon és Közép-Európában is probléma ez, hiszen sokak, akik elmondják a véleményüket, gyűlöletbeszéddel vádolhatóak, elég ha az apa-anya említésére gondolunk. Fűrész Gábor megemlítette azt is, hogy a nagy techcégek is a kontroll felé mozdultak el az elmúlt években. Közép-Európában még nagyra becsüljük a véleményszabadságot, de sok veszély fenyegeti ezt.
Szerinte büszkének kell lenni arra, hogy hazánkban még el lehet mondani a szabad véleményeket.
KAPCSOLÓDÓ CIKKEINK