Magyar diákok idén először vesznek részt a holokauszt áldozataira emlékező nemzetközi diáktalálkozón

Vágólapra másolva!
Az emlékezés és oktatás mellett a program kiemelt figyelmet fordít a jelenlegi társadalmi problémákra, az idegengyűlölet, a rasszizmus és az antiszemitizmus elleni küzdelemre. Ezek a célok egybeesnek a Magyar-Német Ifjúságért Egyesület kiemelt tevékenységi területével, az emlékezet-kultúra ápolásával.
Vágólapra másolva!

A magyar zsidóság deportálásának 80. évfordulóján kiemelten fontosnak tartja a Magyar-Német Ifjúságért Egyesület a második világháború borzalmaira való megemlékezést magyar és német fiatalok közötti párbeszéd formájában. Idén hét magyar diák is csatlakozott a történelmi helyszíneket bejáró programsorozaton. A diákokat a Magyar-Német Ifjúságért Egyesület a Magyarországi Németek Országos Önkormányzatával együttműködve választotta ki magas színvonalú pályaművük alapján. A 2024. március 17-27. között zajló programon - Magyarországon kívül - Izraelből, Franciaországból, Lengyelországból, Szlovákiából, Csehországból, Litvániából és Németországból érkeztek még fiatalok. 

A Magyarországi Németek Általános Művelődési Központjából érkező bajai diákok városuk zsidóságának történetét dolgozták fel, míg a Lovassy László Gimnázium diákjai versben és rajzban emlékeztek az eseményekre. A veszprémi diákok közül volt, aki a kistarcsai internálótábor 20. századi elnyomó rendszerekben betöltött szerepét ismertette. 

Bergen-Belsenben hét magyar diák is részese a magyar zsidóság deportálásának 80. évfordulójáról megemlékező programnak

A 11 napos németországi programon is nagy hangsúlyt kap a történelmi tudatosság és azon túlmutatóan a kritikus gondolkodás fejlesztése. Cél, hogy a múlt eseményeinek összefüggései mellett azok jelenre gyakorolt hatását is megértsék a fiatalok. Bevezető foglalkozásként ennek megfelelően a nemzetközi diáktalálkozó résztvevői a nemzeti szocializmus jelentősebb eseményeivel és a holokauszthoz vezető úttal foglalkoztak, és a szervezők segítségével az összes áldozati csoportot megismerték. 

A Bergen-Belseni 2 emlékhely meglátogatása is része volt a programnak. 

 

A tragikus helyszín megismerése nagy hatással volt a fiatalokra, olyan emberi tulajdonságokat is megerősített bennük, mint a toleranciára és empátiára való képesség

 - írta az egyesület a sajtóközleményében. 

A projektfoglalkozásokon a fiatalok aktív szereplőivé válhatnak a programnak 

A Bergen-Belsen Koncentrációs Tábor egy katonai gyakorlóközpont közelében található. Az emlékhelyet ezért folyamatosan látogatják más NATO-tagországokból érkező fiatal katonák is. 

Az emlékezés és oktatás mellett a program kiemelt figyelmet fordít a jelenlegi társadalmi problémákra, az idegengyűlölet, a rasszizmus és az antiszemitizmus elleni küzdelemre. Projektmunkák keretében a fiatalok aktív szereplőkké válnak, és a közösségi párbeszéd keretében azokat a készségeiket fejleszthetik, amelyek a kulturális különbségek áthidalásában és a közös értékek megélésében támogatják őket. A tanultakat - saját kreatív ötleteikkel ötvöző pályamunkaként - a program záróeseményén prezentálják majd. 

A pedagógiai módszer célja, hogy a holokauszt-áldozatokról való méltó megemlékezés mellett a fiatalok történelmi tudatossága és reflexiós képessége is megerősödjék.

 Ezek a célok egybeesnek a Magyar-Német Ifjúságért Egyesület kiemelt tevékenységi területével, az emlékezetkultúra ápolásával. 

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!