2019. május 29-én 21 óra után 5 perccel a Hableány nevű turistahajó 7 másodpercen belül elsüllyedt, miután összeütközött egy nagy szállodahajóval, a Viking Sigynnel, a Margit híd közelében.
A Hableányon 35-en utaztak, 22 nő, 12 férfi és egy 6 éves kislány.
A magyar kapitányon és a szintén magyar matrózon kívül mindenki dél-koreai volt, és turistaként vagy idegenvezetőként volt a hajón.
Esti sétahajózásra indultak a Duna budapesti szakaszán a hat országot, köztük Magyarországot is érintő körutazásuk egyik programjaként. Még aznap éjjel előkerültek a hídnál és a különböző pontokon elhelyezett térfigyelő kamerák felvételei, amelyekről meg lehetett állapítani, hogy mi történhetett.
A Viking nekiment a Hableánynak, a hotelhajó szinte maga alá gyűrte a kisebbet.
A boruló hajóról többen közvetlenül a hideg Dunába estek. Hét ember menekült meg, a többiek nem sikerült kiszabadulniuk a süllyedő Hableányból.
A túlélők közül volt, akit a baleset helyszíne mellett mentettek ki az éppen arra közlekedő hajósok és utasaik, valakit pedig az erős sodrás miatt csak a Duna délebbi szakaszainál lévő hidaknál tudtak kiemelni a vízből.
A víz alatt töltött percekről a tragédia egyik túlélője, Hvang Szüng Ja elmondta, hogy ő
körülbelül húsz-harminc percet volt a vízben, mire kimentették egy mentőövvel. A nő azt is elmondta, azóta fél a sötétben, nem tud rendesen aludni, a történtek óta nem tud dolgozni.
A Viking Sigyn 64 éves, ukrán kapitánya nem állt meg, hogy segítsen, de még csak nem is jelentette a hatóságoknak, hogy mi történt, továbbhaladt, és kikötött az Árpád hídnál, a folyó pesti oldalán.
Végül október 10-én zárták le a nyomozást, ami összesen 135 napig tartott, és 133 bűnjelet foglaltak le. 109 tanút hallgattak ki, és több mint 50 órán át tartott a helyszíni szemle, amelynek során 4292 fényképfelvétel készült.
A nyomozás lezárása után derült ki, hogy a Viking Sigyn kapitánya vallomásában azt mondta, nem vette észre a Hableányt. A nyomozók szerint a szállodahajón minden adott volt ahhoz, hogy elkerüljék a balesetet. A kapitány viszont kikapcsolta a hangjelzést, és éppen nem tartózkodott a helyén, amikor a hajója elsodorta a Hableányt.
Tavaly júniusban az előkészítő ülésen a kapitány nem ismerte be a bűnösségét, a tárgyaláshoz való jogáról sem mondott le, így elkezdődött a tárgyalássorozat, amelynek a végén,
az utolsó szó jogán. Yurij C. élt elmondta, hogy nagyon nehéz a lelkének, amikor fel kell idéznie ezt a szörnyű tragédiát, amelyben ilyen sok ember meghalt.
A bíróság hamar meghozta az ítéletet. Halálos tömegszerencsétlenséget eredményező vízi közlekedés gondatlan veszélyeztetésének vétsége miatt,
Yurij C.-t 5 és fél év fogházbüntetésre ítélték, valamint 6 évre eltiltották a hajóvezetéstől és legkorábban a büntetésének hétharmadának letöltése után szabadulhat.
Azonban az ítélet nem jogerős, ugyanis az ügyészség súlyosbításért, a kapitány és a védője pedig enyhítésért fellebbezett.
Cikkünk a következő oldalon folytatódik!