Ma este lesz pontosan öt éve, hogy megtörtént a dunai Hableány-katasztrófa. A bíróság első fokon összesen 1,827 milliárd forint sérelemdíjat ítélt a károsultaknak.
A tragikus estén a Hableány nekiütközött a Margit híd közelében lévő Viking Sigyn szállodahajónak.
A Hableány fedélzetén aznap 35-en utaztak, 33 dél-koreai turista és a kéttagú magyar személyzet. Közülük hét turistát sikerült kimenteni, 27 áldozat holttestét megtalálták, valamint egy dél-koreai utast pedig a mai napig eltűntként tartanak nyilván.
A Hableány jeladó készüléke 2019. május 29-én 21 óra 5 perckor sugárzott utoljára jelet, az akkor már süllyedő hajóról. Az ütközés során a hajó előbb felborult, majd teljesen elmerült a víznem, mikor a svájci tulajdonú Viking Sigyn maga alá gyűrte.
Ezután a Duna 215 kilométeres szakaszán 19 hajóval keresték folyamatosan az eltűnteket. A hivatalos bejelentések szerint 27 halálos áldozatot (25 dél-koreai utast és a 2 fős magyar legénységet) találtak meg. Azt a 40 év körüli, dél-koreai nőt, akin eltűnésekor kék kabát, fekete nadrág és fehér sportcipő volt azóta is keresik. Rokonai 1 millió forintos nyomravezetői díjat ajánlott annak, aki megtalálja szerettük holtestét.
A test már darabokra szakadhatott, teljesen lebomlott, akkor is, ha fennakadt valami víz alatti roncsban
- mondta korábban Sándor Ferenc egykori műszaki honvéd, búvár a Ripostnak.
A balesetről az egész világ hallott, ami érzékenyen érintette a magyar hajózást is, mivel a népharag felelősöket követelte.
A Viking Viking Sigyn kapitányát, Jurij C.-t vízi közlekedés közben elkövetett halálos tömegszerencsétlenség gondatlan okozásáért első ofkon, nem jogerősen 5 év 6 hónap fogházbüntetésre ítélte a bíróság.
A tragédia után 78 gyászoló indított pert. Idén februárban pedig a törvényszék a két hajótársaságot kötelezte az áldozatoknak és hozzátartozóiknak járó sérelemdíj megfizetésére. A magyar jogtörténetben eddig nem volt példa ilyen polgári perre, amit 78 felperes indított volna. Összesen 1,827 milliárd forintot kell kifizetnie a balesetben résztvevő hajótársaságoknak az áldozatok családjának, ugyanis ezek a cégek
megsértették a túlélők élethez és egészséghez fűződő, valamint az áldozatok legtöbb hozzátartozójának teljes családban éléshez fűződő személyiségi jogát.
A Hableány második évfordulóján 2021. május 31-én a baleset áldozatainak emlékművét avatták fel Budapesten, a helyszínen: a Margit híd pesti hídfőjénél.