Július 1-jén strandolás közben három ember tűnt el Tokaj térségében a Tiszánál. Az eltűntek keresésében a borsodi rendőrök és a Tiszai Vízirendészeti Rendőrkapitányság munkatársai és a társszervek is részt vettek.
A keresés hamar eredményt hozott, július 2-án, kedden megtalálták az eltűnt fürdőzőket, akiknek csak a holtteste került elő.
Egy 17 éves fiú és egy 16 éves lány mellett, valamint egy 49 éves férfi is a vízbe fulladt.
Ahogy az később kiderült, a személyes holmijukat és egyikük kutyáját járókelők találták meg, akik azonnal értesítették a rendőröket.
Idén már a Balatonon is történt tragédia. Június 23-án egy középkorú férfi úszott be a tóba Szigligetnél.
A férfi este hat óra körül tűnt el a vízben, miután segíteni indult egy nőnek, aki az erős szélben elsodródott a matracával. A nő az ajkai férfi felesége volt, ő sérülés nélkül a partra ért.
Szintén júniusban, a Dunánál is megtörtént a tragédia. A Sári zsiliphez riasztották a kutatómentőket június 23-án. A Dabashoz közeli zsilipnél búvárok kezdtek kutatni a nő után, akit kutyájával együtt sodort el a folyó a Duna-völgyi-főcsatornán. Holttestére órákkal később bukkantak rá, azonban kutyája azóta sem került elő. Egy arra járó felfigyelt egy kutyára, aki kétségbeesetten kereste a gazdáját, a folyó mellett hagyott övtáska és póráz közelében. Ugyanis kiderült, a nő két kutyát sétáltatott, mikor játszani kezdett velük, a főcsatorna partján.
Ekkor az egyik kutya a folyóba esett és elragadta a sodrás. A nő megpróbálta kimenteni az állatot a vízből, de maga is beleesett.
Magyarországon gyakran hallhatunk híreket arról, hogy a vadvizekben, tavakban, folyókban elmerülnek, vízbe fulladnak a kánikula elől menekülő, hűsölni vágyó emberek. A tragédiák oka elsősorban az, hogy a fürdőzni indulók közül többen nem tudnak úszni, vagy nem tartják be a szabályokat.
A vízi balesetek egy része gondatlanságból, felelőtlenségből következik be: például a vízi bicikli, gumimatrac a tó vagy folyó közepébe sodródik. Illetve vannak olyanok is, akik alkoholos állapotban vagy felhevült testtel a hideg vízben szívgörcsöt kapnak, emiatt pedig azonnal meghalnak.
Aki pedig nem tud úszni, semmiképpen ne menjen se vízi biciklivel, se gumimatraccal, se könnyű, műanyag- vagy gumicsónakkal a mély vízbe. Ugyanis emiatt a fürdőző képtelen a víz felszínére emelkedni, levegőhöz jutni.
Ez főként akkor veszélyes, amikor egy erős sodrású folyóban hűti le magát az ember.
Ilyenkor az ember a víz felszíne alá kerül és hamar pánikba esik. Egy ideig akaratlagosan vissza tudja tartani a levegőt, megakadályozva a víz leszippantását a légutakba, ám egy idő után a tüdőt víz árasztja el. Ha a segítség nem érkezik időben, az oxigénhiány tovább fokozódik, majd károsodnak az idegsejtek. Késői mentés esetén maradandó agykárosodás vagy halál is bekövetkezhet.
A folyóátúszás veszélyei tehát még a gyakorlott úszóknak is kihívást jelenthet, hiszen a szabad vizekben fürdés veszélyei itt fokozottan érvényesülnek. Még ha ismerősök is vagyunk az adott szakaszon, könnyen változik a környezet, így nem tudhatjuk előre, mit rejt a víz. Mivel a Szabad vizeink hirtelen mélyülnek, ezért szinte sosem lehet tudni, hogy mit rejt a folyó vagy a tó.
A biztonságos strandoláskor mindenképp ajánlatos a kijelölt helyeket választani, mert baj esetén biztos, hogy van kihelyezett, szakszerű segítség. Számos olyan magyarországi strand van, ahol biztonságosan tudunk fürdeni a folyókban.
Ilyen például, az egyik legnépszerűbb tiszai strand, az Tiszafüreden található. A lassan mélyülő, gyorsan felmelegedő vize ideális a kisgyermekes családok számára is.
A Dunában is lehet biztonságosan fürdeni, ha a megfelelő strandokat választjuk ki. A legkedveltebb strandok a Dunakanyarban találhatók, például Dunabogdányban, Gödön vagy Szigetmonostornál a horányi strand. Mosonmagyaróvártól nem messze a zátonyi szabadstrandot érdemes kipróbálni vagy Halászi strandját.