Szerda este 20 év után látogatott Magyarországra a kínai elnök. Hszi Csin-ping ráadásul nem egyedül érkezett, hanem kormányának számos kulcsfontosságú tagja is Budapestre látogatott.
Az elnököt elkísérte:
Emellett felesége is ellátogatott Hszi Csin-ping európai körútjára, így Budapestre is.
A kínai államfő szerda este érkezett meg a budapesti Liszt Ferenc nemzetközi repülőtérre, ahol a magyar küldöttség fogadta. Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter a Facebook-oldalára feltöltött videóban mutatta be az érkezés pillanatát:
Orbán Viktor miniszterelnök és felesége voltak, akik elsőnek üdvözölték a történelmi látogatásra érkező Hszi Csin-pinget és küldöttségét:
Ezt követően Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter is üdvözölte a kínai elnököt és küldöttségét:
Hszi Csin-ping korábban Franciaországba is ellátogatott, majd Szerbiát is útba ejtette, ezt követően érkezett repülőgéppel Budapestre. Az Origo korábban megírta, hogy a kínai elnök a koronavírus-járvány kitörése óta nem járt Európában, mostani látogatása során pedig az orosz-ukrán háború mellett a Magyarország által is támogatott béketerv is középpontba kerül.
Csütörtökön Orbán Viktor miniszterelnök katonai ceremóniával fogadja a Kínai Népköztársaság elnökét az Oroszlános Udvarban, a történelmi eseményről, amely előkészületeiről az Origo galériát is készített, ami alább tekinthető meg.
A katonai tiszteletadáson Sulyok László köztársasági elnök is részt vett, valamint a kormány több tagja is. A két ország himnuszát követően bemutatásra kerültek a kínai, illetve a magyar delegáció tagjai. Orbán Viktor miniszterelnök ezt követően beszélgetett Hszi Csin-ping elnökkel, majd a kínai delegáció elindult a Sándor Palotába.
Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter ezzel kapcsolatban a Facebook-oldalán számolt be. Mint írta,
a diplomáciai kapcsolataink 75. évének méltó megünneplése: minden területre kiterjedő teljes stratégiai partnerség jött létre a Kínai Népköztársaság és Magyarország között.
Gulyás Gergely a csütörtöki Kormányinfón elmondta, hogy a kínai elnök Európa két fővárosába, Párizsba és Budapestre érkezett, ami jól mutatja Magyarország növekvő külpolitikai befolyását. Szerinte a látogatásnak elsősorban a gazdasági szempontja kiemelkedő, hiszen Kína az elmúlt húsz évben elképesztő mértékű fejlődésnek indult.
Érdekünk, hogy minél több kínai beruházás érkezzen Magyarországra - jelentette ki a Miniszterelnökséget vezető miniszter, kiemelve, hogy Magyarország az Európai Unió legintegráltabb gazdasága.
Orbán Viktor miniszterelnök közösségi oldalán számolt be a rendkívül sűrű, történelmi napról. Ebben megerősítette, hogy tárgyalást folytat Hszi Csin-ping kínai elnökkel, több megállapodást is aláírnak majd, valamint közös sajtónyilatkozatot is kiadnak. Gulyás Gergely a Kormányinfó során azt is elmondta, hogy Orbán Viktor és Hszi Csin-ping feleségeikkel közösen vesznek majd részt ebéden, ezt követően kezdődnek meg a tárgyalások a magyar miniszterelnök és a kínai elnök között. A kettőjük által kiadott sajtónyilatkozat délután hat óra körül várható, majd a kínai és a magyar delegáció közös vacsorán vesz részt.