Alig több mint egy hónappal korábban, április 16-án indult el a központi szúnyogírtás az országban. Április végéig a nagyobb folyók mentén, nyolc vármegyében, összesen 7300 hektárnyi vízfelületen történt vegyszeres irtás.
A kifejlett szúnyogok elleni kezeléseket a héten többnyire a földről végzik, az irtószert az esti, éjszakai órákban platós gépjárműre rögzített permetező berendezéssel juttatják ki.
Kémiai szúnyogirtást a héten 129 településen terveznek.
Borsod-Abaúj-Zemplén vármegye több településén, Sopron környékén, a Csepel-sziget településein, valamint a Tisza-tónál lehet a kezelést végző járművekkel találkozni. Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyében és Szolnokon a múlt hétre tervezett, ám a kedvezőtlen időjárás miatt elhalasztott írtást pótolják a napokban.
A kifejlett szúnyogok elleni védekezés a települések belterületén történik,
a kezelések pontos időpontja megtalálható a katasztrófavédelem honlapján. A napokban frontátvonulások várhatóak, az esős, szeles idő miatt esetleg elmaradó permetezésre a meghirdetett pótnapokon, az elmaradt szúnyogirtást követő két napon belül kerül sor - tájékoztatott a Katasztrófavédelem.
A változékony, gyakran esős időjárás több területen hoz létre a szúnyoglárvák számára ideális élőhelyeket. A legtöbb szúnyog
általában a folyók menti településeken található meg, de az esőzések miatt máshol is lehet számítani a rovarok megjelenésére. A nagyobb tenyészőhelyeket folyamatosan vizsgálják a katasztrófavédelem által felkért szakértők, ahol lehetséges, ott a lárvák számát csökkentő biológiai beavatkozást alkalmazzák.
A csapadékos időjárás miatt az eddiginél is fontosabb felszámolni a lakókörnyezetünkben megtalálható kisvizeket.
Egy vízzel teli virágcserépben, madáritatóban, gumiabroncsban ezerszámra képesek megjelenni a csípőszúnyogok lárvái, amelyek egy-két hét alatt kifejlődnek.