Ahelyett, hogy lebukásuk után Magyar Péterék tisztáznák, kitől is vette át a Talpramagyarok.hu az ott olvasható adatkezelési tájékoztatót, a baloldal új csapata hallgatásba burkolózott. Mint ismert, Magyar maga mondta el, hogy máshonnan szerezték a honlapjukon található fontos dokumentumot, amelyben egyébként a Bajnai Gordon nevével fémjelzett datadatos körhöz köthető cégek is szerepeltek. A megoldás a jogsértés gyanúját veti fel — írja a Magyar Nemzet.
Miközben egyre dagad a Magyar Péter-féle Talpramagyarok.hu adatkezelési botránya, a mozgalom elérhetetlenné vált a Magyar Nemzet újságírói számára. Az esetről eddig annyit tudni, hogy Magyarék lényegében valótlanságokat tartalmazó adatkezelési tájékoztatót töltöttek fel a mozgalom honlapjára. Ezt maga Magyar Péter árulta el néhány napja, amikor is a Magyar Nemzet kérdésére elmondta, hogy egy másik szervezettől egyszerűen átvettek egy kitöltött tájékoztatót.
Szó szerint így fogalmazott: „Valakitől kaptunk egy adatvédelmitájékoztató-mintát, és azt kitettük. Ennyi történt. Nem akartunk érte külön fizetni.” Magyar a történéseket firtató újabb kérdésre megjegyezte azt is: „Valakitől kaptuk. Én kértem, hogy ne kelljen egy újat írnunk, mert nem volt elég időnk, amikor el kellett indítanunk az egyesületet, a pártot.”
A Magyar Nemzet ezután arról érdeklődött írásban a Talpramagyarok.hu-nál, hogy pontosan honnan, mely szervezettől vagy szervezetektől, illetve milyen körülmények között vették át a más adataival kitöltött formulát, ám eddig semmilyen választ nem kaptak.
Magyar Péterék több szabálytalanságot is elkövethettek azzal, hogy valahonnan gyakorlatilag lenyúltak egy kész adatkezelési tájékoztatót. Amint Péterfalvi Attila, a Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóság (NAIH) elnöke a lap kérdésére korábban rámutatott: a Talpramagyarok.hu adatkezelője mindazokkal szemben nem járt el tisztességesen és jogszerűen, akik a honlapon esetleg hozzájárulásukat adták az adatkezeléshez, amennyiben a dokumentumban tényleg nem valós információk voltak megadva.
A szabálytalanságra annak kapcsán derült fény, hogy a Magyar Nemzet múlt héten feltárta: Magyar Péter mozgalma mögött felbukkant a Bajnai Gordon nevével fémjelzett datadatos kör. Dokumentumokkal igazolva számoltak be arról, hogy a honlap adatkezelési tájékoztatójában olvasható az Estratos Digital GmbH és a Lundadonate.org neve. Előbbi egy bécsi székhellyel alapított digitális ügynökség, ügyvezetője Bajnai kormányának volt titokminisztere, a DatAdat-cégcsoport vezető figurája, Ficsor Ádám. Az Estratos a DatAdat cégcsoport korábbi osztrák leányvállalata, a Datadat GmbH, amelyet nemes egyszerűséggel átneveztek. A Lundadonate.org, röviden Lunda pedig egy adománygyűjtő platform. Ezt a DatAdat fejlesztette, angol nyelvű oldalán pedig anyacégként korábban a DatAdat, ma az Estratos szerepel.
Miután erről hírt adtunk, előbb mindkét érintett fél – Magyar Péter és a datadatos kör – tagadta, hogy kapcsolatban állnának. Néhány órával később azonban a két cég, az Estratos és a Lunda neve eltűnt a Talpramagyarok.hu adatkezelési tájékoztatójából. A törlés önmagában sokatmondó.
Magyar Péter egy nappal később állt elő a fentebb említett magyarázattal, vagyis hogy máshonnan vették át az adatkezelési tájékoztatót.
A történésekből annyi mindenképp kikövetkeztethető, hogy Magyarék valamilyen kapcsolatban állnak egy vagy több olyan szervezettel, amely a datadatos körrel működik együtt.
A Bajnai Gordon nevével fémjelzett DatAdatról azt érdemes tudni, hogy a baloldali kampányok visszatérő szereplője volt az elmúlt években. Első nagyobb dobásuk a Gyurcsány Ferenc Facebook-oldalán található chatbot kifejlesztése volt. A 2019-es önkormányzati választások óta pedig egyre fontosabb szerep hárul rájuk. A 2022-es országgyűlési voksolás előtt az egyesült baloldal digitális kampányáért voltak felelősek.
A DatAdat-cégcsoport volt a legnagyobb haszonélvezője a guruló dollároknak, közvetetten és közvetlenül több mint 1,8 milliárd forintnyi dollárt zsebeltek be és lényegében az egész baloldal 2022-es kampányát ők bonyolították le.
A datadatos kör Magyar Péter mozgalma körüli felbukkanását követően vizsgálatot indított a Szuverenitásvédelmi Hivatal, mégpedig a külföldi finanszírozási kísérlet gyanúját felvető információk miatt.