Kiszivárogtak a Jobbik belső levelezései, amelyekből többek között kiderült, mit gondol a párt jelenlegi elnöke Orbán Viktorról – derült ki portálunk cikkéből. Gyöngyösi Márton, akkor még elnökhelyettesként Stummer János párttársával arról beszélt, mi legyen az álláspont „az iráni helyzettel kapcsolatban" megfogalmazott közleményükben. Egyik észrevétele az volt a jelenlegi pártelnöknek, hogy
Orbán provokációnak is beillő megjegyzését nem akartam közvetlenül kommentelni, inkább indirekt módon, az USA lépésének kritikáján és elítélésén keresztül. Legszívesebben azt írtam volna, hogy egy cionista bérenc, a lubovicsi szekta foglya, de ebből nem biztos, hogy jól ki lehet jönni.
A 2020. január 9-i levelezés azután íródott, hogy a Jobbik saját bevallása szerint néppártosodott és elhatárolódott korábbi, radikális nyilatkozataitól, de még azelőtt, hogy kipával a fején elment volna Pressmanék széderestjére tavaly tavasszal. Gyöngyösi Márton volt az ráadásul, aki 2012-ben parlamenti beszédében arról értekezett: listázni kéne a zsidókat, mivel nemzetbiztonsági kockázatot jelenthetnek.
Hogy felmérjük azt, hogy az itt élő, és különösen a magyar országgyűlésben és a magyar kormányban hány olyan zsidó származású ember van, aki bizonyos nemzetbiztonsági kockázatot jelent Magyarország számára. Úgy gondolom, hogy adósai egy ilyen felméréssel Magyarországnak
- jelentette ki korábban a parlamentben a Jobbik jelenlegi elnöke.
A Jobbik-elnök legújabb antiszemita botrányával kapcsolatban megkerestük a budapesti amerikai nagykövetséget, és az alábbi kérdéseket küldtük el nekik:
Cikkünk megjelenéséig a nagykövetség nem válaszolt, de amint ez megtörténik, akkor frissítjük az írásunkat.
Nem tudom, ön hány széderesten volt már, én életem első éveitől kezdve évről évre mindegyiken részt vettem. És ilyenkor, általában az én házamban erős viták folytak, de ez párbeszéd volt, általában olyan ügyekről, mint elnyomás és szabadság. Az az európai parlamenti képviselő, akire ön célzott, nem annak ellenére, hanem éppen azért lett meghívva az én széderestémre, mert visszataszító, undorító antiszemita és LMBTQ-ellenes nyelvezetet használt, olyan nyelvezetet, amit mi offenzívnek tartunk és amit ő azóta állítólag megtagadott. És amikor készen állt arra, hogy leüljön közénk, felvegyen egy kipát, körbevéve leszbikus, meleg és zsidó közösséggel az asztalomnál, és beszéljen ezekről az ügyekről, ez jelentős dolog volt. Nagyon fontosnak gondolom, hogy folytassuk a párbeszédet minden nézőpontot képviselő magyarokkal, még azokkal is, akikkel totálisan nem értünk egyet
- így magyarázkodott korábban David Pressman, miért hívta meg az antiszemita jobbikos politikust. Ezzel lényegében hosszabban elismételte azt, amit a szédereste kapcsán a nagykövetség oldalán kiposztolt:
csodálatos széderestet tartottunk, amelyen különböző nézőpontokat és tudományágakat képviselő, más-más háttérből érkező magyarokkal közösen gondolkodhattunk el a szabadság jelentésén. Boldog Pészahot!
Az est kapcsán Gyöngyösi is posztolt, aki azt írta, „nincs annál meghatóbb és meghittebb élmény egy konzervatív európai számára, mint amikor a zsidó-keresztény kultúrkör valamely vallási közösségének tagjai együtt élik meg élő kapcsolatukat Istennel, vallják meg hitüket Istenük és közösségük előtt. Örülök, hogy részt vehettem a vacsorán, a közös ünnepen és a szabadságról ott kialakult és folytatott eszmecserén."
A történtek csodálatos és megható jellegét zsidó közösségek jóval kevésbé érezték át.
Róna Tamás főrabbi elmondta, az, hogy a Mazsihisz elnöke és a Jobbik-vezető együtt vettek részt egy ilyen eseményen, „alapjaiban zaklatja fel a magyarországi valós, hívő zsidó közösséget"; emlékeztetett, 2012-ben pont a jobbikos politikus antiszemita kijelentései miatt kezdeményezett a hitközségi szövetség tiltakozó tüntetést a Kossuth Lajos térre.
Heisler András, a Mazsihisz elnöke utóbb elárulta, hogy
csak a helyszínen vette észre, hogy az ültetési rend szerint éppen vele szemben a Jobbik elnöke, Gyöngyösi Márton kapott helyet.
Őt meglepte Gyöngyösi jelenléte, ellenben nem szeretett volna botrányt kelteni azzal, hogy az est elején föláll és otthagyja a meghívó felet; hozzátette: nyíltan közölte Gyöngyösi Mártonnal, hogy „zsidó körökben az ő személye különösen nem kívánatos". Azt is kijelentette: Gyöngyösi Márton hazudott akkor, amikor a vele folytatott beszélgetést jó hangulatúnak, felemelőnek minősítette. Ezt a Mazsihisz elnöke cáfolta. Azt nyilatkozta, Gyöngyösi hazudott, sem érdemi, sem felemelő párbeszéd nem zajlott köztük.
Gyöngyösi az elmúlt években is több antiszemita kijelentést tett. Egy jobbikos fórumon azt mondta,
tehát ez az Izrael, és ennek az Izraelnek minden egyes állampolgára – meggyőződésem szerint – járjon bárhol a világon, nem csak Magyarországon, ab ovo, tehát már ránézésre és messziről, és anélkül, hogy tudnám, hogy kiről van szó, meggyőződésem szerint nemzetbiztonsági kockázat.
Gyöngyösi tehát kifejezetten rasszista alapon, ránézésre ítélt el egy egész nemzeti közösséget, annak minden tagját, válogatás nélkül.
Egy másik, 2013-as lakossági fórumon Gyöngyösi odáig ment, hogy a holokauszt áldozatain gúnyolódott.
Gyöngyösi 2014 júliusában egy palesztinpárti tüntetésen palesztin zászlók erdejében, a Hősök terén, a napjainkban is Európa-szerte aktív General Union of Palestinian Communities in Europe (GUPCE) jelképei közt szónokolt. A Jobbik mai elnöke Izraelt ismét „terrorállamnak" és „agresszornak" nevezte, „cionista terrorról", a palesztinok ősi földjéről, „apartheidfalakról" beszélt, Gázát pedig nemes egyszerűséggel „koncentrációs tábornak" nevezte, a zsidókat népirtással vádolva meg.
Gyöngyösi kijelentette: „nincs izraeli–palesztin konfliktus. Palesztin elnyomottak vannak, és egy cionista terrorállam van, amelyik elnyomja a palesztin népet". Október 23. évfordulójához közeledve külön figyelemreméltó, hogy a Jobbik mai elnöke 1956-hoz és a pesti srácokhoz hasonlította a palesztin „szabadságszerető nép küzdelmét".
Frissítés:
Az amerikai nagykövetség cikkünk megjelenése után válaszolt. David Pressman válaszát itt olvashatják.