A település az Aktív Magyarország Program keretében kapott 9,5 millió forint állami támogatást a korcsolyapálya létesítésére, amelyet aztán kiadtak üzemeltetésre, havi közel 800 ezer forintért a Pomáz Városfejlesztési és Városüzemeltetési Szolgáltató Kft-nek, amelyet Potzta Béla 2022-es nyugdíjazásáig vezetett. Az aranytojást tojó tyúkért a helyi baloldal támogatásával dolgozott meg a fővárosi vállalkozó. 2019-ben az alpolgármester, jelenleg polgármesterjelölt Hardi Péter nyilvános Facebook-posztban rebegett hálát Potzta Bélának a kampányban nyújtott segítségért, hiszen ő volt kampányuk főtámogatója.
Elmondások szerint Leidinger István polgármester is tudott az ügyről, aki azt mondta, hogy nincs miről beszélni. A Pesti Srácok tényfeltáró riportjában bemutatja, hogy nemcsak a jégpályából szerzett magának közpénzt privát cégével, de az általa vezetett önkormányzati cégnek is végzett munkát összeférhetetlen módon. Az ominózus szerződést ráadásul egy aláírásra nem jogosult alkalmazottal ellenjegyeztették. Az csak hab a tortán, hogy a jégpálya használt volt és 35 négyzetméterrel kisebb, mint amit a pályázati feltételekben megszabtak.
Pomáz Város Önkormányzata 2021-ben 9 461 500 forint támogatást nyert el a Miniszterelnöki Kabinetiroda Aktív Magyarország Programjában műjégpálya létesítésére.
A pályázatnak feltétele volt, hogy a beruházásnak 2021 végéig el kell készülnie, a teljes költség legfeljebb 50 százalékát teheti ki az állami támogatás. Előírták továbbá, hogy a műjégpályának újnak kell lennie és a méretének el kell érnie a 30×15 métert, azaz 450 négyzetmétert.
A PestiSrácok.hu birtokába került dokumentumok szerint a négyből két feltétel sem teljesült, és a beruházás azt a vállalkozót gazdagította milliókkal, aki a pomázi baloldali vezetés régi politikai támogatója. Potzta Béla ráadásul nemcsak a jégpályával gazdagította a saját cégét, hanem összeférhetetlen módon az általa vezetett önkormányzati céggel is adott megbízást a saját vállalkozásának.
A jegyzőkönyvek szerint három árajánlatot is bekért az önkormányzat a műjégpálya beszerzésére. A legolcsóbb ajánlatot a PAGDI Kft. adta (amelynek tulajdonosa a városüzemeltetési cég vezetői pozícióját is betöltötte már akkor), ezért ezzel a céggel kötöttek szerződést. A PAGDI Kft. a létesítményt minden költséget összeadva 25 millió forintért állította fel.
A Pesti Srácokhoz eljutott szerződés szerint a használt jégpályát a cég egy leányfalui vállalkozástól vásárolta néhány hónappal korábban, a felállítással, tömör fa palánkkal, takarófóliával együtt bruttó 13 millió 970 ezer forintért. Ezért az árért még 100 pár korcsolyát is adott az eredeti eladó. A PAGDI Kft. ezután nemcsak rádobott ötmilliót az alapárra, különböző járulékos költségekkel is megtoldotta azt. Így összesen mintegy 11 millió forintot keresett az ügyleten.
A PAGDI Kft. tulajdonos ügyvezetője tehát nem más, mint Potzta Béla, aki a Pomáz Városfejlesztési és Városüzemeltetési Kft. ügyvezetője is volt akkoriban.
A városi szolgáltató céget éppen abban az évben vásárolta meg az amúgy rossz gazdasági helyzetben lévő önkormányzat 110 millió forintért. Mind a polgármester, Leidinger István, mind pedig az alpolgármester, jelenleg a Közösen a Városunkért Egyesület színeiben szintén polgármesterségért induló Hardi Péter hosszasan érvelt amellett, miért Potzta Béla a legérdemesebb a cégvezetői pozícióra.
Ugyanabban az évben Potzta a 400 ezer forintos fizetését úgy egészítette ki, hogy a saját vállalkozásának szerzett az önkormányzattól bevételt. És a jégpályabeszerzés ebből csak egy eset.
Potzta Béla saját cége, a PAGDI Kft. 2021. július 21-én vásárolta meg a Mobil Recreation Kft-től a szóban forgó használt jégpályát. Az eladó mindösszesen bruttó 13 millió 970 ezer forintért vállalta a pálya egyszeri bontását és építését, a hűtőrácsok rendszerének kiépítését, a csőrendszer folyadékkal való feltöltését, tesztelését, beüzemelését, 15 méter hosszú hűtőszőnyeg telepítését légtelenítő rendszerrel, nyomáspróbázva, 90 folyóméter fa palánk megépítését, a takarófóliázás kiépítését, és adott mindehhez 100 pár korcsolyát is.
Ekkor már egyértelműen tudott volt, hogy Pomáz nyert a kormányzati pályázaton. Potzta Béla tehát saját cégével be is adta árajánlatát az önkormányzatnak a jégpálya beszerzésére és telepítésére, szeptember 27-én. Azaz két hónappal azt követően, hogy cégével már megvásárolta azt. Az árajánlat kétféle költségtervezetet tartalmaz, tulajdonátadással, illetve bérleti konstrukcióban.
Megvásárlással 16 millió forint plusz áfa összeget tartalmaz az árajánlat, ami a szállítási és felállítási költségeket tartalmazza. Ehhez rögtön felsorol további tételeket úgy, hogy a végösszeg már 24 930 100 forintot kostál. Plusz költségként számolta az áramvételi hely kialakítását, egy aggregátor bérleti díját, vízvételi hely kialakítását, jégkarbantartó eszközök vásárlását, a terület előkészítését, és szezon végén a bontást követő terület-helyreállítást, valamint kiszolgáló létesítmények építését.
Bérlés esetén csak a jégpálya költsége 4 millió 950 ezer forint – feltüntetve ugyan nincs, hogy mennyi időre szólna ennyiért a bérlet, de feltételezzük, hogy egy szezonra. Az összes többi járulékos költség még plusz 5 millió, így ennek a konstrukciónak 10 millió a vége.
A szerződést az önkormányzat november 5-én meg is kötötte a PAGDI Kft-vel, a jégpálya megvásárlására. Az adásvételi szerződés magára a jégpályára vonatkozott bruttó 18 986 500 forint áron. Összehasonlítva azzal a szerződéssel, amit a PAGDI Kft. kötött, amikor megvette a létesítményt, kiderül, hogy 5 millió forint hasznot már itt rádobott magának a haveri vállalkozó – akkor már önkormányzati tulajdonú cég vezetője – úgy, hogy a műszaki tartalom teljesen azonos a két szerződésben.
Érdekesség viszont, hogy a két adásvétel között a 100 pár korcsolya is elpárolgott… És jöttek ugye a járulékos munkák, beszerzések, amiket Potzta már az árajánlatban is feltüntetett – ezeken további 5 milliós bevételt generált magának Potzta cége. Az már 10 millió.
2021. december végén az önkormányzat aztán az elkészült jégpálya üzemeltetését a Pomáz Kft-nek adta. Így állt elő az a faramuci helyzet, hogy az üzemeltetési szerződést ugyanaz a Potzta Béla írta alá, aki néhány hónappal korábban vállalkozóként a létesítésére vonatkozó szerződést.
Felmerül a kérdés, hogy a karbantartó eszközöket, kiszolgáló építményeket miért éppen Potzta cégén keresztül kellett vásárolni, és ezeket miért nem közvetlenül a jégpályát üzemeltető cég intézte. De más probléma is akad. A bontás utáni tereprendezés elmaradt, pedig ezt a szerződésben vállalta a kft. A helyiek elmondása szerint az otthagyott óriási homokkupacokat a könyéken lakók egyengették el és csináltak belőle strandröplabda-pályát, mert nem bírták nézni a trehányul hátrahagyott, elhanyagolt területet.
Mellékszál, hogy 2023-ban tanúsítvány megszerzéséhez a Pomáz Kft-nek fel kellett méretnie hivatalosan a jégpálya paramétereit. A méréskor készült közjegyzői okirat szerint a pálya hossza 30 méter helyett csak 27,65 méter, így a területe is 35 négyzetméterrel kisebb, mint ami egyébként az állami támogatást biztosító okiratban feltételként szerepelt.
A Pesti Srácok birtokába került okiratok szerint nemcsak a jégpályán fogott milliókat a pomázi baloldal lelkes segítője. Ugyancsak a 2021-es évben, amikor a szolgáltató cég az önkormányzat száz százalékos tulajdonába került és kinevezték Potztát ügyvezetőnek, a Pomáz Kft. a patakmeder lekaszálására külső céget keresett. A 90 ezer négyzetméteres terület lekaszálását jelentő több milliós munkára ahogy kell, be is kérték a három árajánlatot. Az egyik ajánlat – durván feleakkora összeggel, mint a másik cég ajánlata – a PAGDI Kft-é volt.
Kifejezetten pikáns, hogy már az árajánlatban a Pomáz Városfejlesztési és Városüzemeltetési Kft. ügyvezetőjét, Potzta Bélát saját cégének építésvezetője szólítja meg – mintha semmi közük nem volna egymáshoz.
Majd a megkötött szerződést a Pomáz Kft. és a PAGDI Kft. között, mivel mindkét részről nem írhatott alá Potzta, magáncége részéről az építésvezetőjével jegyeztette ellen. Szerződés azonban csak aláírási joggal rendelkező felelős vezető aláírásával érvényes. Egyszer felmerül tehát az ominózus szerződés hitelességének kérdése, másfelől a jogtalan módon aláírt szerződésre való közpénz-kifizetés a bűncselekmény lehetőségét is felveti.
Egyébként ezzel az egy kaszálással 2,1 millió forint plusz áfát kaszált a cég.
Potzta Béla 2022 júliusáig vezette az önkormányzati tulajdonú Pomáz Kft-t. Azt beszélik, forró lett a lába alatt a talaj, ezért kinevezése után egy évvel nyugdíjazták.